Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Když svatí pochodují

  Festival amatérských experimentujících divadel Šrámkův Písek oslavil o víkendu 27. – 29. května 50. ročník. Během tří dnů se v Divadle Fráni Šrámka, Kulturním domě, Divadle pod čarou a v několika netradičních prostorech (v baru Pí a v kostele Povýšení sv. Kříže na Velkém náměstí) představilo patnáct soutěžících a dva hostující (Vosto5 a Ing. Antonín Puchamjer D. S.) soubory z celé republiky. Porota (prof. Jan Císař, Alena Zemančíková, Ján Šimko, Vladimír Adámek a Vladimír Hulec) do Jiráskova Hronova nominovala projekt  Ambrosia pražsko-kukského souboru Geisslers Hofcomoedianten věnovaný životu sv. Ambrože a inscenovaný jako volná divácká pouť výjevy z Ambrožova života. Divadelně-interaktivní „výstava“ o sv. Ambrožovi a pokání císaře Theodosia pro devět hereckých exponátů, jezuitský zpěv a kurátora vznikla podle stejnojmenné jezuitské hry sv. Edmunda Kampiána (1540 – 1581), poprvé sehrané u příležitosti pražské korunovace císaře Rudolfa II. roku 1578. Projekt je určen výhradně pro sakrální-kostelní prostory. Geisslers se tak snaží navrátit divadlo zpět do kostelů, odkud evropské středověké divadlo vzešlo. V Písku byl projekt předveden zatím potřetí. Premiéru měl 26.  srpna 2010 v kostele sv. Anny v Žirči, podruhé se návštěvníkům otevřel 25. března v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové a potřetí v Písku v neděli 29. května v již zmíněném kostele Povýšení sv. Kříže.

  Dramaturgické radě Jiráskova Hronova navíc porota doporučila inscenaci Asi ani zahrada pražského Divadla Kámen a interaktivní performanci určenou do pivnic a hospodských sálů Hospodin aneb Kdopak by se Boha bar brněnsko-hradeckého seskupení tří performerů (v čele s autorem a režisérem Jiřím Jelínkem) ze souborů  DNO a Šavgoč. O tomto projektu jsme psali jak na i-DN (Hospodin na baru a Nsango Malamu) tak v DN  (V koutku vaší hospody) a ve stejném čísle (8/2011) jej vyhlásili Sukcesem měsíce.

  K padesátému výročí festivalu vydal NIPOS/ARTAMA pod redakčním vedením Lenky Novotné brožuru věnovanou uplynulým deseti letům Šrámkova Písku, tedy rokům 2001-2010. Její označení 5 slibuje, že v dalších letech chystá obdobně zmapovat i starší dekády.


  Komentáře k článku: Když svatí pochodují

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,