Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  KlariN píše Varyšovi (No.1)

   Můj milý Vojto,

  ani já bohužel nemám veskrze dobré zprávy, naopak si v českodivadelním prostředí v poslední době připadám jak uprostřed japonského monsterfilmu. Onehdá jsem se zastavil v Disku a nevěřil vlastnímu překvapenému zraku. Pixy, ubohá odvozenina Buchet a loutek se sice neváhá titulovat absolventským představením, ve skutečnosti však působí jako pokleslá školní akademie hustopečské jednotřídky. Pod nulovou režií úpí comicsová předloha i lidské a finanční zdroje. Kolik  nanuků za ně asi mohli mít děti ze zemí sužovaných vedry? Nejspíš horu. I rozpočet Morávkova nejnovějšího obcování s ruskou národní klasikou ve Stropnického vinohradské sluji by bezproblémů nakrmil řadu hladových bachorů, lukulské hody divadelní se ovšem nekonají ani náhodou. Morávek by už konečně měl přestat dělat jednu a tutéž inscenaci pořád dokola a začít se věnovat něčemu pořádnému. Třeba porcování medvěda. Nebo manuální výrobě fujar. Ovšem transformace DnV do jedné obří Travestyshow pod vedením stávajícího uměleckého šéfa ( v subkultuře travestytů známého pod pseudonymem Tekla) je žhavým tématem pro jeho zřizovatele.V Radocích si sice vinohradští připsali bod za nemožně přeceněného Špinarova Vojcka, doufám ale, že vítězství Náměstí bratří Mašínů v kategorii hra roku, je potěšilo víc. Vždyť bylo původně napsáno pro ně! Jinak ovšem absenci mimopražské divadelní produkce v nominacích na inscenaci roku považuji za jasný důkaz úpadku divadelní kritiky, nebo přinejmenším její schopnosti se pohybovat. Dřív než řekneš Mikulášek, odnese jí čert!

  Alespoň že v Ostravě bylo zase dobře. Nicméně ani tam už nejsou sovy tím, čím se zdají být. A činohru Moravskoslezského nadále decimuje šílený Šimák. Mloci a Lady s karavanu budí dojem, že divadlo otvírá předplatitelskou skupinu V. Vězni. Ale dík za Oidipa a Ostatní světy. A blížící se jaro.  V chaloupkách pod divadelními jalovci se zas budou dít věci. Takže s optimismem nashle!

   Tvůj


  Komentáře k článku: KlariN píše Varyšovi (No.1)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,