Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Komorní scéna Aréna, Ostrava

  Jedno z nejvýznamnějších českých divadel současnosti, Komorní scéna Aréna, vzniklo v roce 1992 z populárního Divadla hudby. KSA původně sídlila na Masarykově náměstí (dnes Stará Aréna), odkud se v roce 2005 přestěhovala o pár bloků dál k Havlíčkovu nábřeží.

  Její nové sídlo, původně obytný funkcionalistický dům postavený ve dvacátých letech minulého století architekty Franzem Kaymem a Alfonsem Hetmankem, bylo po listopadové revoluci navrženo do privatizace. Tehdejší ředitelka Knihovny města Ostrava se tomu rozhodla zabránit. Spojila se s Arénou, a protože hlas dvou kulturních institucí je při jednáních s úřední mocí silnější než jedné, podařilo se prostor zachránit pro uměnímilovné (nejen) Ostravany. Vedle knihovny a divadla je v objektu k dispozici kupříkladu i stylová kavárna.

  Rekonstrukci měl na starosti ateliér IDEA, který však nevěnoval velkou pozornost specifickým potřebám divadla. Aréna se tedy spojila s architektkou Marcelou Steinbachovou, která prostor přizpůsobila představám o moderním divadle. V roce 2011 architekt Vitold Sikora rozšířil divácké zázemí o prosklenou terasu situovanou do domovního dvora. Z „poloamatérského“ prostoru staré Arény jsme se v roce 2005 přesunuli do plnohodnotného divadelního prostředí, kde konečně můžeme oproti staré Aréně využít takové zásadní funkce, jako je inspicientka, nápověda, garderobiérka nebo světelný park, říká bývalá dlouholetá ředitelka KSA Renáta Huserová. Divadelní sál pojme 100 diváků.

  Na dotaz, zdali soubor KSA po mnoha letech ještě drží pohromadě, bývalá ředitelka odpověděla jednoznačně kladně. Umělci spolu pořád dokážou „propařit“ noc, což je neklamné znamení, že tvůrčí i osobní vyhoření se zatím nekoná.

  Vít Pokorný

  Komorní scéna Aréna Foto Dana Čecháková

  Kulisárna Foto Dana Čecháková

  Maskérna Foto Dana Čecháková

  Zkušebna Foto Dana Čecháková

  Cyklus připravujeme ve spolupráci s divadelním oddělením Národního muzea.


  Komentáře k článku: Komorní scéna Aréna, Ostrava

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,