Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2019

ročník 28
17. 9.–30. 10. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Králíci na Jatkách

  Jatka78 od ledna 2019 startují se světově proslulým konceptem večerů s názvem White Rabbit Red Rabbit. Inscenace íránského režiséra vznikla v roce 2011 a slibuje pokaždé jinou show. Hra je určena jednomu interpretovi, který se dozví její scénář v zapečetěné obálce až na jevišti. V “králičí” show se na Jatkách78 představí například Jiří Bartoška, Aňa Geislerová, Jiří Macháček, Martha Issová nebo Petr Čtvrtníček.

  Hra White Rabbit Red Rabbit je určena pro jednoho herce, jemuž je předána v zapečetěné obálce těsně před premiérou. Foto Jatka78

  V roce 2010 odmítl íránský dramatik Nassim Soleimanpour nastoupit vojenskou službu, následkem toho přišel o cestovní pas a 3 roky nemohl opustit zemi. Proto napsal hru, která mohla cestovat po světě místo něho. Diváci se společně s každým novým hercem vydávají do neznáma, prožijí hluboké a osobní emoce, dojdou na hranice svobody a objeví všechny možnosti divadla.

  Atraktivita a popularita inscenace nestojí ani tak na jejím obsahu, jako spíš na formě prezentace, která se k ní váže. Hra je určena pro jednoho herce, jemuž je předána v zapečetěné obálce těsně před jeho premiérou. Pro herce jsou připravené pouze dva pokyny – do otevření obálky nesmí znát obsah hry, ale měl by si připravit imitaci pštrose. Aby herec ve významech nezabloudil, vyznačil mu autor v textu hůlkovým písmem slova, která má zdůraznit.

  Nejedná se o tradiční divadelní inscenaci, jako spíše o kombinaci nenazkoušeného monodramatu a společenské exhibice. Soleimanpourova hra do značné míry počítá se spoluúčastí diváka. Během prvních několika minut je totiž každému přítomnému divákovi přidělené pořadové číslo a dramatik tak může zprostředkovaně manipulovat s konkrétním divákem. Počet účastníků představení pak doplňuje sám herec a fyzicky nepřítomná osobnost autora, pro nějž je během každého uvedení této hry vyhrazeno místo v první řadě.

  Prvním „pokusným králíkem“ bude v lednu Jiří Macháček. Foto Jatka78

  Když bylo Nassimovi na začátku roku 2013 opět dovoleno cestovat, jeho hra White Rabbit Red Rabbit měla za sebou již přes tisíc uvedení. Od té doby organizuje workshopy a panely, mimo jiné na World Theatre Festival v Brisbane, v Tolhuistuinu v Amsterdamu, v SESC Vila Mariana v Sao Paulu, v Schauspielhaus ve Vídni, v DPAC v Kuala Lumpuru, na Theatertreffen v Berlíně, pro British Council v Londýně a na Brémské univerzitě. Autor kromě toho získal za svou práci ocenění Best New Performance na Dublin Fringe Festival, Text Award na Summerworks Outstanding New Performance Festival a The Arches Brick Award na festivalu Fringe v Edinburghu, byl také nominován na ceny Total Theatre v Edinburghu a na Brighton Fringe Pick.

  Anglicky napsaná hra White Rabbit Red Rabbit byla od své světové premiéry v roce 2011 na festivalu Fringe v Edinburghu přeložena do více než 25 jazyků a uvedena více než tisíckrát za účasti velkých jmen divadla i filmu, namátkou Whoopi Goldbergové, Nathana Lanea, Johna Hurta, Simona McBurneyho, Stephena Frye, Sinéad Cusackové, Marcuse Brigstocka nebo Kena Loache.

  Nassim Soleimanpour: White Rabbit Red Rabbit

  #1 Jiří Macháček: 23. 1. 2019, 19.30 JATKA78

  #2 Martha Issová: 19. 2. 2019, 19.30 JATKA78

  #3 Aňa Geislerová: 20. 3. 2019, 19.30 JATKA78

  #4 Petr Čtvrtníček: 7. 4. 2019, 19.30 JATKA78

  #5 Jiří Bartoška: 6. 5., 19.30 JATKA78

  Další termíny a osobnosti budou postupně zveřejňovány na webu Jatek78.

  • Autor:
  • Publikováno: 14. prosince 2018

  Komentáře k článku: Králíci na Jatkách

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,