Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Když hvězdy září

  Známé a slavné, ale také dnes již téměř zapomenuté osobnosti českého divadelního umění posledních dvou století připomene výstava s názvem Když hvězdy září, kterou (snad) od prosince tohoto roku budete moci navštívit v nové budově Národního muzea. Chceme ukázat, jakými peripetiemi procházelo za více než dvě stě let postavení herců ve společnosti. Na konkrétních životních a uměleckých příbězích několika desítek významných osobností české Thálie nabízíme zamyšlení nad tím, jak velké herecké hvězdy ovlivňovaly životní, módní či estetický styl své doby, co v různých časech obnášelo být slavným a společensky uctívaným. Nevyhýbáme se ani kontroverzním tématům: příběhům dokládajícím, jak se u nás úspěch neodpouští. A vztahu herců a politické moci – v oddílu příznačné nazvaném „Kolaborace!?“. Otazník a vykřičník, neb málokterý příběh je černobílý.

  Divadelní oddělení dostalo šanci představit něco ze svých sbírek, na výstavě budou k vidění pozoruhodné předměty z osobních pozůstalostí velkých hereckých hvězd, jakými byli například Ema Destinnová, Hana Kvapilová, Eduard Vojan, Marie Hübnerová, Jindřich Mošna, Oldřich Nový, Svatopluk Beneš, Anna Sedláčková, Marie Zieglerová, Olga Scheinpflugová, Karel Höger, Vlasta Chramostová či Radovan Lukavský. Vystavujeme jejich šperky, oblečení a módní doplňky, ateliérové i divadelní fotografie, výmluvné dokumenty, jakož i drobné artefakty z každodenního a uměleckého života. Výstava (nejen) prostřednictvím unikátních fotografií či filmových záběrů ukazuje též méně známé, nebo dokonce neznámé skutečnosti: jak tyto osobnosti žily ve svém soukromí anebo čím se zabývaly mimo svou profesi.

  Výstava má podtitul Osobnosti české Thálie dvou století. Začínáme v 19. století a končíme v současnosti těmi, kdo v posledních letech získali divadelní, filmové, televizní či rozhlasové ceny. Vyprávíme osudy hvězd české Thálie na pozadí doby, ve které žily. Chceme vzdát hold hereckému umění. A připomenout, že každý z hereckých příběhů v sobě skrývá život člověka.

  Karel Höger jako Kníže Václav v nedotočeném pronacistickém filmu REPRO NÁRODNÍ MUZEUM


  Komentáře k článku: Když hvězdy září

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,