Divadelní noviny Aktuální vydání 3/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

3/2020

ročník 28
4. 2.–17. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Konference o umělecké tvorbě a výzkumu

  Více než tři desítky doktorandů z Evropy, Kanady nebo USA vystoupí na Mezinárodní konferenci doktorských studií, která se uskuteční 20. a 21. listopadu 2015 na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění. Sedmý ročník unikátní mezinárodní akce se bude konat pod názvem Current Challenges in Doctoral Theatre Research a zaměří se zejména na problematiku tzv. artistic research, tedy přístupu, který usiluje o prolínání umělecké tvorby a vědeckých metod.

  jamuV letošním roce jsme obdrželi takové množství přihlášek, že jsme nově vytvořili dvě paralelní sekce, abychom dali příležitost co nejširšímu spektru témat a přístupů. Přesto jsme byli nuceni přistoupit k poměrně radikální selekci a řadu z uchazečů jsme museli s lítostí odmítnout, upřesňuje programová ředitelka konference Radka Kunderová.

  Kromě doktorandů vystoupí na konferenci také zvláštní hosté – zahraniční pedagogové, kteří budou sdílet své zkušenosti zejména s vedením disertací a projektů zaměřených na artistic research. Je nám ctí, že mezi nimi budou takové osobnosti jako například Anne Birch z Královské konzervatoře ve skotském Glasgow, která donedávna předsedala pracovní skupině Performance as Research (Představení jako výzkum) Mezinárodní federace pro výzkum divadla (IFTR), a patří mezi autority této výzkumné oblasti, prozrazuje R. Kunderová. V tomto panelu dále vystoupí docent Concordia University v kanadském Montrealu Louis Patrick Leroux, který se mimo jiné věnuje problematice cirkusu. Dalšími odborníky budou profesor Paul Fryer z Rose Bruford College of Theatre and Performance v Londýně a docentka Ramunė Balevičiūte z Litevské akademie hudby a divadla ve Vilniusu.

  Vedle problematiky artistic research se konference zaměří na řadu dalších oborových témat. V rámci specializovaných panelů se budou zahraniční i domácí doktorandi zabývat mj. hereckými technikami, performativitou v rámci divadla i mimo něj, novými médii, rituálem nebo dramatickým textem.

  Seznam účastníků a jejich abstrakty jsou publikovány v online verzi Book of Abstracts na webu konference zde. Program konference je zveřejněn na jejích webových stránkách zde. Oficiálním jazykem konference je angličtina, simultánní překlad většiny panelů do češtiny je zajištěn. Auditorium konference je otevřeno všem zájemcům.

  DIFA JAMU organizuje doktorandskou konferenci, proponovanou jako bienále, od roku 2003. Je určená doktorandům a doktorandkám z divadelních akademií i kateder divadelních věd a zaměřuje se na současné tematické i metodologické trendy ve zkoumání divadla. Dosud ji navštívilo přes osmdesát účastníků z Evropy, Afriky i Asie.

  Aktuální informace o konferenci naleznete také na jejím facebookovém profilu zde.

  • Autor:
  • Publikováno: 10. listopadu 2015

  Komentáře k článku: Konference o umělecké tvorbě a výzkumu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,