Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Kam vyrazit na Noc divadel?

  V sobotu 19. listopadu proběhne jubilejní desátý ročník Noci divadel s podtitulem Hrdinové. Program připravilo přes 80 divadelních souborů, divadel a institucí z třiceti měst České republiky. Největší divadelní svátek tak opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance – zdarma nebo za symbolické vstupné. Zpracovali jsme pro vás konkrétní tipy, které došly do redakce. Pokud byste stáli o zařazení vašeho programu do textu, ozvěte se prosím do komentáře, rádi ho do přehledu doplníme. Kompletní program akce najdete na www.nocdivadel.cz/program.

  Foto: archiv projektu

  Praha

  RockOpera

  RockOpera chystá talk show s herci a zpěváky – Honzou Tláskalem a Žántí. V plánu jsou také komentované prohlídky divadla. Hlavní program začne v 18 hodin ve foyer tradičním vystoupením Rockové akademie. Ve večerním pásmu pak zazpívá Bára Danihelová s doprovodem a s tancem a akrobaletem se představí Dominika Di Volpe. Sekundovat jí budou Karolína Záleská a Jiří Bělka. Akci doplní vystoupením se studenty zpěvu lektorka Jana Jiroušková.  Program pak vyvrcholí rozhovorem s jedněmi z hvězd RockOpery Praha, Honzou Tláskalem a Žántí. Tláskala fanoušci RockOpery Praha znají například jako Ježíše z opery Maria Madonna, Žántí zase jako Antigonu. Oba se spolu na jevišti objevují třeba v hororovém Frankensteinovi. Rozhovor povede spisovatel a moderátor Jiří Štraub, který také bude provázet celým večerem. Vstup volný. Těšíme se na vás, říká šéfka pražské RockOpery Pavla Forest.

  Švandovo divadlo

  Ve Velkém sále jsme si přichystali naši novinku Kabaret Winton o záchraně židovských dětí z pomnichovského Československa. V komorním Studiu se můžete těšit na hrdiny českého alternativního loutkářství soubor Buchty a loutky a jejich Automat na filmy. Jedinečnou improvizační show, která se po šesti letech rozehraje dokonce hned dvakrát za sebou. První představení začíná od 19 hodin.

  Studio Ypsilon

  Studio Ypsilon nabízí skupinovou prohlídku divadla s originálním výkladem a doprovodným programem vznikajícím „po ypsilonsku“ teď a tady v podobě ypsilonských písniček, projekce, výstavy plakátů či nákupu zvýhodněných vstupenek.

  Divadlo na Vinohradech

  V rámci Noci divadel pro vás divadlo připravuje další díl cyklu Nepodvolení o důležitých osobnostech novodobé české historie, po K. Krylovi a I. M. Jirousovi přichází na řadu elitní novinář Ferdinand Peroutka. Scénické čtení s názvem Ferdinand Peroutka je gentleman vzniká v režii Barbory Maškové, která už připravila oba předchozí díly. Na 18:00 je plánovaná vernisáž výstavy fotografií Pavlíčkovo divadlo hvězd. František Pavlíček byl ředitelem DnV v letech 1965-1970 a během svého působení přizval do souboru řadu herců a hereček, z nichž se postupně staly hvězdy a jejichž umění obdivujeme dodnes. Výstava připomene prostřednictvím materiálů z našeho archivu vybrané role těchto oblíbených umělců.

  Městská knihovna v Praze

  Městská knihovna v Praze se prostřednictvím Divadelního a filmového oddělení opět zapojí do mezinárodní akce Noc divadel. Letošní ročník bude spjat s oslavou 80. výročí jeho existence. Čeká vás večer plný divadla, hudby a tvoření. Noc divadel se koná od 17:00 hodin do 21:00 hodin na různých místech Ústřední knihovny na Mariánském náměstí.

  Národní divadlo v Praze

  Národní divadlo v Praze připravilo bohatý program v budově Státní opery. Interaktivní „bojovka“ účastníky zavede do jinak nepřístupných částí budovy, podzemí, do zkušeben i do zákulisí.

  Divadlo D21

  Rande s (anti)hrdiny inscenací Divadla D21. Letošní ročník má výmluvné téma HRDINOVÉ. Rozhodli jsme se vám proto nabídnout jedinečnou příležitost nahlédnout do srdce Divadla D21 i hlavních hrdinů a antihrdinů našich inscenací! Nenechte si ujít lehce imerzivní setkání s pěti postavami v různých zákoutích divadla a poznejte blíž nejen jejich charaktery, ale také naše zákulisí.

  Přicházet můžete průběžně kdykoliv – naši protagonisté i antagonisté vám budou k dispozici od 16 do 19 hodin, kdy zakončíme program společným potleskem divadel. Vstup na akci je volný, diváci s rezervací mají v případě fronty přednost. Divadelní bar bude v provozu!

  Pardubice

  Městské divadlo Pardubice

  Pardubickou Noc divadel v sobotu 19. listopadu předznamená repríza muzikálové komedie Pekařova žena, samotný program začíná v Městském divadle ve 21.15 hodin. Účastníci se opět mohou těšit na aktivní zapojení do nočního dění v divadle. Letošní Noc divadel zahájí beseda s herci, během které představíme i nové tváře našeho divadla. Následně si diváci budou moci vybrat ze tří druhů aktivit – ti méně odvážní, ale přesto zvídaví se zúčastní komentované prohlídky zákulisí divadla. Naši kolegové je provedou všemi kouty od střechy až po sklep a zpřístupní i prostory v dílenském dvoře. Další část publika se zapojí do soutěže, v rámci níž si vyzkouší svoje znalosti o jednotlivých inscenacích a našich hercích. A ti nejodvážnější se na jeden večer stanou herci, nazkoušejí krátkou scénku, kterou posléze předvedou všem ostatním účastníkům, představuje náplň mimořádného večera dramaturgyně Jana Uherová.

  Liberec

  Naivní divadlo Liberec

  Ve 13:00 hodin si mohou děti a jejich rodiče společně se scénografem Kamilem Bělohlávkem v rámci workshopu vyrobit vlastní loutku, kterou si také odnesou domů. Tvořit se bude v divadelním ateliéru.

  Odpoledne v 15:00 hodin pak Naivní divadlo zve na bláznivou komedii Komáři se ženili aneb Ze života obtížného hmyzu, která je určena divákům od šesti let, ovšem zaručeně se u ní pobaví i vyšší věkové kategorie. Jako bonus pak mohou diváci tohoto představení zdarma vyrazit na speciální nočně-divadelní procházku zákulisím divadla.

  Závěrečný večerní program je již určen dospívajícím a dospělým, zváni jsou v 19:30 hodin na divadelní koncert s názvem Jukebox, během kterého zazní oblíbené písně napříč různými žánry včetně jejich originálního divadelního ztvárnění. Ještě před samotným koncertem proběhne slavnostní zastavení na výstavě s názvem Po myší stopě, představující tvorbu talentované a oceňované výtvarnice Terezy Vostradovské.

  Divadlo F.X. Šaldy

  Divadlo F. X. Šaldy chystá bohatý program na Noc divadel 2022, devátý ročník celorepublikové akce, letos proběhne v sobotu 19. listopadu. Součástí této celovečerní akce bude vernisáž Výstavy S NADHLEDEM fotografií Radka Drbohlava. Diváci také budou mít naprosto unikátní možnost usednout do nového otáčivého hlediště Malého divadla. Činohra DFXŠ se jako každoročně rozhodla k této akci připojit a připravila jedinečný, originální a doslova neopakovatelný program speciálně pouze na tento večer v Malém divadle. Pro tyto účely v sále divadlo zřídilo první zastřešené otáčivé hlediště v republice. Celý program se bude odehrávat od páté hodiny odpolední, kdy mohou diváci přijít do baru Jedno v Malém, pokračovat bude vernisáží, čtyřmi inscenacemi proloženými hudebním doprovodem až do desáté hodiny večerní. Hudební vstupy zajistí Lukáš Smrkovský na klavír a David Le Cam na saxofon.

  Kapacita otáčivého hlediště je pouhých 25 míst, tudíž inscenaci, kterou si činohra pro večer připravila, sehraje ve čtyřech samostatných blocích: od 18h, 19h, 20h a 21h. Sedadla v otáčivém hledišti jsou již rezervována, ale v případě, že se nějaký divák nedostaví, místo se uvolní pro někoho přítomného v přilehlém baru. Diváci se mohou na letošní Noc divadel těšit z mnoha důvodů. Samo uvedení otáčivého hlediště v Malém divadle do provozu bude velkou událostí a věříme i tomu, že nahlédnutí pod pokličku divadelní tvorby bude pro všechny, kteří přijdou, poučné a zábavné, prozradil dramaturg činohry Jiří Janků.

  Olomouc

  Moravské divadlo Olomouc

  V sobotu 19. listopadu 2022 od 16 do 19 hodin proběhne v Olomouci jubilejní desátý ročník Noci divadel. Pro tento rok zvolili organizátoři celorepublikové akce téma „hrdinové“. Tři olomoucká divadla – Divadlo Tramtarie, Divadlo na cucky a Moravské divadlo Olomouc – a Klub mladého diváka ARTER letos spojily síly a přichází s programy, které propojuje soutěž. Návštěvníci, kteří úspěšně absolvují program ve všech divadlech a získají razítka, budou zařazeni do soutěže o divadelní ceny. Po několika letech jsme se v rámci Noci divadel rozhodli znovu propojit olomoucké divadelní scény a Klub mladého diváka ARTER a vytvořit pro veřejnost něco společného. Proto diváci, kteří navštíví Divadlo na cucky, Moravské divadlo i Divadlo Tramtarie kdykoliv mezi 16 a 19 hodinou a v jakémkoliv pořadí, mohou v každém divadle získat razítko na soutěžní kartičku a zařadit se tak do slosování o divadelní ceny. V každém divadle je připraven různorodý program, jehož součástí jsou i zástupci klubu ARTER, uvedla herečka Moravského divadla a vedoucí Ateliéru MDO Jana Posníková.

  Ostrava

  Národního divadlo moravskoslezské, Komorní scéna Aréna a Divadlo Petra Bezruče

  Třetí listopadový sobotní večer bude patřit NOCI DIVADEL. Aktéři z Národního divadla moravskoslezského, Komorní scény Aréna a Divadla Petra Bezruče obsadí 19. listopadu od 18.00 do 22.00 hodin Divadlo Antonína Dvořáka a naše „trojdivadelní“ akce bude v režii Ateliéru pro divadelní vzdělávání NDM. Divadelní svět přitom ten večer převrátíme naruby: Zájemci se do budovy dostanou pouze služebním vchodem a herci se rozhodně nechystají hrát (a když, tak v kapele nebo u baru)! Vstupné se pochopitelně neplatí. Zveme jako vždy širokou veřejnost, ale letos chceme přitáhnout hlavně mladé. V rámci večera představí Ateliér při NDM Klub mladého diváka a Činoherní studio předvede novou performanci. Hlavními hrdiny naší ostravské Noci divadel se stanou členové Činoherního studia NDM a s nimi i všichni mladí milovníci divadla. Mladé generaci mnohdy k návštěvě divadla chybí kuráž, anebo nemají, s kým do divadla vyrazit, chceme to pomoci změnit, uvádí vedoucí Ateliéru pro divadelní vzdělávání NDM Daniela Jirmanová.

  Návštěvníci se v sobotu rozhodně nedočkají herců v jejich rolích! Z našich mladých herců, tanečníků a dalších umělců se stanou hudebníci, zpěváci, barmani a průvodci divadelním zákulisím. Jeviště ovládne Činoherní studio se svým divadelním manifestem – diváci uvidí v premiéře novou performanci. Divácká šatna se promění v bar a slavnostní foyer v bizarní fotokoutek. A během večera Národnímu divadlu moravskoslezskému vypomůžou i umělecké posily z Komorní scény Aréna a Divadla Petra Bezruče. I když ne tak, jak byste nejspíš čekali, láká Jirmanová.

  Divadlo Petra Bezruče

  Bezruči se opět přidají 19. listopadu k celorepublikové akci Noc divadel. Podtitulem letošního ročníku jsou „Hrdinové“, kterými v DPB budou (nejenom) pro tento večer zdravotníci z Fakultní nemocnice Ostrava a jejich Oddělení pracovního a preventivního lékařství, které mj. poskytuje ambulantní péči uprchlým občanům z Ukrajiny. Celý večer se tedy ponese v duchu charity a čarovných zážitků s herci na dotek. Charitativní večer odstartují v divadle v 18:30 hodin na komorní scéně Márnice představením oblíbené inscenace Audience. Ve známé jednoaktovce Václava Havla pro dva herce uvidíte Norberta Lichého a Jiřího Müllera. Po představení jste zváni od 19:30 do 22:00 hodin na Bezručácký jarmark. Už jste ochutnali dobroty Yvony Stolařové? Chcete hezkou fotku na Instagram? Co kdyby vám ji pořídil Vojtěch Johaník? Chybí ve vašem šatníku svetr Barbory Křupkové? Nebo vás víc potěší pivo Dušana Urbana? Přijďte ochutnávat, bavit se a nakupovat pro dobrou věc. Za pulty budou herci a herečky, kteří si s vámi rádi popovídají, nebo rozdají autogram, zve dramaturgyně divadla Anna Smrčková. Od 22:00 hodin bude na jevišti Divadla Petra Bezruče připravena bezručácká kapela RETRO B! Na programu je její další koncert. A kdo je RETRO B? O zpěv se postarají Markéta Matulová a Jakub Burýšek, za klávesami se bude těšit Michal Sedláček, za bicí usedne Lukáš Krejčí, na kytaru zahraje Jan Gajdica a baskytaru samotný ředitel DPB Jiří Krejčí.

  Hradec Králové

  Klicperovo divadlo

  Desátý ročník Noci divadel se uskuteční již tradičně třetí listopadovou sobotu, která letos připadá na 19. 11. 2022. Klicperovo divadlo si pro vás opět připravilo bohatý program. Těšit se můžete na komentované prohlídky hlavní scény a jejího zákulisí, kterými vás provedou naši herci a herečky. Tentokrát vás prohlídky zavedou i do světa Prašiny, jejíž premiéra se chystá na začátek prosince.

  Dále se budete moci zaregistrovat na specializované prohlídky krejčovny a vlásenkárny, či Studia Beseda. Otevřena pro vás bude i půjčovna kostýmů.

  Novinkou letošního ročníku bude Divadelní Království – divadelní dílnička ve Studiu Beseda, která je věnovaná dětem od 3 do 8 let. Spolu s herečkou Henrietou Hornáčkovou se děti a jejich rodiče přenesou do světa divadla – do divadelního království, kde si zahrají na princezny, prince, draky, šašky, krále, rytíře a dvorní dámy a další pohádkové postavy.  Vstup na všechny prohlídky je zdarma. Symbolická cena do Divadelního Království je 50 Kč za dítě (dospělý doprovod má vstup zdarma).

  Divadlo DRAK

  Objevte spolu s  průvodci, Jiřím Vyšohlídem, Michaelou Maisnerovou a Adamem Trejbalem, všechna zákoutí Divadla Drak. Čeká Vás večer, který můžete prožit jen jednou v roce a navštivte  spolu s nimi místa, kam divák běžně nemůže, nebo dokonce i nesmí. A po prohlídce můžete si můžete posedět v našem divadelním baru. Prohlídky začínají vždy v celou hodinu (18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00) a vycházejí z divadelního baru. Kapacita každé prohlídky max 15 osob. Doporučujeme rezervaci.

  Plzeň

  Velké divadlo

  Ve Velkém divadle si užijete program s baletem a operou. Svou návštěvu zahájíte klasicky —  v hledišti, kde ovšem zažijete něco netradičního. Prohlídnete si náš vzácný a překrásný lustr, který spustíme z jeho běžných výšin! Potom zamíříte přímo na jeviště, kde Vás bude čekat plnění zapeklitého úkolu v kulisách našeho nového baletu Louskáček a ve společnosti tančících myšek. Pokud se Vám podaří „myšácký“ úkol rozlousknout, budete pokračovat rovnou do míst, kde se naši umělci chystají na scénu — do maskérny, kde se často dějí doslova kouzla. Poté už se vydáte za operou. V běžně nepřístupném sborovém sále se na Vás budou těšit Jana Piorecká a Andrea Frýdová. Uvítají Vás v jiném jazyce, než jste zvyklí! Ne, nebude bude to italština, ani španělština, bude to rovnou jazyk kočičí! Že nevěříte? Uslyšíte! Z nabité procházky naším divadlem navíc neodejdete s prázdnou.

  Nové divadlo

  Svou prohlídku naší moderní divadelní budovy zahájíte na Malé scéně. Muzikál si pro Vás připravil atraktivní program s titulem Fun Home. Ocitnete se v komiksovém světě, kde budete plnit kreativní úkol. A dokonce si budete moci zazpívat do mikrofonu! Poté Vám ukážeme to, co z hlediště neznáte. V zákulisí Nového divadla se dozvíte něco o inteligentních svítidlech a zavítáte do naší vlásenkárny, ve které dokážeme i známé tváře proměnit k nepoznání. Finále bude patřit fotbalu! Totiž naší činohře. Vystřel si z (na) našeho herce, tak bude znít Váš úkol. Když se Vám podaří přes odvážné Kalzubáky probojovat, dostanete se z jeviště Nové scény. To ale ještě to nebude znamenat, že jste vyvázli! Ocitnete se rovnou na bitevním poli. Pokud se však přece jen probojujete směrem k východu, odměníme Vás dárečkem.

  České Budějovice

  Jihočeské divadlo

  Na Klubové scéně Na Půdě přivítáme budoucí hrdiny JD – mladé absolventy kurzů A3D s představeními, jež připravili v loňském roce. Dalším program nese název „Neviditelní hrdinové JD“ a půjde o diskusi se zaměstnanci JD, kteří během představení nejsou běžně vidět, přesto to na nich většinou stojí. V neposlední řadě se představí i hrdinové z inscenací našich souborů, jejich vzkazy budeme promítat na divadlo z ulice Dr. Stejskala. Přijďte a zažijte Hrdinnou noc divadel.


  Komentáře k článku: Kam vyrazit na Noc divadel?

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,