Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Karin B. píše o Apostrofu (No. 0)

  Uprostřed horka a vedra, přímo v pražské výhni, se za pouhé dva dny začne topit pod kotlem Mezinárodního festivalu amatérských a nezávislých divadel APOSTROF. Soubory z Egypta, Brazílie, Maďarska, Srbska či Arménie disponují chladnými  tématy inscenací jako je nedostatek komunikace, odcizení a osamělost. Není divu, že je v programu zastoupeno hned několik absurdních dramatiků. Prostory poskytlo již tradičně Divadlo Na zábradlí, Divadlo DISK a Malostranská beseda.

  Půjdu se asi podívat hned na první brazilské Theatro da Poli, které uvádí hru režisérky i autorky Biy Szvat Zlomek inspirované absurdním divadlem a dílem Samuela Becketta. Vypráví o ženské osamělosti a hledání krásna ve všedním, ubíjejícím životě. Maďarské experimentální studio Kompánia přiveze taneční inscenaci  Marlon a Marion, v níž se ve světě z bílé mouky vaří  lidská těla a jejich vzájemné vztahy.

  Dále je možné vidět Srbské divadlo ACAS Lola s Bukowského Fotografie z pekla. Příběhy lidí, kteří lásku vyměnili za koktejl plný sexu, alkoholu, sázek a dalších neřestí, zaměňujíce jej za osobní svobodu. Proč hledáme svobodu v neřesti, když bychom ji mohli hledat jinde? Podívám se na představení, třeba mne odpověď napadne a napíšu vám ji. Také si nenechám ujít Arménský New Theatre, který přiveze Genetovy Služky s nově upraveným koncem nebo egyptský Tawasol Troupe s Ionescovou Lekcí. Slovenské divadlo Le Mon přijíždí s původně pouliční inscenací  báje o Prométheovi, který vzal bohům oheň,  aby jej vrátil lidem. Hlavním motivem je Oheň, který pro lidi znamená jejich stvoření i zánik.

  České divadlo Popojedem uvede drama o lidské duši -Ostrovského schovanku v režii ruského režiséra Lva Borisoviče Erenburga. Divadlo Bez prken zas uvede českou premiéru venezuelské detektivní hry Gustavo Otta s názvem Pavlov, pes a zvonek, která kromě vraždy řeší i téma osamění a osobní zodpovědnosti.

  Pro ty, kteří se bojí, že by na ně z představení dýchl jen chlad a stín, nabízí festival kreativní dílny.

  Mysl a tělo můžete zahřát pod vedením herečky, tanečnice, režisérky a profesorky herectví Evy Elxy (doufám, že se to skloňuje); dílna vychází z tance butó a měla by nabízet pohybovou a divadelní improvizaci. Druhá, poněkud méně uchopitelná dílna, se nazývá Komunikace s městem a vede ji brazilsko-německý lektor Maurizio Schwab Veloso. Účastníci budou ve sněhově bílém oblečení  experimentovat v ulicích Prahy.

  Pokud se festivalu nemůžete zúčastnit osobně, nevadí, žhavé informace se každý den budete moci dočíst na těchto stránkách.

  Bližší informace k programu http://apostrof.webnode.cz/program/

  Hezký zbytek neděle přeje


  Komentáře k článku: Karin B. píše o Apostrofu (No. 0)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,