Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Konec Ty-já-tru, zachytil ho RADAR

  Divadelní soubor Ty-já-tr od 1. září 2019 přijme jméno své domovské scény Divadla RADAR v holešovické ulici Pplk. Sochora. Důvody jsou čistě praktického charakteru, vysvětluje dramaturg Luděk Horký. Soubor, který letos oslavil 30 let fungování, v současnosti sdružuje přes 270 členů. Jeho zřizovatelem je Dům dětí a mládeže Praha 7.

  Domovská scéna Divadla RADAR v holešovické ulici Pplk. Sochora. Foto RADAR

  Kromě názvu se podle vedení souboru i ředitele DDM Praha 7, Jiřího Svobody, nic nemění. Hlavním důvodem k tomuto kroku je především snaha o zpřehlednění. Pro soubor se postupně vžily názvy dva – Ty-já-tr a Radar – a praxe přitom dokládá, že Divadlo RADAR je diváky užívanější. Pod názvem Ty-já-tr (v jeho různých modifikacích) navíc vystupují i jiná divadelní uskupení, například Slovanský Tyátr Olomouc nebo Divadelní spolek Ty-já-tr, který navíc sídlí také na Praze 7.

  Na vysokých školách, jako je DAMU nebo Katedra divadelní vědy FF UK, se o nás mluví výhradně jako o Radaru, dodává Luděk Horký. Naším původním záměrem v devadesátých letech bylo, aby soubor nebyl svým názvem závislý na konkrétním divadelním prostoru – soubor Ty-já-tr působící v Divadle Radar. Doba šla ale dál a spojení souboru s unikátním prostorem Divadla RADAR utvrdila. Dnes si činnost Ty-já-tru bez Radaru dovedeme jen těžko představit, vysvětluje dramaturg souboru.

  30 let v Divadle RADAR

  Název Ty-já-tr vymyslely před pětadvaceti lety sami dětští členové souboru za pomoci rodičů a Radky Tesárkové. Ta divadelní soubor na začátku školního roku 1988/89 založila jako dramatický kroužek DDM Praha 7. V letošní sezóně tak soubor oslavil výročí třicet let od svého vzniku. Původně malý dramatický kroužek se za tři desetiletí značně rozrostl, nyní má více než 270 členů ve věku od čtyř let až do dospělosti. Ti všichni oslavili třicáté narozeniny souboru víkendovými divadelními slavnostmi letos v dubnu.

  Podle Horkého se Ty-já-tr od začátku lišil od podobných souborů tím, že mu nešlo o to, aby z jeho členů vyrostly herecké hvězdy. Chceme, aby divadlo napomáhalo optimálnímu rozvoji dětských osobností. Že se z některých našich členů známé tváře staly, to už přišlo tak nějak samo sebou, říká režisérka a lektorka Jana Kottasová.

  Štěpán Pácl zde se souborem Hrobeso nazkoušel Schimmelpfennigovu tragikomedii z thajsko-čínsko-vietnamské restaurace Zlatý drak. Foto RADAR

  Časově významnější období s dětským a studentským divadlem v Radaru prožili třeba Martin Písařík, Vojta Dyk, Jirka Kohout, Anička Duchaňová, Lenka Zahradnická, Jiří Panzner, Petr Vančura, Markéta Frösslová, Lucie Valenová, Bára a Adam Mišíkovi a mnozí další, kteří se dnes věnují herectví profesionálně. Mezi našimi odchovanci jsou také etablovaní divadelní režiséři Štěpán Pácl a Mikoláš Tyc, scénografka Lucie Wildtová nebo teatroložka Jitka Goriaux Pelechová. Řada z nich se do Radaru vrací a příležitostně nám pomáhají v lektorské činnosti, vyjmenovává Horký.

  Kromě dětí jsou v souboru i dospělí, kteří v Ty-já-tru vyrostli. Ti se pod hlavičkou Ty-já-tru věnují amatérskému divadlu a o prázdninách pro děti z Radaru pravidelně připravují letní divadelní tábor. Ten letošní bude už dvacátý pátý v řadě. Soubor slaví pravidelně úspěch na dětských divadelních přehlídkách a soutěžích v uměleckém přednesu jako jsou Dětská scéna: Pražské poetické setkání, Otvírání nebo Wolkrův Prostějov – Pražský kalich. Dospělé soubory se probojovaly celkem desetkrát se svými inscenacemi soutěžním sítem regionálních a národních přehlídek až na prestižní Jiráskův Hronov a reprezentovaly české amatérské divadlo i v zahraničí, konkrétně v Rakousku, Chorvatsku a Rusku.

  • Autor:
  • Publikováno: 28. června 2019

  Komentáře k článku: Konec Ty-já-tru, zachytil ho RADAR

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,