Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Letní Letná 2011: Staří známí, hvězdy i objevy

  Uvidíte, co jste ještě neviděli, zažijete, co jste nezažili. Takovými slovy lákali diváky do svých stanů komedianti odedávna. V případě festivalu Letní Letná, který své „stanové město“ rozbije na tradičním místě mezi Kramářovou vilou a Hanavským pavilonem již po osmé, je to většinou pravda. Letní Letná začíná letos 21. srpna a jejími hlavními hvězdami jsou švédský cirkus Cirkör a francouzská Compagnie XY. Na Letnou se vrátí s monstrózní podívanou francouzský soubor Malabar, který před pěti lety rozpohyboval v Praze obří kudlanku. Přehlídka potrvá do 4.září.

  Compagnie Malabar, to jsou výbuchy světel, ohňové efekty, pompézní kostýmy a obrovité rekvizity, které slouží artistům coby gigantické cvičební nářadí. Po kráčející kudlance s obřími klepety  vjede na letenskou pláň velká loď.  Plavidlo pro inscenaci Voyage des Aquareves má úctyhodné rozměry: šedesát metrů na délku a devět na výšku. Do Letenského parku vpluje pohádková loď s bizarní posádkou – akrobati, žongléři, masky na chůdách, zpěváci a muzikanti. Všude, kam dopadne jejich oko, změní se šedé město v pohádkovou říši, z parků jsou rajské zátoky, z náměstí nádherný korálový útes nebo třeba ostrov pokladů, líčí ředitel festivalu Jiří Turek. Podívaná je přístupná zdarma.

  Jiný typ cirkusového umění nabídne světově nejznámější skandinávský soubor, švédský cirkus Cirkör, který se v dvanácti reprízách představí v hlavním šapitó s inscenací Wear it like a crown. Titul odkazuje k našim strachům, nedokonalostem a selháním – i ty se totiž podle Cirköru mohou nosit s pýchou jako koruna. Inscenace je dovršením trilogie, v níž performeři z Cirköru zkoumali lidské tělo. První díl 99% unknown pozval obecenstvo „dovnitř“,  do mikrokosmu lidského těla -do říše buněk a neuronů. Druhá část Inside out byla věnována srdci a konečně Wear it like a crown zkoumá mozek – přesněji řečeno vztah mezi pravou a levou hemisférou.

  Louise Bjurholm - Wear it like a crown. Foto Mattias Edwall

  Louise Bjurholm (Cirkör) - Wear it like a crown, prem. 9. 4. 2010. Foto MATTIAS EDWALL

  Zajímá mě ta část mozku, která je nekontrolovaná a chaotická. Vybudovali jsme společnost, která je na všech úrovních – od výchovy dětí po profesní život – uspořádána podle logiky a řádu, tedy podle levé strany mozku. Je to podle mě ale především sociální záležitost, protože svět už dnes takhle vlastně nevypadá. Proto je důležité, že je to pravá část hemisféry, která dostává víc prostoru, říká Tilde Bjöforsová, umělecká ředitelka Cirköru a režisérka inscenace. Na scénu uvádí šest osamělých postav, každou se svým vlastním dilematem a současně šest špičkových artistů a herců. Na otáčejícím se jevišti, ve světě  iluzí a fantazie nic není nemožné – akrobacie, stínohra, mistrovské házení noži nebo žonglování vším možným včetně běžících motorových pil a ping pongových míčků, popisuje Jiří Turek. Inscenace měla premiéru v roce 2010 a významný švédský deník Dagens Nyheter o kusu napsal:  Wear it like a crown spojuje humor a smyslnost, prvotřídní cirkus, který udivuje diváky, a filmové sekvence, za které by se nemusel stydět ani francouzský režisér Jean-Pierre Jeunet. Herci ukazují, že cirkus a magie se skrývá ve všem – od plastových tašek  a pump po řetězovou pilu a ping pongové míčky. Je to představení, ze kterého dostanete závrať, ze kterého budete odcházet otřeseni i šťastní.

  Poprvé na Letní Letné vystoupí francouzský Soubor Compagnie XY s inscenací Le Grand C, ve které sedmnáct mladých akrobatů vytváří podívanou plnou akrobacie na zemi i ve vzduchu, v níž ale podle Jiřího Turka nechybí poezie, city nebo humor. Inscenaci také doporučuje těm, kteří se rádi nechávají strhnout odvahou a virtuozitou artistů – v inscenaci nechybí dramatické přemety nebo živé pyramidy a několikametrové lidské sloupy. Soubor Compagnie XY vznikl v roce 2005 z iniciativy Abdela Senhadje a Mahmouda Louertani díky jejich práci se studenty cirkusové školy.
  Zahraniční hvězdy programu doplní české soubory  – dopoledne a odpoledne se již tradičně hrají inscenace pro děti (jmenovat lze například Teátr Víti Marčíka, Buchty a loutky, Bilbo Compagnie), pro dospělé publikum jsou určeny namátkou inscenace z produkce Cirkusu Mlejn, Vosto5, Spitfire Company či vystoupení Anny Polívkové.
  Více na Letní Letná 2011

  Pro i-DN zpracovala koč
  • Autor:
  • Publikováno: 31. července 2011

  Komentáře k článku: Letní Letná 2011: Staří známí, hvězdy i objevy

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,