Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Lenka Kniha Bartůňková

  Nezávislá tanečnice, choreografka a taneční pedagožka. Absolventka Duncan centre a Folkwang Hochschule v Essenu. V roce 2008 získala Cenu Sazky za objev v tanci za choreografii Knihovna.

  Lenka Bartůňková

  První divadelní zážitek

  Návštěva Mikuláše s andělem a s čerty u nás doma. Kolik let mi bylo, nevím, avšak stoprocentně to byl divadelní zážitek, který mne zasáhl nejvíc.

  Divadelní sen

  Mým největším divadelním snem je, aby profese tanečníka byla brána vážně a jako výjimečná profese. Bohužel je tento obor finančně velmi podceňován. Tanečník by měl být hodnocen naopak mnohem lépe než ostatní, a to hlavně proto, že jeho tělo stárne a on nemůže svou funkci vykonávat stejným způsobem až do 63 let. Jinak se mi vyjevuje ještě jiný „černý“ sen většiny tanečníků: pět minut před představením stojím v šatně, převlečená v kostýmu a vůbec nevím, co budu tancovat na jevišti.

  Divadelní zkušenost (role), na kterou nemůžete zapomenout

  Před pár lety jsem dostala dva lístky do Národního divadla na balet Romeo a Julie. Ten večer jsem však neměla s sebou doprovod, a tak jsem zbývající lístek věnovala bezdomovci, který zrovna před divadlem žebral o peníze. Nečekala jsem však, že do divadla opravdu přijde. Očekávala jsem, že lístek prodá a že skončí v teple, někde v nějaké putyce – byl totiž prosinec a mrzlo. Muž se vrátil převlečený v černé košili… I však bylo poznat, jakým žije životem. Nicméně svého doprovodu jsem si užívala, protože jsem viděla, jak si vše vychutnává jako malé dítě – architekturu, orchestr, tanec, výpravu.

  Několikrát opakoval: To mi nikdo nebude věřit, že jsem byl tady. Celou tu dobu jsem vlastně vnímala víc než návštěvu divadla jeho a to, jak na děj a okolí reaguje.

  Doba, ve které byste chtěla žít a věnovat se divadlu, případně je sledovat

  Když přemýšlím o kultuře, tak by to byla antika. K žití bych si vybrala dobu kamennou.

  Osobnost divadelní historie nebo přítomnosti, se kterou byste ráda zašla na kus řeči (o čem byste s ní chtěla mluvit?), případně s ní spolupracovala (na čem?)

  Popíjet čaj s Vlastou Burianem a diskutovat o Ducháčkovi, co všechno zařídí, by mohlo být hodně zajímavé!

  Inscenace/projekt, který byste ráda viděla podruhé (víckrát), a inscenace/projekt, který byste víckrát vidět nechtěla

  Rozhodně bych chtěla znovu vidět představení XXL od katalánské skupiny La Fura dels Baus, které je dost šokující, a tím, že bych je viděla podruhé, by se mi vyjasnily některé otázky, na které nemám odpověď. Na druhou otázku nemůžu odpovědět, protože když mě něco neosloví, nemám potřebu to v paměti udržet.

  Kniha, kterou máte na nočním stolku, a kniha, kterou byste nikdy nedala do antikvariátu

  Noční stolek nemáme, ale momentálně čtu Koncept kontinua Jean Liedloffové. Do antíku bych nedala knihu básní haiku Chrám plný květů.

  Film nebo televizní pořad, na který jste kdykoli ochotna se dívat, a film, případně televizní pořad, který už podruhé vidět nechcete

  Film, který rozhodně už nechci nikdy vidět, je Saló aneb 120 dnů Sodomy P. P. Pasoliniho. Film, který mne pobaví vždy, je Někdo to rád horké.

  Hudba, kterou posloucháte – doma, v autě, na koncertě – a hudba, kterou zásadně neposloucháte

  Jakožto choreografka a tanečnice mám dost široký rozsah v tom, co mám ráda za hudbu. Pro mne je spíš jednoduší odpovědět, co nemám ráda. To je dechovka a levná komerční pop-music. Tu přímo nesnáším, ale, bohužel, je tato hudba na veřejnosti skoro všude, což nechápu. Jako by nebylo dost hudby kvalitní!

  Obraz/fotografie/plakát, který byste chtěla mít v obýváku, v ložnici, v kuchyni a (případně) na záchodě

  Zrovna to teď s mužem řešíme, jelikož jsme se čerstvě přestěhovali. V obýváku chci velkou mapu světa, v ložnici a v kuchyni fotografii přírody. Teď je ale otázka, zda moře, zeleň, kořeny… Hmmm… Čekáme, co nás osloví.

  Nápoj, který si nejraději dáváte v divadelním baru

  Dobré pivo.

  Květina, kterou byste nejraději dostala na premiéře

  Krásné růže vždy potěší.

  Kým/čím byste byla, kdybyste se nevěnovala divadlu

  Jako malá jsem chtěla pracovat v zoologické zahradě. A taky jsem chtěla být cukrářkou.

  Divadelní postava, kterou byste chtěla být v reálném životě

  Jsem ráda tím, kým jsem.

  Chtěla byste umřít na jevišti (v divadle)?

  Cože? To je pro mne jako tanečnici ta nejstrašnější představa. Ne!!!

  Plus: Oblíbený/neoblíbený divadelní kritik

  Má rodina!!!!

  • Autor:
  • Publikováno: 15. března 2015

  Komentáře k článku: Lenka Kniha Bartůňková

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,