Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Krize českého dabingu

  Tisková konference Herecké asociace – 10. června

  Prioritou Herecké asociace je zachování tradiční kvality herecké profese – v tomto kontextu tradiční kvality českého dabingu. Z podnětu dabingových herců vypracovala dabingová sekce HA pravidla pro výkon a odměňování výkonných umělců.

  Český dabing má v naší republice více než padesátiletou tradici na vysoké úrovni a z průzkumů vyplývá, že většinový český divák si televizi bez dabingu nedovede představit. Český dabing byl vždy respektován jako velmi ceněný umělecký obor, kterému se věnují špičkoví divadelní a filmoví herci. Tři roky se dabingová sekce HA snaží prosadit změny v celém dabingovém systému (aby kvalita českého dabingu zůstala zachována a aby český dabing nepřicházel o další výjimečné hlasy skvělých herců, kteří už za takových „někdy až ponižujících“ podmínek nehodlají pracovat).

  HA se inspirovala tím, jak to řeší umělci ve světě. V západní Evropě je nejčastější systém v podobě agenturního zastupování.

  Z kandidátů, kteří měli zájem agenturně zastupovat dabingové herce v ČR, byla vybrána společnost Manpowergroup, která má jako jediná dostatečné kapacity, aby zvládla zastupovat větší počet herců. MPG se zavázala, že bude prosazovat nejen základní pravidla v odměňování umělců, ale především kvalitu výkonu ve smyslu respektování podmínek Kodexu dabingu HA (viz www.hereckaasociace.cz).

  Od února roku 2014 se MPG snaží jednat s dabingovými výrobci o spolupráci.

  Podepsanou smlouvu s agenturou má aktuálně 175 herců. Herci, kteří jsou od 1. května v agenturním zastoupení, začali být masově přeobsazováni (a to i v roztočených seriálech, kde mají průchozí role). Ze strany zastupovaných herců (ani samotné agentury) nedochází k žádnému bojkotu dabingových studií. Je tomu právě naopak.

  MPG byla připravena uvolnit herce na přechodné období, aby dokončili roztočené seriály a projekty za původních podmínek (pokud s ní někdo začne konstruktivně jednat).

  Renomované studio Virtual, které se může pyšnit, že vyrábí kvalitní dabing více než 20 let, rámcovou smlouvu s MPG podepsalo a herci tam pracují za nových podmínek bez problémů.

  Studio SDI začalo s agenturou jednat o možné spolupráci s tím, že musí dostat souhlas od jejich celosvětové centrály.

  Věříme, že náš boj za zachování tradičního českého dabingu a jeho kvalitu není marný, a děkujeme za statečnost všem kolegům, kteří i za riziko, že nebudou mít práci, našli odvahu a vstoupili do agentury, která nám dnes jako jediná může pomoci.

  Pohodové prázdniny a dovolenou přeje za HA

  Zdeněk Hruška a Jiří Hromada


  Komentáře k článku: Krize českého dabingu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,