Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2019

ročník 28
12. 11.–25. 11. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Kráska a zvíře podruhé

  Ještě před spuštěním poslední opony roku byly dnes ve Východočeském divadle Pardubice vyhlášeny výsledky tradiční divácké ankety o nejoblíbenější inscenaci roku.

  Divácky nejúspěšnější inscenací roku 2017 se stejně jako loni stala výpravná rodinná pohádka Kráska a zvíře, která měla premiéru v režii Petra Novotného v červnu 2016 na vyhlídce hradu Kunětická hora (během roku se uvádí v Městském divadle a na Kunětickou horu se vrátí opět v létě). Titulní role v ní ztvárňují Veronika Čermák Macková, dnes již hostující, a Josef Láska. Režisér si k inscenování Hrubínova básnického zpracování starofrancouzské pohádky kromě svých stálých spolupracovníků, scénografa Ivo Žídka a kostýmního výtvarníka Romana Šolce, přizval také skladatele, interpreta a textaře Michala Hrůzu. Ten do hry složil scénickou hudbu a napsal písně, které nazpíval a které divadlo při příležitosti premiéry vydalo na CD.

  Kráska a zvíře je zároveň i nejnavštěvovanějším titulem Východočeského divadla, během roku 2017 ji v Pardubicích a na zájezdech zhlédlo 13 752 diváků.

  Pomyslnou druhou příčku divácké oblíbenosti obsadila situační komedie anglického dramatika Alana Ayckbourna Z postele do postele, kterou divadlo uvádí teprve dva měsíce. Přesto se už příběhy čtyř manželských párů, v nichž se většina z nás bezesporu najde, staly diváckým hitem a tahákem pardubické scény. Zmatky sobotní noci ve třech ložnicích pod režijní taktovkou Zdeňka Duška rozehrávají Ludmila Mecerodová, Petra Janečková, Martina Sikorová, nová členka souboru Veronika Malá, Martin Mejzlík, Milan Němec, Jan Musil a Petr Borovec.

  Úspěch o silvestrovském večeru slavil také Rasputin, který – ač se nejedná o divácky preferovanou veselohru – se umístil na třetím místě. Inscenace přibližuje osud a činy legendárního ruského mystika Grigorije Jefimoviče Rasputina, jehož tajemný život zaujal režiséra Petra Novotného natolik, že se o něm rozhodl napsat divadelní hru, kterou uvedl na pardubická divadelní prkna koncem minulé sezony. Titulní postavu ve velké historické fresce, avšak v moderní scénografii ztvárňuje Ladislav Špiner, sugestivní hudbu složil Ondřej Soukup.

  Možnost zvolit inscenaci roku měli opět i novináři a kritici – Cenu novinářů letos obdržela jedovatá groteska Maria von Mayenburga Živý obraz, kterou na Malé scéně ve dvoře nastudoval režisér David Šiktanc. V moderním pohledu na život přepracovaného manželského páru, jehož problémy má vyřešit uklízečka Natalja, hrají Petra Janečková, Ladislav Špiner, Jana Ondrušková, Petr Borovec a hostující Ondřej Kraus.

  Závěrem statistika: v roce 2017 Východočeské divadlo navštívilo 134 561 diváků (o 4 304 více než v loňském roce!), čímž pardubická scéna znovu obhájila titul nejnavštěvovanějšího jednosouborového divadla v České republice s nejvyšším počtem akcí uskutečněných na jeho scénách. V roce 2017 jich bylo celkem 570!

  Radek Smetana, 31. prosince 2017

  /pro i-DN upravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 31. prosince 2017

  Komentáře k článku: Kráska a zvíře podruhé

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,