Divadelní noviny Aktuální vydání 3/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

3/2020

ročník 28
4. 2.–17. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Karel Drgáč

  Karel Drgáč

  (1954) V roce 1979 absolvoval Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity. Po odchodu v témže roce do Rakouska nastoupil Akademii múzických umění ve Vídni (Hochschule für Musik und darstellende Kunst), obor operní režie, který zakončil v roce 1982, a poté na stejné univerzitě vystudoval kulturní management. Po absolvování studia byl asistentem režie u Jeana-Pierra Pon­nel­la a jeho hlavní uměleckou činností se stala operní režie. Od roku 1988 do roku 1990 působil jako docent operní režie na holandské hudební vysoké škole Sweelinck Konservatorium v Amsterdamu. Od roku 1990 byl režisérem a šéfem opery Smetanova divadla v Praze, v roce 1992 se podílel na založení Státní opery Praha, ve které působil jako ředitel do roku 1995. V roce 1990 založil operní festival Opern Air Gars, který řídil až do roku 2013. Od roku 2005 do roku 2007 byl šéfem divadla Reduta Národního divadla Brno a v letech 2006–2007 působil jako šéf Janáčkovy opery Národního divadla Brno. V roce 2010 byl na podnět rakouského prezidenta Heinze Fischera jmenován profesorem. Od 1. července 2015 je ředitelem Slezského divadla Opava.

  Co vás přivedlo k divadlu?

  Mé rozhodnutí se profesně věnovat divadlu zásadně ovlivnila inscenace Figarovy svatby, kterou jsem zhlédl ve svých třinácti letech v opavském divadle. Tehdy jsem se platonicky zamiloval do paní Heleny Cihelníkové, která vystupovala v roli Cherubína, a já propadl nejen platonické lásce k ní, ale i zcela neplatonické k opernímu žánru.

  Největší umělecký zážitek

  Pozorovat při práci svého učitele Jeana-Pierra Ponnella. Druhý takový bylo sledovat Carlose Kleibera, když ve vídeňské opeře dirigoval operu La Bohéme. V roli Rodolfa tehdy vystoupil Luciano Pavarotti a v roli Mimi Mirella Freni!

  Osobnost minulosti nebo přítomnosti, se kterou byste rád zašel na kus řeči

  S Wolfgangem Amadeem Mozartem. Obdivuji jeho neskutečnou produktivitu, která byla zřejmě – aspoň podle některých studií – důsledkem speciální funkce mozku. Rád bych se proto k tomuto géniovi a velkému umělci jen přiblížil, abych z „první ruky“ mohl nabýt osobního dojmu a zkušenosti ze setkání s ním.

  Hra/námět, který vás přitahuje a který byste chtěl inscenovat

  Stále mě láká inscenování jakékoli opery Leoše Janáčka, nicméně nyní je mojí prioritou soustředit se na vedení Slezského divadla v Opavě.

  Výtvarné umění, literatura, film, hudba, které máte rád a kterým se naopak vyhýbáte

  Ve výtvarném umění mám rád především německý expresionismus a ruský konstruktivismus. Vedle toho obdivuji dílo Williama Turnera. Co se filmů týče, vyhýbám se science fiction a filmům, ve kterých dominuje násilí v jakékoli formě. Z hudby preferuji Ludwiga van Beethovena. Mým nejoblíbenějším spisovatelem je Thomas Mann.

  Historická či současná osobnost/di­va­delní postava, která je vám citově nejblíže a – naopak – která je vám vzdálená

  Nejblíže je mi nejspíš Vladislav Vančura, fascinuje mě široké spektrum jeho děl. Vzdáleni jsou mi rodiče Mařenky z Prodané nevěsty. Nerozumím tomu, jak se k ní zachovali. Dále mám také pochyby o vlivu Zdeňka Nejedlého na českou kulturu.

  Rostlina/zvíře/kámen/planeta, které máte v oblibě či obdivujete

  Obdivuji planetu Zemi, která je napínavá a ještě jsem ji celou neprozkoumal. Ze zvířat mám v oblibě maltézáčka Gucciho mé dcery. Z rostlin mám nejraději stromy, hlavně platany a sekvoje.

  Etické či jiné hranice, za které byste jako tvůrce nešel

  Určitě bych nikdy neprovozoval mobbing. Cizí je mi také pomluva a anonymní udání.

  Divadelní sen

  Aby se mi podařilo všechna má přání v opavském divadle zrealizovat a abych byl ve Slezském divadle Opava lépe pochopen.

  Kým/čím byste byl, kdybyste se nevěnoval divadlu

  Učitelem.

  Plus: Zajímá vás umělecká reflexe?

  Samozřejmě. Stejně jako konstruktivní kritika.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. listopadu 2015

  Komentáře k článku: Karel Drgáč

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,