Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Kam v létě do divadla

  Platí ještě sousloví „divadelní prázdniny“? Stále víc divadel otvírá letní scény a nabízí divákům netradiční zážitky často pod širým nebem. Když k tomu připočteme nejrůznější festivaly, divadelní fanoušci aby raději o prázdninách ani neopouštěli republiku.

  Otáčivé hlediště v Českém Krumlově slaví šedesátiny a připravilo dvě premiéry: adaptaci hororového románu Dracula v režii Martina Glasera a dobrodružné odpolední představení pro celou rodinu Ztracený svět, které vytvořil umělecký šéf Malého divadla v Českých Budějovicích Petr Hašek.

  Divadlo Ungelt se na léto pravidelně stěhuje na hradčanský Nový svět, kde již 1. července představí nový titul Kdokoli může udělat cokoli v hlavních rolích s Jitkou Smutnou a Terezou Kostkovou. Jevištní verzi románu Betty MacDonaldové zrežíruje Peter Gábor. A nechybí ani novinka Skleněný strop s Tatianou Vilhelmovou a Jiřím Langmajerem či několik oblíbených inscenací se Simonou Stašovou.

  Na pražském Vyšehradě zorganizovalo Studio DVA již popatnácté Metropolitní léto hereckých osobností, s premiérou situační komedie Georgese Feydeaua Brouk v hlavě. Na domovské scéně na Václavském náměstí již popáté proběhne Léto slovenských hvězd – letos se v šesti inscenacích představí Milan Lasica, Emília Vášáryová, Zuzana Kronerová, Milan Kňažko a mnoho dalších. Několik repríz starších titulů odehraje Studio DVA také na tvrzi Divice nedaleko Loun.

  Pro Letní shakespearovské slavnosti nastudoval Jan Antonín Pitínský Shakespearovu melancholickou komedii Dobrý konec všechno spraví. Shakespearův blankvers v originále si lze poslechnout 22. srpna v inscenaci Prague Shakespeare Company Measure for Measure (Něco za něco). Nejznámějším anglickým dramatikem ovšem nežije jen prázdninová Praha, na své si přijdou i diváci v Brně, Ostravě a Bratislavě.

  Každé srpnové úterý se na letenském Stalinovi představí Divadlo X10. Kromě dvou repríz inscenace Člověku nad tím rozum i čurák zůstává stát a inscenovaného čtení hry Strach(y) francouzského autora Hédiho Tilletta zde uvede také premiéru autorského počinu herce Václava Marholda a režiséra Ondřeje Mataje s názvem Hajzl. Pro svůj nový domovský prostor DUP39 navíc divadlo vytvoří ve spolupráci s autorem Tomášem Dianiškou a režisérkou Ewou Zembok letní site-specific projekt.

  Na tradici letních scén v červenci již pojedenácté naváže Divadelní léto pod plzeňským nebem. Kromě loni velice úspěšných Akvabel Davida Drábka festival v premiéře uvede Rostandova Cyrana s Michalem Dlouhým v titulní roli. Na programu bude také Festival divadelních kapel či divadelní tábor pro děti od 9 do 15 let.

  V Brně se od 22. července do 5. srpna o letní nabídku postará již potřetí Divadlo Bolka Polívky. Na nádvoří Staré radnice sám principál představí klaunerii Otec a syn, budou se hrát i další tituly z repertoáru divadla či hostující představení Studia DVA.

  Ale také příznivci alternativnějšího divadla nepřijdou zkrátka.

  Mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance nabídne od 13. do 15. července v zámeckém areálu ve Žďáru nad Sázavou vystoupení alternativních umělců z Evropy, z Ghany (Ghana Dance Ensemble) či z Latinské Ameriky (Foco alAire producciones).

  Od 16. do 19. července se v Praze uskuteční 10. ročník mezinárodního festivalu pouličního divadla Za dveřmi. Kromě vystoupení souborů z celého světa v pražských ulicích nabídne několik dílen a workshopů.

  Ve stejném týdnu předvede festival Nultý bod to nejzajímavější z evropského tanečního a fyzického divadla, například vystoupení kanadské tanečnice Dainy Ashbee nebo španělského loutkáře a performera Davida Espinosy.

  Mezinárodní site-specific projekt opět chystá Divadlo Continuo. Vznikne v rámci výtvarných, pohybových, hlasových a hudebních dílen, bude se na něm podílet osm mladých režisérů pod vedením uměleckého šéfa divadla Pavla Šťourače a pojedná významné události 20. století, které se odehrály v letech končících na osmičku.

  Letní divadelní dílny zaměřené i na alternativnější divadelní disciplíny, jako je práce s maskou a loutkou nebo akrobacie, organizuje také Divadlo T.E.J.P. Výsledná inscenace se pak odehraje v prostředí Staré plovárny v Jihlavě a posléze bude přenesena na Historické slavnosti v Telči.

  Divadelní „prázdniny“vyvrcholí od 15. srpna do 2. září 15. ročníkem Mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná. Nabídne představení pro děti i dospělé českých i zahraničních (převážně francouzských) souborů. V premiéře se představí podvodní inscenace Víta Neznala Nesnesitelná lehkost bytí a tanečně-akrobatický projekt Vzduchem od Losers Cirque Company.

  Zájemci o baroko jistě rádi zavítají do divadel v Kuksu a ve Valticích. Na slavnostech barokního umění Theatrum Kuks vystoupí Geisslers Hofcomoedianten, v rámci valtického festivalu ProART se uskuteční několik workshopů, například herecká dílna s Veronikou Žilkovou či workshop tanečního divadla s Miřenkou Čechovou. Hlavní produkcí Hudebního festivalu Znojmo bude oratorium Svár duše s tělem Emilia de’ Cavalieriho, opět se tu propojí muzicírování s dobrým vínem a zahraje houslista Pavel Šporcl. Smetanova Litomyšl nabízí od 14. června do 7. července řadu atraktivních koncertů a osobností (Adam Plachetka), včetně prvního provedení nového národnědivadelního nastudování Libuše. Festival v Luhačovice 2018 mimo jiné nabídne opavskou inscenaci Příhod lišky Bystroušky.

  Letní sezonu zakončí 7. a 8. září Divadelní festival Kutná Hora, na němž vystoupí kromě spolupořadatele festivalu, Divadla X10, také pražské A studio Rubín, ostravská Stará aréna či olomoucké Divadlo na cucky.

  A to jsme stihli nabídnout jen to nejdůležitější.


  Komentáře k článku: Kam v létě do divadla

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,