Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Magdalena Kožená a Sir Simon Rattle čestnými doktory JAMU

    JAMU v krátké době podruhé udělila v Divadle na Orlí čestné doktoráty. Tentokrát proslulému manželskému páru: české operní a koncertní pěvkyni Magdaleně Kožené a britskému dirigentovi Siru Simonu Rattleovi.

    Sir Simon Rattle s Magdalenou Koženou při ceremoniálu v Divadle na Orlí FOTO RADEK MIČA

    Laudatio v obou případech přednesla děkanka Hudební fakulty JAMU prof. Barbara Maria Willi. Zdůraznila, že Magdalena Kožená pochází právě z Brna, kde získala první pěvecké zkušenosti v dětském pěveckém sboru Kantiléna a na brněnské konzervatoři. A že coby světová osobnost Brnu a vůbec české hudbě vrací pozornost například jako patronka základních uměleckých škol či letitou podporou výstavby nového koncertního sálu v Brně. Magdalena Kožená je ikonou pro celou generaci českých umělců. Je mimořádnou pěvkyní, která ve své interpretaci dokáže skloubit inteligenci s absolutní technickou dokonalostí a emočním prožitkem, zdůraznila děkanka. Kožená v poděkování zdůraznila své sepětí s českou hudbou, zejména Leošem Janáčkem: Zařazovat českou hudbu do vlastních koncertních programů nepokládám za svou povinnost, ale skutečnou vnitřní potřebu. V zahraničí českou hudbu přijímají s nadšením. Mnoho špičkových muzikantů ji miluje a uvádí.

    Simon Rattle je podle Willi mimořádným umělcem. Je v mých očích nejen dirigentem, ale také osobností vyzařující neobyčejnou vřelost, které věřím její nasazení pro humanitní principy. Je skutečný idealista v nejlepším slova smyslu, věřím mu jeho životní postoj a hodnoty, které reprezentuje a skutečně sám žije. Dirigent se vyznal z obdivu k Antonínu Dvořákovi a Leoši Janáčkovi: Janáček byl v mém hudebním životě vždy něco jako orientační hvězda Polárka. Přál jsem si právě kvůli němu stát se operním dirigentem. Setkání s Příhodami lišky Bystroušky označil za osudové: Už jako šestnáctiletý student Královské akademie hudby v Londýně mi v Příhodách lišky Bystroušky pod taktovkou Steurta Bedforda bylo svěřeno dirigování sboru zpívajícího mimo pódium a také part celesty. Českou hudbu Rattle charakterizoval výrazem melancholická radost.


    Komentáře k článku: Magdalena Kožená a Sir Simon Rattle čestnými doktory JAMU

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,