Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Konec dohadů

  V prostorách Stadionu v Kounicově ulici v Brně zůstane i příští rok zachován divadelní provoz. Dosavadní nájemce Tomáš Kadlec sice dostal od Tělovýchovné jednoty Sokol výpověď (viz Je to radikální krok), na jeho místo ale nastoupí divadlo Buranteatr. Profesionální divadelní soubor v sále hrává od roku 2010. Od 1. ledna se stane hlavním nájemcem.

  ///

  Divadelníci to oznámili na svých internetových stránkách v tiskové zprávě Buran zůstává na Stadionu:

  Jelikož se v posledních dnech objevila řada dotazů, jak je tomu se s budoucností BURANTEATRu a jeho dalším místem působení, rádi bychom našim příznivcům a vůbec kulturní veřejnosti oznámili toto:

  BURANTEATR bude nadále působit v prostorách Stadionu na Kounicově ulici, kde se od 1. ledna 2013 stává hlavním nájemcem. Období prosince 2012 bude poněkud přechodové a se značně omezeným provozem divadelní kavárny, všechna plánovaná představení BURANTEATRu však budou odehrána. V lednu 2013 se uskuteční z důvodu náhlé změny majitele pouze představení BURANTEATRu a Komediomatu.

  Produkcí BURANTEATRu mírně přibude. Nestanou se sice jedinou programovou linií celého domu, multikulturní rozpětí aktivit však již nebude takové jako dřív a předpokládáme, že Stadion bude takřka výhradně divadelním prostorem.

  Konkrétnější informace o budoucí podobě Stadionu prozatím sami neznáme, neboť jednání s majitelem prostoru, Sokolem Brno I. nadále probíhají.

  Tomáši Kadlecovi velmi děkujeme za možnost na Stadionu po dva a půl roku působit a mrzí nás okolnosti, které vedly k jeho náhlému odchodu.

  Případné zájemce o pronájem prostor Stadionu a účinkování v nich prosíme o kontaktování na mailu [email protected].

  BURANTEATR

  ///

  Dosud sál fungoval jako Multikulturní centrum Stadec a kromě divadelních představení různých souborů nabízel také další kulturní akce.

  „Multikulturák“ Stadion vytvářel od září 2010 zázemí pro několik divadelních souborů a patřil k hlavním střediskům nezávislé kultury v Brně. Stal se místem pro nezávislá divadla a umělce „bez střechy nad hlavou“. V programovém prohlášení při vzniku centra stálo: Jsme brněnské (nejen) divadelní centrum, jež poskytuje prostor nezávislým profesionálním subjektům, které nemají stálou scénu, a přesto vytrvale tvoří a přispívají ke kulturnímu dění v jihomoravské metropoli (my jim říkáme účastníci). Primárně je tento projekt určen uměleckým formám scénickým – tedy divadelní, pohybové, taneční a živě provozované hudební tvorbě. Smyslem centra je také vznik styčného bodu, jakéhosi „independent art meeting point“ – čili místa, kde se diváci vždy dopátrají požadovaných informací a dříve či později zde uvidí i svůj oblíbený soubor vystupovat. V rámci zachování tradice prostoru a sokolského ducha jsme si ponechali původní název Stadion, neboť v duchu sportovním je toto centrum kolbištěm, kde je možné se umělecky utkat ve volném stylu, a zároveň je vyjádřením sportovní solidarity těm, kteří s nadšením a minimálními prostředky tvoří nevšední podívanou.

  Kromě Buranteatru hrávaly na Stadionu pravidelně divadelní soubory Feste a Dialog, konaly se tam i koncerty a další kulturní akce.Tělovýchovná jednota Sokol jako majitel objektu nedávno přestala tolerovat placení nájmu po datu splatnosti a Kadlecův tým oznámil odchod ke konci listopadu. Sokolové ale současně avizovali, že chtějí zachovat kulturní nabídku v sále i v případě, že dosavadní provozovatelé odejdou. Tělovýchovná jednota plánuje navíc rekonstrukci budovy.

  /pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 30. listopadu 2012

  Komentáře k článku: Konec dohadů

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,