Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Kotěra čestným občanem Prahy 10

  Jan Kotěra je oficiálně čestným občanem Prahy 10. Poctu převzala Lucie Lomová, pravnučka zakladatele moderní české architektury. Ceremoniál se uskutečnil v Trmalově vile, kterou slavný architekt postavil, stejně jako další významné objekty na území desáté městské části.

  Jan Kotěra. Foto: archiv

  Předáním čestného občanství vrcholí projekt Jan Kotěra 150, kterým Praha 10 připomíná výročí 150 let od narození vizionáře. Společně s Kotěrovým centrem architektury v průběhu letošního roku vytvořila tematickou venkovní výstavu (k vidění je na náměstí Svatopluka Čecha), připravila komentované prohlídky a besedy.

  Jan Kotěra na našem území nejen žil a pracoval, ale doslova utvářel charakter Desítky. Bez jeho staveb, jako jsou Kotěrova a Trmalova vila či Vršovická vodárna, by naše městská část byla o hodně chudší, říká David Kašpar (VLASTA / STAN), místostarosta MČ Praha 10 pro školství, kulturu a sousedské vztahy. Kotěra patří mezi tvůrce, na které nemusíte nikam chodit, jeho dílo vidíte z ulic naší čtvrti. Což je skvělé, protože umění by mělo být součástí našeho každodenního života, doplňuje Kašpar. Ještě bych vypíchl Kotěrovu obdivuhodnou všestrannost. I na tu jsme letošním projektem chtěli upozornit, a představit významného architekta také jako teoretika, projektanta či pedagoga, jenž vychoval celé generace našich architektů, v čele s Josefem Gočárem, vyzdvihuje Oldřich Janota, ředitel obecně prospěšné společnosti Kotěrovo centrum architektury.

  Kromě něj a zástupců vedení MČ Praha 10 se dnešního ceremoniálu zúčastnil také profesor Vladimír Šlapeta, historik architektury a vysokoškolský pedagog. Poctu převzala Kotěrova pravnučka Lucie Lomová. V naší zemi jsme zvyklí si připomínat slavné hudební skladatele, spisovatele a další umělce, na architekty se ale trochu zapomíná. I proto mě těší, že jsme se tu sešli zrovna kvůli Janu Kotěrovi, říká profesor Šlapeta. V Japonsku mají pro podobné osobnosti krásné označení, říkají jim národní poklad.

  Jan Kotěra je druhou významnou osobností, které Praha 10 věnovala tematický rok. Ten loňský se nesl ve znamení spisovatele Karla Čapka, který byl rovněž oceněn čestným občanstvím in memoriam.

  • Autor:
  • Publikováno: 6. prosince 2021

  Komentáře k článku: Kotěra čestným občanem Prahy 10

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,