Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Kreativní Evropa v Praze

  Česká kancelář programu Kultura a MEDIA Desk ČR ve spolupráci s Ministerstvem kultury České republiky uspořádali ve čtvrtek 7. června seminář Kreativní Evropa, na kterém zástupce Evropské komise, Marc-Hector Vanderhaegen, poprvé v ČR představil návrh programu EU na podporu kulturních a kreativních odvětví.

  Druhá část semináře byla věnována současnému programu EU Kultura, v kterém je možné žádat o podporu projektů do května 2013. V této části byly mimo jiné představeny úspěšné projekty podpořené tímto programem.

  Místo:   Konírna, Ministerstvo kultury, Maltézské nám. 1, Praha 1
  Datum:  7. června 2012 od 13.30 do 17.30

   

  K návrhu programu Kreativní Evropa

  Evropská komise navrhuje sloučit stávající programy Kultura a MEDIA, které podporovaly kulturní a audiovizuální odvětví po více než 20 let a pro období 2014 – 2020 zavést nový program Kreativní Evropa. Záměrem programu je posílit konkurenceschopnost Evropy v kultuře, filmu a ostatních kreativních odvětvích a zároveň podporovat zachování kulturní a jazykové rozmanitosti. Navrhovaný rozpočet programu ve výši 1,8 miliardy eur představuje ve srovnání se současnými výdaji Evropské unie na podporu kultury nárůst o 37 %.

  V rámci nového programu bude více než 900 milionů eur vyčleněno na podporu kinematografie a audiovizuálního odvětví a téměř 500 milionů eur na oblast kultury. Komise rovněž navrhuje přidělit více než 210 milionů eur na nový mechanismus finančních záruk, který by umožnil malým a středním podnikům přístup až k jedné miliardě eur ve formě bankovních úvěrů, a také přibližně 60 milionů eur na podporu politické spolupráce, inovačních přístupů k získávání publika a nových modelů podnikání.

  Kulturní a kreativní odvětví jsou významným zdrojem pracovních míst a růstu v Evropě. Generují přibližně 4,5 % evropského HDP a zaměstnávají zhruba 3,8 % pracovní síly EU (8,5 milionů lidí) – více než například evropský automobilový průmysl. Podpora ze strany EU jim pomůže co nejlépe využít příležitosti související s globalizací a přechodem na digitální média. Zároveň jim umožní řešit problémy, jakými jsou např. roztříštěnost trhu a obtíže při získávání financí. Program přispěje také ke sdílení know-how, výměně zkušeností a tvorbě strategií.

   

   

   

  Tato investice pomůže desetitisícům pracovníků v oblasti kultury a audiovizuálního odvětví maximálně využít jednotný trh a oslovit nové diváky v Evropě i mimo ni; bez této podpory by pro ně bylo obtížné nebo nemožné se na nové trhy prosadit. Kreativní Evropa rovněž podporuje kulturní a jazykovou různorodost a přispívá také k dosažení cílů strategie Evropa 2020 v oblasti vytváření pracovních míst a udržitelného růstu, řekla Androulla Vassiliou, komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež.

  Tato investice pomůže desetitisícům pracovníků v oblasti kultury… (Androulla Vassiliou, komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež). FOTO archiv EU

  Program MEDIA

  vznikl v roce 1991 a nyní zahrnuje 32 zemí. Jeho cílem je podpora evropského audiovizuálního průmyslu a zachování pestré nabídky filmů v kinech. MEDIA proto financuje tvorbu nových filmů, jejich další propagaci na filmových festivalech a trzích a distribuci v kinech. V období 2007–2013 disponoval program MEDIA rozpočtem 755 milionů eur a dalšími 15 miliony eur pro program MEDIA Mundus, který podporuje mezinárodní spolupráci v audiovizuálním odvětví.
  Česká republika se stala členem programu MEDIA v roce 2002 a naše projekty z něj již získaly podporu  v celkové výši 340 mil. Kč

  Program Kultura

  poskytuje částečné financování především mezinárodních projektů z oblasti kultury. Hlavním cílem je povznést kulturní oblast sdílenou Evropany, a to prostřednictvím rozvoje kulturní spolupráce mezi tvůrci, kulturními aktéry a kulturními institucemi v zemích účastnících se programu. Program je koncipovaný na období let 2007−2013 s rozpočtem 400 mil. eur, kterého se aktuálně účastní 37 evropských zemí.
  Česká republika se stala součástí programu Kultura v roce 2001. Ve stávajícím rozpočtovém období 2007–2013 se české organizace se podílejí na 134 projektech o celkové výši přes 48 mil. eur.

  Sloučení programů Kultura a MEDIA

  přinese posílení významu kulturních a kreativních odvětví na evropské úrovni, zjednodušení přístupu k podpoře, ale i nové příležitosti pro vzájemnou spolupráci všech odvětví.

   

   

   

   

   

   

  Kontakt:
  Česká kancelář programu Kultura: E [email protected], www.programculture.cz
  MEDIA Desk ČR: E [email protected], www.mediadeskcz.eu

  • Autor:
  • Publikováno: 8. června 2012

  Komentáře k článku: Kreativní Evropa v Praze

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,