Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Když je člověk políben nejen múzou

  V uplynulých deseti letech jsem poznala řadu významných osobností, které si zamilovaly kraj pod Pradědem. Mezi ně patří také Vlastimil Lejsek (21. 7. 1927 Brno – 12. 3. 2010 Brno), jehož úmrtí jsme si ve středu připomněli.

  Originální opona (1976). Autoři v ní štětcem a barvou odrazili vše, co je příznačné pro malebnou osadu Rejvízu. FOTO archiv autorky

  Originální opona (1976). Autoři v ní zachytili vše, co je příznačné pro malebnou osadu Rejvízu. FOTO archiv autorky

  Pianista, pedagog a hudební skladatel miloval Brno, ale neméně také Jesenicko. Osobnost muže mnoha zájmů si jeseničtí milovníci hudby připomenou VIII. cyklem koncertů, který nese jeho jméno. Na počest Vlastimila Lejska se 16. dubna v brněnské Vile Tugendhat sejdou přední umělci jihomoravské metropole. Pozvání pořadatele Společnosti pro vědu a umění přijala i herečka Gabriela Vránová, jež se v roce 2010 zúčastnila také tradičního Setkání s múzou v letní rezidenci rodiny Lejskových na Rejvízu.

  Pod zříceninou hradu Kobrštejn vzniklo také jeho úsměvné dílo pojaté jako rekreantská opera. Je důkazem toho, jak málo stačí básnikovi k inspiraci. Třeba zrakový vjem vtělený do vrcholků hradu čnějícího nad mlhou pohlceným Rejvízem. Libretiska Rudolf Žák stejně jako autor hudby Vlastimil Lejsek společně se studenty scenáristiky Jiřím Radou a Vladimírem Šrámkem tak pomohli na světlo světa ojedinělému nápadu. Premiéra Noci s Kobr a Štejnem se konala 21. 8. 1976 na Rejvízu. Téhož roku se zpracování ujala ostravká televize a do role Kobra obsadila herce Josefa Kobra.

  Jsem přesvědčená, že všichni tehdejší aktéři by měli nesmírnou radost z toho, že Kongresovým sálem jesenických lázní zněly 4. 10. 2013 nejen tóny z citované Lejskovy opery, ale také po letech spatřila světlo světa její originální opona. Autoři v ní štětcem a barvou odrazili vše, co je příznačné pro malebnou osadu Rejvízu. Ztvárněné pohádkové postavy inspirovaly pořadatele, aby do celkového programu byli vtaženi jak umělci a publikum, tak i děti z povodněmi postižené rodiny Justychových. Kde jinde než v záhadami opředeném Rejvízu najít poklad, který tolik potřebovali potřební, jimž byl koncert určen.

  A jak se na celý večer s odstupem času dívá Lejskova žena, paní Věra a jaké je její tajné přání: Úžasná byla spontánní radost všech, interpretů i posluchačů! Bylo to důkazem, že toto dílko je stále schopno vytvářet dobrou náladu, kterou tolik potřebujeme – ať tedy zní častěji!


  Komentáře k článku: Když je člověk políben nejen múzou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,