Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Klíčení sezóny

  Pražské Studio ALTA sídlící v Karlínské Invalidovně zahajuje ve dnech 29.–30. dubna svou hlavní sezónu. Divákům se již potřetí otevřou prostory západního křídla  historické budovy, stejně jako zahrady, která ji obklopuje. ALTA není pouze kulturní a uměleckou institucí, ale i komunitním místem setkávání, které je přístupné všem. A tomu bude uzpůsoben také komponovaný program těchto dvou dnů. 

  Studio ALTA – Klíčení sezóny. Foto: Darja Lukjanenko

  Páteční událost zahájí vernisáž výstavy obrazů Michaely Petrů – Invalid Dream. Michaela Petrů je absolventkou Rittsteinova ateliéru na AVU, ve své tvorbě zkoumá hranice malby a možností materiálu. V projektu Invalid dream soustřeďuje svou pozornost k pražské čtvrti Karlín a její proměně z dělnické lokality na developerskou oblast. Výstava bude po oba dva dny volně přístupná a potrvá až do 22. května.

  V průběhu obou dnů budou moci diváci shlédnout taneční film Markéty Stránské a Jeana Gaudina: …Or to Be. Dílo tvoří tři „sóla“, tři postavy, které o sobě nevědí a které spojuje dohromady až divák, který je vidí společně. Náležitý prostor bude věnován také živým tanečním performancím. Pátek 29. dubna je Mezinárodním dnem tance a zahájení sezóny přinese několik vystoupení, ve kterých budou publiku nabídnuty různorodé přístupy k pohybové tvorbě. Svou inscenaci MASS zde uvede soubor Holektiv a to v páteční premiéře i sobotní repríze. Jedná se o performativní projekt Evy Staré, který se věnuje tématu sebevědomí a sebeurčení. Představí se i zahraniční hosté: japonský tanečník butó žijící v Berlíně – Michyiasu Furutani či performer Mo Van z Peru, jehož tvorba je ovlivněna neo šamanismem a přináší příchozím zklidňující možnost zaposlouchat se do sebe sama. Jeho aktuální představení nese název Keep the distance from humans a je audiovizuální performancí zkoumající hranice digitálního světa a přírody. Na rituální linku i komunitní atmosféru místa naváže závěrečný večerní Storytelling u ohně, který speciálně pro Studio ALTA připravilo uskupení story-telling.cz.

  K celkovému pojetí Klíčení sezóny ředitelka Studia ALTA Lída Vacková dodává: Během dvou posledních dubnových dnů přinášíme do vnitřních i venkovních prostor Studia ALTA jarní oživení. V průběhu zimy bylo veřejných představení méně a řadě projektů jsme se mohli věnoval pouze v omezené formě. Nyní je před námi hlavní sezóna a s ní ožívá náš pravidelný program i s otevřenou kavárnou. Znovu otevíráme naši komunitní zahradu pro potřeby zahradníků, stejně jako společný zahradní prostor dostupný všem hledajícím útočiště uprostřed velkoměsta, a to i mimo časy našich představení. 

  V následujících měsících nás čeká celá řada rezidenčních pobytů začínajících i etablovaných uměleckých skupin z ČR i ze zahraničí. Divákům i komunitám nabízíme prostor pro setkání, rozvoj a práci, ale také pro odpočinek. V programu přinášíme možnost setkání se s kvalitními inovativními formami umění či experimenty zejména na poli současného tance, pohybového divadla a Performing Arts. Svou činností se snažíme vytvářet a podporovat prostor pro diskuzi a reflexi současného společenského světového dění a nabízet podporu potřebným.

  Po oba tyto dny bude otevřeno také pro všechny rodiče s dětmi, program pro ně vzniká ve spolupráci s organizací Město přátelské k dětem. Do sobotního programu je zařazena také loutková pohádka z dílny Dafa Puppet Theatre: Theseus.

  Speciálním bodem sobotního programu je pak čtenářská skupina Tools For Men With Feminist Ambitions, která si klade za cíl prostřednictvím čtení stejnojmenné knihy Martina Barnera otevřít praktickou debatu o mužství a roli feminismu v dnešním světě.

  Většina programových bodů bude dostupná zdarma. Akci však bude možné podpořit dobrovolným příspěvkem. Na zpoplatněné představení Holektiv: MASS bude možné zakoupit vstupenky v libovolné hodnotě nastavené novým systémem Pay what you can. Základní navržená cena odpovídá běžné ceně lístku za divadelní představení, je ale doplněna o dvě nižší a dvě vyšší částky. Cenu vstupenek si tedy návštěvník může stanovit podle toho, jak mu bude aktuálně vyhovovat. Hlavním cílem nového pojetí je zprostředkovat dostupnou kulturu všem a nikoho nestigmatizovat ani neprivilegovat.

  • Autor:
  • Publikováno: 22. dubna 2022

  Komentáře k článku: Klíčení sezóny

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,