Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Křehká krása v syrovém prostředí

  Multimediální performancí Event v prostoru hudební instalace Křehká krása v syrovém prostředí Dolu Michal začíná dnes Festival Ostravské dny 2011.

  Už před několika dny se na těžní věž dolu Michal instalovalo šest dlouhých strun. Z druhé strany jsou spojeny s klavírem, který se v opuštěném dole stává  jakousi „hrací skřínkou“. Chopinova hudba z audio nahrávek  je tak pomocí vibračních cívek „ deformována“, a to díky větru i v závislosti na počasí. Křehká krása v syrovém prostředí nabízí po celou dobu konání festivalu doslova mystický zážitek.
  Prostor řetízkových šaten dnes využije například Karel Dohnal, který v roli Harlekýna zahraje virtuózní sólovou skladbu Karlheinze Stockhausena. Mladá skladatelka Cecilia Lopez nabídne Mechanickou hudbu pro kovové pláty. Německá herečka a zpěvačka Salome Kammer provede Ursonatu  průkopníka všech avantgardistů Kurta Schwitterse. Daniel Ploeger z Berlína ozvučí kuriózním způsobem své tělo, které bude v koupelnách dolu vyluzovat nepředvídatelné zvuky. Drsná kytara hamburského improvizátora a hráče na kontrabasovou kytaru Johna Eckhardta představí meditaci o času, prostoru a hmotných procesech s názvem Kapradí. Multimediální večer bude ukončen před půlnocí improvizační skupinou Larry Polanského a Thomase Bucknera z USA.

  Ostravské dny 2011

  jsou třítýdenním projektem, jehož druhý týden se tento víkend chýlí ke konci. Byl věnovaný hlavně setkávání věhlasných skladatelů-lektorů se skupinou vybraných třiceti studentů (ze 13 zemí světa) a zkouškám orchestrů, sólistů a ansámblů. Zkoušení bude ještě pokračovat v příštím, závěrečném týdnu a bude se prolínat s dnes zahájeným Festivalem, který vyvrcholí v sobotu 3. září. Ostravské dny mají letos na programu rekordních 19 koncertů, od velkých symfonických až po ty, které v intimní zvukové atmosféře může návštěvník poslouchat leže na gymnastickém koberci. Janáčkovou konzervatoří v Ostravě a Domem kultury města Ostravy tak zní od rána do noci nejen angličtina, která je povinným esperantem celé akce, ale hlavně nejrůznější, mnohdy i velmi nečekané tóny a instrukce dirigentů.

  Po dnešní performanci v industriálním prostředí je dalším předskokanem nedělního oficiálního zahájení 6. bienále Ostravských dnů Minimaraton elektronické hudby (Galerie výtvarného umění v Ostravě, 27. srpna). Jeho dramaturg Martin Klimeš uspořádal velkorysé desetihodinové setkání elektronické hudby alternativní s akademickou, přičemž hudebníci se mnohdy, a to bravurně pohybují na obou scénách.
  Zahajovací koncert 6. bienále Ostravských dnů se koná tuto v neděli 28. srpnav Domě kultury města Ostravy a nabídne reprezentativní skladby dneška. Vedle monumentální kompozice Rolfa Riehma, který je už několik dní přítomen zkouškám, uslyší diváci skladbu rovněž přítomné německé umělkyně Caroly Bauckholt. Její dvorní interpretka Salome Kammer vystoupí v roli malého Emila, který ne a ne usnout. Na program je zařazena také velká orchestrální skladba zakladatele Ostravských dnů Petra Kotíka nebo rezidentky institutu Ostravské dny Lucie Vítkové, která si s Janáčkovou filharmonií zahraje sólo na akordeon.

  Více o Ostravských dnech 2011 (26.8.- 3.9.) na: www.newmusicostrava.cz

  (pro i-DN zpracoval hul)

  • Autor:
  • Publikováno: 26. srpna 2011

  Komentáře k článku: Křehká krása v syrovém prostředí

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,