Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Letní přenosy NT Live

  I během léta mohou diváci ve vybraných artových kinech sledovat přenosy a záznamy z vynikajících britských inscenací, převážně z produkce londýnského Národního divadla.

  Lehman Trilogy v režii Sama Mendese měla premiéru v londýnském Národním divadle v režii Sama Mendese Foto archiv

  Už příští týden bude k vidění v pražském kině Aero přímý přenos inscenace Lehmanova trilogie (Lehman Trilogy) z pera Stefana Massiniho a v režii slavného režiséra Sama Mendese. Připomeňme, že zdařilou inscenaci této hry z roku 2013 mohli divadelní fanoušci vidět už v roce 2017 pod názvem Dynastie v režii Michala Dočekala v Divadle Husa na provázku.  Hra popisuje velmi poutavou formou vzestup a pád jedné rodinné firmy ve více než stoleté historii. Kritička Victoria Ferguson o inscenaci napsal v LondonThetre.co.uk.: Tragickou, zábavnou, duchaplnou Lehmanovu trilogii vyprávějí v rytmu poezie tři Lehmanovi ve třetí osobě, která jim dodává až biblickou autoritu a umožňuje postavám vyjádřit své ambice, strachy a motivace s jasností a vtipem… Herci se vrhají do obsáhlých replik s takovou energií, humorem a mistrovstvím, že drama lehce proběhne 174 let a představit si tu jiné obsazení by bylo nemyslitelné. Alchymie herectví, působivé scény a Mendesovy režie je v této produkci tak skvělá a jedinečná, že ji musíte spatřit na vlastní oči.“

  Simon Russell Beale, Ben Miles a Adam Godley v TheLehman Trilogy v londýnském National Theatre. Foto Mark Douet

   

  Do hlavní role obsadil Mendes svého oblíbence Simona Russella Beala (Král Lear, Richard II.), spolu s Benem Milesem (The Crown) a Adamem Godleym (The Umbrella Academy). Herecká trojice získala letos společnou nominaci na cenu Olivier, o prestižní sošku se ucházela i celá hra, režisér, zvukový designer Nick Powell a scénograf Es Devlin za ohromující pohyblivou scénu, na níž se odehraje víc než 150 let historie. Pro velký úspěch se  inscenace z jeviště britského Národního divadla na celé léto přesunula do divadla Piccadilly ve West Endu, odkud ho ve čtvrtek 25. července uvidí v přímém přenosu s českými titulky diváci v pražském kině Aero. V úterý 15. října promítne stejné představení i Bio Central v Hradci Králové.

  A zde je nabídka dalších představení z Británie, které můžete vidět na plátnech kin v celé republice. Všechny hry jsou uváděny v původním anglickém znění s českými a anglickými titulky.

   

  DALŠÍ PROGRAM DIVADLA V KINĚ V ČR:

  Peter Morgan: Audience (záznam)

  Kino Art (Ostrava) – 26. 7. 2019

  Bio Central (Hradec Králové) – 26. 9. 2019

   William Shakespeare: Král Lear (záznam)

  Kino Metropol (Olomouc) – 31. 7. 2019

  Kino Aero (Praha) – 29. 8. 2019

   Nick Dear: Frankenstein (záznam)

  Kino Aero (Praha) – 13. 8. 2019

  Richard Bean: Sám na dva šéfy (záznam)

  Kino Aero (Praha) – 26. 9. 2019

  Bio Central (Hradec Králové) – 13. 11. 2019

  William Shakespeare: Sen čarovné noci (záznam nové inscenace)

  Kino Aero (Praha) – 24. 10. 2019

  Simon Woods: Hansard (přímý přenos)

  Kino Aero (Praha) – 7. 11. 2019

  Noël Coward: Slunce v pasti! (záznam nové inscenace)

  Kino Aero (Praha) – 28. 11. 2019

   

   

  • Autor:
  • Publikováno: 17. července 2019

  Komentáře k článku: Letní přenosy NT Live

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,