Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  KlariN píše Varyšovi (No.2)

  Můj milý Vojto,

        Tvůj vpravdě depresivní dopis ve mně vyvolal intenzivní přemítání o fenoménu stáří. To se totiž poslední dobou rozlézá po českých jevištích s intenzitou nadrženého streptokoka. V Dlouhé se sice snaží divákovi sugerovat, že pozdní Feydeauova tvorba přináší bezmála strindbergovské partnerské pekelničení, lépe by ovšem bylo přiznat barvu, respektive bulvár. Hana Burešová sice zdařile bourá mýtus o nepatřičnosti dětí na divadelních jevištích (kdypak si asi lajsne obsadit sličného kozlíka do inscenace Zahradníkova psa?), Klystýr a koneckonců i podstatně zdařilejší Hortenzii mohla však s klidem nechat spát. A protože Divá kachna Nebeská už se z Bogoty asi nenavrátí, vyrazil jsem  do Disku na Racka. A ten je Ti režijně tak starý, že je to vlastně Kačer. Což herci v jednogeneračním obsazení prostě uhrát nemohou. A tak je jen někdy vidět, jak s talentem něco křičí, nebo s talentem umírají. Ale Anežce Rusevové Pavlína opravdu sluší. A Trigorin Tomáše Kluse se snad opravdu zamiloval. Leč drzost výkladu, či nové formy nenajdeš, byť k zemi by ses Schejbal!

   Nicméně vše jest relativní: Lucie Ferenzová a její kreativní ženy (ke kterým se protentokrát přidružil proslulý jevištní zjev Norbert Žid) dopují stařičkého Walsera elixíry sexu, svěžesti a inteligence a konečně snad donutí notorické bloudivce hledat si Meet factory v mapách. A přijít.  Alois Švehlík zas řádí v Rock café s takovou vervou, že mladičtí požírači potravinových doplňků z blízkého wellness centra poníženě klopí zraky a mastodontní pseudorocková grupa kolem Joža Ráže konečně přemýšlí o změně názvu na Definitívne Koma. A David Matásek? Ten je zas v NoDu docela sympatický Starý nácek.   

   Tak tedy hezké divadelní jaro!

   Tvůj KlariN


  Komentáře k článku: KlariN píše Varyšovi (No.2)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,