Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Kráska a zvíře v Pardubicích nejoblíbenější

  Východočeské divadlo Pardubice zakončilo rok 2016 dvěma vyprodanými představeními. Na Malé scéně se v komedii Sexy prádlo dlouholetí manželé snažili znovu zažehnout jiskru erotiky a na velkém jevišti Městského divadla se děly věci „mezi nebem a zemí“ ve stejnojmenné duchařské komedii, po níž byly vyhlášeny výsledky tradiční divácké ankety o nejoblíbenější inscenaci roku.

  F. Hrubín: Kráska a zvíře (Josef Láska jako Zvíře – r. Petr Novotný, prem. 11. +  12. 6. 2016 na hradě Kunětická hora). FOTO JAN FAUKNER

  Divácky nejúspěšnější inscenací roku 2016 se stala výpravná rodinná pohádka Kráska a zvíře, která měla premiéru v režii Petra Novotného v červnu 2016 na vyhlídce hradu Kunětická hora (během roku se uvádí v Městském divadle a na Kunětickou horu se vrátí opět v létě). Titulní role v ní ztvárňují zástupci nejmladší herecké generace pardubického souboru Veronika Macková a Josef Láska. Režisér si k inscenování Hrubínova básnického zpracování starofrancouzské pohádky kromě svých stálých spolupracovníků, scénografa Ivo Žídka a kostýmního výtvarníka Romana Šolce, přizval také jedinečného skladatele, interpreta a textaře Michala Hrůzu. Ten do hry složil scénickou hudbu a napsal písně, které sám nazpíval a které divadlo při příležitosti premiéry vydalo na CD.

  Kráska a zvíře však vloni bodovala nejen u diváků, ale i v anketě odborné veřejnosti, která jí za rok 2016 udělila Cenu novinářů (o jeden hlas překonala Topolův Konec masopustu režiséra Břetislava Rychlíka).

  P. Valentine: Mezi nebem a zemí (Petr Dohnal a Petra Janečková – r. Kateřina Dušková j. h., prem. 6. 12. 2014). FOTO LEOŠ SKOKAN

  Pomyslnou druhou příčku divácké oblíbenosti obsadil loňský vítěz ankety a na Silvestra odehraná romantická komedie současné britské autorky Pam Valentine Mezi nebem a zemí, kterou nazkoušela režisérka a nová umělecká šéfka Divadla Na Fidlovačce Kateřina Dušková, jež chystá na velké jeviště pardubického divadla muzikál Kiss me, Kate. Velké příležitosti v Mezi nebem a zemí mají Petra Janečková, Petr Dohnal, Martina Sikorová či Petr Borovec. Příběh mladých manželů Simona a Flic, kteří se nastěhují do venkovského domu, v němž však stále ještě přebývají duchové bývalých majitelů, přitahuje diváky nejen výraznou komikou, ale také morálním přesahem, neboť poukazuje na důležitost přirozených lidských hodnot, jako jsou láska či rodinné štěstí.

  J. Brdečka: Limonádový Joe (Josef Pejchal – r. Milan Schejbal j. h., prem. 13. a 14. 6. 2015 na hradě Kunětická hora). FOTO JAN FAUKNER

  Úspěch o silvestrovském večeru slavil také loňský stříbrný Limonádový Joe, jehož diváci umístili na třetí místo. Pardubické zpracování známé Brdečkovy hudební parodie, kterou rovněž v magickém prostoru hradu Kunětická hora v červnu 2015 nazkoušel režisér Milan Schejbal, jenž v lednu začíná v Pardubicích znovu zkoušet, tentokrát komedii Yasminy Rezy Třikrát život. Neochvějného strážce zákona, milovníka Kolaloky a idola všech žen ve Východočeském divadle hraje Josef Pejchal. O živý hudební doprovod se stará folk-folklórní skupina Trdlo. Inscenace, která se nyní uvádí v Městském divadle a na Kunětickou horu se stejně jako Kráska a zvíře přenese v létě, se stala i nejnavštěvovanějším titulem Východočeského divadla roku 2016. Během roku ji v Pardubicích a na zájezdech zhlédlo 9 464 diváků (mimochodem druhou nejnavštěvovanější inscenací roku je letošní absolutní vítěz ankety Kráska a zvíře).

  Závěrem statistika v roce 2016 Východočeské divadlo navštívilo 130 244 diváků (o 1 852 více než v loňském roce!), čímž pardubická scéna znovu obhájila titul nejnavštěvovanějšího jednosouborového divadla v České republice s nejvyšším počtem akcí uskutečněných na jeho scénách, kterých v roce 2016 bylo celkem 559!

  Radek Smetana, 31. prosince 2016

  • Autor:
  • Publikováno: 1. ledna 2017

  Komentáře k článku: Kráska a zvíře v Pardubicích nejoblíbenější

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,