Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2019

ročník 28
26. 11.–9. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Kulturu kanálům!

  Stejně jako další příspěvkové organizace města Brna dostalo také HaDivadlo úkol seškrtat svůj rozpočet na následující roky o dvacet procent. Tato výzva, přicházející z magistrátu, a především konkrétní navrhované strategie škrtání v rozpočtech jednotlivých institucí (kupříkladu dočasné rozpuštění souboru Janáčkova divadla) se u mnoha příspěvkových organizací setkala s mohutnou vlnou odporu a veřejné kritiky.

  S těmito projevy sympatizujeme, zároveň bychom však rádi poukázali na zajímavý fakt, stojící v pozadí magistrátního návrhu. Město samo totiž tvrdý zásah do rozpočtů příspěvkových organizací vysvětluje tím, že musí nutně opravit a dostavět kanalizační síť dlouhou přes dvacet kilometrů a vybudovat tři retenční nádrže. Celkem je na toto dobudování třeba 1,5 miliardy korun.

  HaDivadlo se tedy v zájmu spravedlivého a občansky vyváženého postoje
  rozhodlo vyjádřit solidaritu nikoli pouze uměleckým kolegům z Janáčkova
  divadla či z Husy na provázku, nýbrž také právě brněnské kanalizaci. Rádi
  bychom kanalizační síti vzdali hold během série veřejných divadelních produkcí u brněnských kanálů v rámci ojedinělého site specific projektu Kulturu kanálům!, který se uskuteční ve spolupráci se studenty Divadelní fakulty JAMU ve středu 26. října 2011 od 16:30 hodin v prostoru nám. Svobody a přilehlých ulic Česká, Kobližná a Poštovská.

  Společnost, v níž se pomyslné nůžky mezi kulturou a kanalizací neustále
  rozevírají, kdy jsou občané i jejich volení zástupci postaveni před palčivá
  dilemata, zda dát přednost kultuře či kanálu, společnost, v níž jsou příznivci
  kanálů a příznivci kultury i další skupiny systematicky štvány proti sobě
  navzájem, není společností, v níž bychom si přáli žít a tvořit. Křehkost kultury a robustnost kanalizace (a retenčních nádrží) proti sobě stojí v kontrastu pouze zdánlivém. Proto tedy: Kulturu kanálům! Kanalizaci kultuře! Za kanál kulturní! Za kulturu kanalizovanou! Kanál a kultura si přece mají tolik co nabídnout, nyní i v budoucnu…

  Kolektiv HaDivadla

  • Autor:
  • Publikováno: 25. října 2011

  Komentáře k článku: Kulturu kanálům!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,