Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • Hledat
  • Facebook Divadelních novin

    Kdo získá Ceny Thálie?

    Po dobrodružných, a ne vždy zřetelných proměnách v systému a organizaci byly vyhlášeny nominace na Ceny Thálie 26. ročníku. Jak upozorňuje Herecká asociace, toto období je přechodové; odbornými porotami byly posuzovány výkony za období 1. 12. 2017 – 31. 5. 2019). Vyhlášení výsledků proběhne 5. října v Národním divadle a bude přenášeno ČT. V současné době už je známa Cena pro mladého umělce do 33 let pro herečku Zuzanu Truplovou. Thálie za celoživotní mistrovství v činohře získá Helena Kružíková a Ladislav Mrkvička, v oblasti opery Gabriela Beňačková, v oboru tance a pohybového umění mimka Zdenka Kratochvílová a za operetu a muzikál Věra Vlková.

    V nominacích mají naději tito herci a herečky, zpěváci a zpěvačky, tanečníci a pohyboví umělci za role v uvedených inscenacích: v činohře Pavla Gajdošíková (Maryša, Divadlo Petra Bezruče Ostrava), Lucie Trmíková (Soukromé rozhovory, Divadelní spolek Jedl Praha) a Klára Vojtková (Kříž u potoka, Slovácké divadlo Uherské Hradiště); Viktor Dvořák (Andělé v Americe, MDP Praha), Saša Rašilov (Faust, Národní divadlo Praha) a Tomáš Šulaj (Kříž u potoka, Slovácké divadlo Uherské Hradiště). Diskutabilní je nová kategorie, v níž se spojuje dosti neslučitelné alternativní a loutkové divadlo a cena bude udělena jedné osobnosti za ženy i muže. Nominováni jsou Miřenka Čechová (Miss AmeriKa, Spitfire Company Praha), Milan Hajn (Bílý Tesák, Divadlo Drak Hradec Králové), Miloslav König (Nepřítel lidu, Lachende Bestien), Martin Pechlát (Zjevení pudla, Studio Rote Praha) a Lucie Trmíková (Médeia, Divadelní spolek Jedl Praha)

    V oblasti opery jsou tito kandidáti na cenu: za ženy Kateřina Kněžíková (Julietta aneb Snář, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava), Štěpánka Pučálková (Werther, Národní divadlo Praha), Petra Šimková Alvarez (Idomeneo, Divadlo J. K. Tyla Plzeň); za muže Ondřej Koptík (Popelka, Divadlo F. X. Šaldy Liberec), Csaba Kotlár (Francesca da Rimini a Lakomý rytíř, Divadlo F. X. Šaldy Liberec) a Jiří Sulženko (Gianni Schicchi, Triptych, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava).

    V oblasti muzikálu a opery bodují za ženy Michaela Gemrotová (Evita, Jihočeské divadlo České Budějovice), Martina Šnytová (Děj se co děj, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava) a Stanislava Topinková Fořtová (Sweeney Todd, Divadlo J. K. Tyla Plzeň); za muže Jan Cina (Malý princ, Studio DVA Praha), Vojtěch Dyk (Legenda jménem Holmes, Hudební divadlo v Karlíně Praha) a Jozef Hruškoci (Sweeney Todd, Divadlo J. K. Tyla Plzeň).

    V kategorii tanec a pohybové divadlo budou bojovat za ženy Julie De Meulemeester (Klíče odnikud, Jihočeské divadlo České Budějovice), Alina Nanu (Marná opatrnost, Národní divadlo Praha) a Shino Sakurado (Nebezpečné známosti, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava); za muže Gaëtan Pires (Zkrocení zlé ženy, Divadlo J. K. Tyla Plzeň), Matěj Šust (Marná opatrnost, Národní divadlo Praha) a Dominik Vodička (Kytice, Pražský komorní balet Praha). DN

    • Autor:
    • Publikováno: 16. září 2019

    Komentáře k článku: Kdo získá Ceny Thálie?

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,