Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  #kulturažije zařazuje legendární inscenace

  Je to přesně měsíc ode dne, kdy byla zakázána všechna divadelní, hudební a filmová představení, výstavy i další kulturní události s účastí nad 30 osob. A jen o pár dní méně od spuštění série #kulturažije, kterou na nouzový stav zareagovala internetová televize Mall.tv ve spolupráci s dárcovskou platformou Donio.cz. Dosud v rámci ní uvedla 95 živých přenosů a záznamů, jejichž sledováním strávili diváci více než 150 tisíc hodin. Bezmála 7 700 z nich přitom nezůstalo jen u sledování a vyjádřilo tvůrcům podporu částkou 4 045 316 korun, 12 % dárců přitom přispělo opakovaně.

  Karel Heřmánek a Jiří Bartoška v legendární inscenaci Jakub a jeho pán. Foto: archiv redakce.

  Všechny odvysílané koncerty, inscenace a jiné kulturní akce v rámci série #kulturažije jsou k vidění zdarma na www.mall.tv po celou dobu platnosti mimořádných opatření. Denně k nim navíc přibývají další, přičemž výjimečné kulturní zážitky nechybí ani v připravovaném programu. Jeho součástí bude mimo jiné komedie Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho, která byla přeložena do 15 jazyků a aspirovala i na uvedení na Broadwayi. Místo celosvětového věhlasu se jí ale dostalo normalizačního zákazu. Navzdory nucené pauze je příběh lidumila, který se málem stane několikanásobným vrahem, nedílnou součástí repertoáru Činoherního klubu od roku 1966 dodnes. A Boleslavu Polívkovi v roli egoistického Burkeho v něm zdárně a neméně egoisticky sekundují Ivana Chýlková, Jaromír Dulava a Ondřej Vetchý.

  K nejdéle hraným patří také inscenace Jakub a jeho pán, kterou internetová televize přinese ve spolupráci s Divadlem Bez Zábradlí. Hra Milana Kundery s podtitulem Pocta Denisi Diderotovi je ironickou variací na román Jakub Fatalista, ve které excelují Jiří Bartoška a Karel Heřmánek.

  Nováčky na scéně nejsou ani kapely Tři sestry a Mňága a Ždorp. Ta první letos plánovala na jarním Vinyl tour oslavit 35 let existence, ze série 12 vyprodaných koncertů ale stihla odjet pouze jediný. Neplánovanou odmlku si proto vynahradí přímým přenosem z Paláce Akropolis slibujícím 1,5 hodinové ohlédnutí za dosavadní diskografií a výběr toho nejlepšího z ní včetněskladeb Aida, Kovárna, Mexiko nebo Modlitby pro partu. Best of s podtitulem Very spešl koncert chystá živě také šestičlenná formace v čele se zpěvákem Petrem Fialou, která tentokrát opustí zdi své rožnovské zkušebny a zahraje tak, jako „na svatého Dyndy“.

  A cestu, která může být cíl, si připomenou i Vandráci – Vagamundos. Herci Pavel Liška, Jan Révai a kameraman Hynek Bernard projeli na motorkách Střední Ameriku. Nejdřív byli viděni v Panamě, pak mířili do džunglí Kostariky, vandrovali po velké Nikaragui, přes varování projeli Honduras, pak i zemi plnou vulkánů El Salvador, nádhernou Guatemalu, maličké Belize a obrovské Mexiko. S diváky Mall.tv se herecké duo podělí živě jak o zážitky k neuvěření, tak zkušenosti k nezaplacení a nastíní své další plány. Čas bude i na dotazy prostřednictvím live chatu.

  Program #kulturažije je možné sledovat zdarma v Česku i na Slovensku na www.mall.tv, v mobilních a Smart TV aplikacích (Samsung, LG, Apple TV a Android TV). Změny v něm jsou vyhrazeny, aktuální informace jsou průběžně zveřejňovány na Facebooku, Instagramu a Twitteru @malltelevize.

  DATUM ČAS PŘEDSTAVENÍ
  ÚT 14.4. 14:00 Svět knihy – Petra Soukupová
  17:00 Ivo Kahánek – Příběh klavíru
  18:00 CAMP: Velké změny Prahy
  20:00 Činoherní klub – Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho
  ST 15.4. 14:00 Svět knihy – Petr Stančík
  17:00 ČNSO – Tribute2Headhunters
  18:00 Divadlo Polárka – Naše třída
  ČT 16.4. 14:00 Svět knihy – Bianca Bellová
  17:00 Pavel Bořkovec Quartet
  18:00 Vandráci – Vagamundos
  20:00 Činoherní klub – Velmi křehké větve v tvůrčím procesu
  00:00 Jihočeské divadlo – La Traviata
  PÁ 17.4. 17:00 ČNSO – Jazz Efterrätt
  19:00 CAMP: Camping s O. Cihlářem – Vladimíra Sýkorová a Mardoša
  20:00 Tři sestry
  22:00 Národní divadlo – Sezóna 2018/2019 Opery ND a Státní opery
  SO 18.4. 19:00 Mňága a žďorp
  20:00 Činoherní klub – Velmi křehké větve, díl 1.
  NE 19.4. 20:00 Doga
  Bude upřesněno Divadlo Bez Zábradlí – Jakub a jeho pán
  • Autor:
  • Publikováno: 14. dubna 2020

  Komentáře k článku: #kulturažije zařazuje legendární inscenace

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,