Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Klub mladých diváků slaví 55 let!

  Klub mladých diváků je jedinou institucí v České republice, která nabízí žákům 2. stupně základních škol a studentům středních škol divadelní představení v různých pražských divadlech na základě spolupráce s jejich vyučujícími. Organizace studentům nabízí možnost společně s vrstevníky navštívit divadelní inscenace za vstřícné ceny. Klub mladých diváků svou nepřetržitou činností k divadlu přivedl a nadále přivádí celé generace diváků. V sezoně 2018/2019 tvořila  členská základna KMD 14 490 studentů a 728 pedagogů.

  Klub mladého diváka, dnes Klub mladých diváků (KMD) vznikl v roce 1964 při Filmovém klubu. U jeho vzniku stál mimo jiné i Jan Werich a Miroslav Horníček. Později KMD fungoval u Pražského kulturního střediska a od roku 1994 byl při Divadle pod Palmovkou, od roku 2003 má zázemí při Divadle v Dlouhé.

  Mladí diváci, které KMD zve do divadel, jsou ve věku 13-21 let. KMD spolupracuje také s tělesně i mentálně handicapovanými (například s vozíčkáři, slabozrakými, sluchově postiženými), pro něž vyjednává lepší místa v divadlech a oni tak mají možnost užít si představení s dalšími mladými diváky i s běžnou veřejností. Díky vstřícně nastaveným cenám členství se dostanou do divadla i děti ze sociálně slabších rodin.

  V současné době KMD spolupracuje prakticky se všemi pražskými divadly, která mají pravidelný repertoár. Je to jediná kulturní instituce v České republice, která nabízí žákům 2. stupně základních škol a studentům všech druhů středních škol divadelní představení v různých pražských divadlech. Organizace úzce spolupracuje s pedagogy, jejichž prostřednictvím členství formou abonmá komunikuje. Zapojení učitelek a učitelů je pro fungování KMD zásadní. Právě díky nim a jejich  nadšení pro divadlo má KMD hustou síť školních skupin v Praze, Středočeském kraji i v obcích ze vzdálenějších krajů.

  Před pár hodinami jsme se vrátili z představení Válka s mloky v Žižkovském divadle. I dnes jsme byli velmi spokojeni. Divadelní hra byla pro mladší žáky sice trochu náročná na porozumění, ale velice poutavě a zajímavě pojatá, že všechny děti zaujala. Žáci ji v hledišti sledovali opravdu pozorně a v klidu. Obzvlášť velký závěrečný potlesk si vysloužili muzikanti, kteří celé představení příjemně oživili svými velice kvalitními hudebními čísly. Výkony herců byly rovněž excelentní. KMD si pro nás opět připravil ojedinělý kulturní zážitek. Děkujeme všem organizátorům za celoroční péči, šťastnou ruku při výběru představení a bezvadnou organizaci. Již nyní se těšíme na další ročník, komentuje návštěvu Žižkovského divadla a práci KMD oslovená učitelka.

  Pod zkratkou „IND“, která označuje „Inscenace náročného diváka“ nabízí KMD inscenace pro zkušenější nebo otevřenější mladé diváky. U některým incenací je možnost navštívit dramaturgický úvod, zákulisí divadla, besedu s tvůrci či divadelní dílny.

  Klub mladých diváků je založen na principu dobrovolnosti. Žáci a studenti navštěvují divadelní představení v rámci svého volného času, nikoliv v době školní výuky. Klub však není určen pouze pro školní kolektivy. Zapojit se do něj mohou například i dětské domovy, domovy mládeže, internáty či skautské skupiny.

  • Autor:
  • Publikováno: 4. října 2019

  Komentáře k článku: Klub mladých diváků slaví 55 let!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,