Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Kateřina Dušková uměleckou šéfkou Fidlovačky

  Pražské Divadlo na Fidlovačce obsadilo místo umělecké šéfky – soubor od 1. ledna povede režisérka Kateřina Dušková, která naposled působila v Horáckém divadle v Jihlavě.

  Kateřina Dušková. FOTO archiv DNF

  Kateřina Dušková. FOTO archiv DNF

  Kateřina Dušková nástupem na post umělecké šéfky Fidlovačky zpečetila svoji spolupráci s nuselským divadlem v této sezóně. Pod jejím režijním vedením Na Fidlovačce proběhla Noc divadel, ujala se režie premiéry Sen noci svatojánské i vánočního speciálu Pokoj lidem dobré vůle. V roli umělecké šéfky bude jejím hlavní úkolem další rozvíjení hereckého souboru.

  Divadlo Na Fidlovačce obsazuje pozici uměleckého šéfa necelý rok po vstupu Jana Koťátka na post ředitele divadla. Kateřinu Duškovou si Koťátko vybral na základě úspěšné spolupráce v první polovině sezony 2016/2017. Do funkce umělecké šéfky nastoupí 1. ledna. Po téměř roce stráveném na pozici ředitele Divadla Na Fidlovačce jsem dospěl k závěru, že pro další rozvoj a formování uměleckého souboru je nezbytné obsadit pozici uměleckého šéfa, který bude se souborem pracovat a posouvat jej dál. Rozhodl jsem se oslovit paní Kateřinu Duškovou, která v divadle režírovala naši nejnovější hru, Shakespearův Sen noci svatojánské, a vytvořila inscenaci, ve které se nádherný text pojí s kvalitními hereckými výkony, nápaditou scénografií a choreografií doplněnou o akrobatické prvky nového cirkus. Tím nabídla divákům zážitek, na který v Divadle Na Fidlovačce nejsou zcela zvyklí, a posunula naši tvorbu novým směrem. Současně se ujala přípravy letošní Noci divadel i speciálního vánočního představení. S Kateřinou sdílíme stejný názor na to, jakým směrem by se měla Fidlovačka do budoucna ubírat, proto padla volba právě na ni, říká Jan Koťátko.

  Kateřina Dušková. FOTO archiv

  Kateřina Dušková. FOTO archiv

  Dušková uvedla, že na konceptu uměleckého směřování divadla teprve začíná pracovat. Záleží na debatách s uměleckým vedením, zejména s šéfdramaturgyní Adélou Šotolovou. Osobně mě zajímá divadlo založené na herecké akci, takovým se budu i nadále zabývat. Soubor je kvalitní, dá se na něm stavět, ale plánuji jeho rozšíření o nové tváře, uvedla. Otázkou je podle ní směřování Komorní Fidlovačky. Hlavní scénu hodlá zapojit do mezinárodní divadelní spolupráce a do hlediště přivést i mladé diváky. Protože nabídku na novou funkci dostala teprve před pár dny, na nynější sezoně nebude nic měnit. Koncem ledna začne režisér Martin Vokoun zkoušet s Ivou Pazderkovou a Martinou Randovou českou premiéru komorní hry Dermota Canavana Třetí prst levé ruky, premiéra bude 16. března. Současně začnou korepetice na muzikál Sugar, jehož zkoušení zahájí Radek Balaš v únoru. Premiéra bude 27. dubna, dodala. Sama má koncem sezony připravovat romantickou komedii současné britské autorky Pam Valentinové s názvem Mezi nebem a zemí, kterou už nastudovala v Pardubicích.

  Kateřina Dušková. FOTO archiv VČD Pardubice

  Kateřina Dušková. FOTO archiv VČD Pardubice

  Kateřina Dušková se pohybuje na divadelní půdě přes dvacet let a její zkušenosti sahají od herectví přes režii a dramaturgii až k vedení uměleckého souboru divadla. Jako režisérka působila například ve Východočeském divadle v Pardubicích, v Divadle F.X. Šaldy Liberci nebo v Městském divadle Most. Poslední čtyři roky byla součástí Horáckého divadla v Jihlavě, kde od roku 2014 do roku 2016 zastávala taktéž funkci umělecké šéfky.

  Divadlo Na fidlovačce vstoupilo do letoška s novými vlastníky a vedením v čele s Janem Koťátkem, který už dříve jako podnikatel investoval do kultury. Odstupující ředitelka Eliška Balzerová v souboru zůstala.

  /Převzato z webových stránek Divadfla Na Fidlovačce /zde/ a doplněno dalšími veřejnými zdroji/

  • Autor:
  • Publikováno: 9. prosince 2016

  Komentáře k článku: Kateřina Dušková uměleckou šéfkou Fidlovačky

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,