Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Kostička ke kostičce

  Činohra Národního divadla a společnost LEGO® zvou na třídenní metaforickou performance k 40. výročí otevření Nové scény ND a ke 100. výročí narození architekta Karla Pragera. Projekt se uskuteční 24.–26. listopadu 2023 na náměstí Václava Havla a Nové scéně.

  Rok 2023 je pro Novou scénu ND rokem mimořádným. Foto: archiv ND

  Rok 2023 je pro Novou scénu ND rokem mimořádným hned ze dvou důvodů. Před sto lety se narodil architekt Karel Prager, v roce 1983 se budova Nové scény pro diváky inscenací Strakonický dudák poprvé otevřela, tudíž letos slaví své čtyřicáté výročí. Nová scéna po čtyřiceti letech své existence ovšem nutně potřebuje rekonstrukci. Jak ale na tak ambiciózní projekt sehnat finance? Jak se s dědictvím brutalistní architektury i odkazem Nové scény vypořádat? Odpověď může přinést metaforická performance Nová scéna sobě, ve které budou hrát hlavní roli budova Nové scény, soubor Činohry ND a také kostičky ze stavebnice LEGO. Performance tematizuje nejen otázku péče o památky socialistického dědictví, ale zkoumá způsob, jak jim můžeme cca třicet let od sametové revoluce vdechnout druhý život.

  V rámci třídenní akce vznikne na náměstí Václava Havla velký model Nové scény z kostiček LEGO, který společně postaví veřejnost – kolemjdoucí, fanoušci ikonické stavebnice, diváci, studenti architektury či samotní herci a herečky Činohry. Nabízí se tak metafora základních kamenů historické budovy Národního divadla, ale nepřímo i pomyslné sbírky „grošík po grošíku“ jako kolektivního gesta k vybudování něčeho výjimečného, místa pro národní kulturu.

  Celou stavbu navrhli a budou mít na starosti Michal „Ryxe“ Horáček a Marek Mencl, vášniví stavitelé, kteří za sebou mají stavby o milionech kostiček LEGO a v loňském roce se stali vítězi show LEGO MASTERS Česko a Slovensko. Po dobu stavby bude probíhat i další doprovodný program – přednáška „teoretika architektury“ o stavbě makety, taneční večírek, prohlídky Nové scény, vystoupení tanečníků Laterny magiky nebo bojová hra pro děti. Nenechte si také ujít vzpomínkové ND Café, pravidelné rozhovory s Michalem Horáčkem a Markem Menclem či scénický koncert Strakonického dudáka. V rámci doprovodného programu si mimo jiné budete moci každý den postavit své jedinečné srdíčko z kostiček LEGO a přidat se tak k vánoční dobročinné iniciativě Postavte srdíčko! Rozdělte se o radost!, díky které společnost LEGO rozdává stavebnice potřebným dětem.

  • Autor:
  • Publikováno: 22. listopadu 2023

  Komentáře k článku: Kostička ke kostičce

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,