Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Klicperovo divadlo Hradec Králové

  Historie divadla v Hradci Králové se začala psát v roce 1796 v hostinci U zlatého orla (dnes druhá scéna Klicperova divadla Studio Beseda), kdy zde začalo působit ochotnické Královéhradecké městské divadlo, respektive Institutttheater. Na kvalitativním vzestupu souboru měl v první polovině devatenáctého století velký podíl dramatik Václav Kliment Klicpera.

  S růstem spolkových aktivit přestaly hostinské prostory kapacitně vyhovovat a v roce 1882 rada města rozhodla o stavbě zcela nové divadelní budovy. Následovaly i v dnešní době známé politické třenice a rušení již schválených projektů. Přesto byla v roce 1885 novorenesanční budova Klicperova divadla podle návrhu architekta Viktora Weinhengsta slavnostně otevřena.

  V roce 1910 bylo divadlo na základě konceptu Josefa Matěje Gottlieba přestavěno, částečně v secesním duchu. Na nové výzdobě interiérů se podílel i malíř František Kysela (jeho přínos byl však zrušen při další opravě divadla v roce 1927, vedené Oldřichem Liskou). Od konce čtyřicátých let má Klicperovo divadlo vlastní profesionální soubor, přičemž v roce 1949 architekt Jan Rejchl provedl další úpravu budovy. I když to na první pohled tak nevypadá, při patnácti inscenacích na repertoáru bychom potřebovali ještě jednou tolik skladovacích prostor, kolik máme dnes, říká šéf jevištní techniky a provozu divadla Ladislav Svoboda.

  Po roce 1989 došlo k několika velkým opravám divadla. V roce 2004 bylo rekonstruováno hlediště s jevištěm, v roce 2013 pak bylo přebudováno foyer – travertinové obložení nahradilo dřevo, dominantní barvou se stala atraktivní červená.

  V roce 1980 získalo Klicperovo divadlo do správy dnešní Studio Beseda, které v letech 2005–2007 architekt a hradecký bonviván Alexander Pur přetvořil na moderní divadelní sál ve stylu „black box“ pro 130 diváků. Z technického hlediska je zde ojedinělé spouštěcí sklo oddělující kabinu osvětlovačů a zvukařů od sálu. Ve většině divadel se totiž toto sklo odejmout nedá, jevištní technik tak při „ladění“ musí pracovat se zkreslujícím odposlechem. Při spuštěném skle má k dispozici reálný zvuk z jeviště, což je pro jeho práci velká výhoda.

  Velký sál Klicperova divadla má v současnosti 400 sedadel. V roce 1994 byla v podkroví divadla otevřena Komorní scéna pro 50 diváků, v teplých měsících je v prostoru před divadlem využívána letní scéna s kapacitou 300 míst. V roce 2006 se divadlo z původně příspěvkové organizace města transformovalo do obecně prospěšné společnosti.

  Klicperovo divadlo Hradec Králové FOTO Dana Čecháková

  Herecká šatna FOTO Dana Čecháková

  Odpočívárna za jevištěm FOTO Dana Čecháková

  Sklad a opravna kulis FOTO Dana Čecháková

  Havlův dvoreček u skladu a opravny kulis FOTO Dana Čecháková


  Komentáře k článku: Klicperovo divadlo Hradec Králové

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,