Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Kafkův Proces uvede online Divadlo Polárka

  Divadlo Polárka za svými pro veřejnost zavřenými dveřmi nazkoušelo adaptaci Kafkova románu Proces. Plánovaná premiéra 31. října se v současné epidemiologické situaci uskutečnit nemůže, ale divadlo v jejím termínu uvede alespoň živý přenos. V nebývale náročných podmínkách, včetně opakovaných karantén hereckého souboru, inscenaci pro Polárku zrežíroval známý český režisér Filip Nuckolls.

  Ilustrace Divadla Polárka. Foto: archiv.

  Máte někdy pocit, že je váš život omezován nesmyslnými, nesrozumitelnými a chaotickými nařízeními? Vítejte ve světě Kafkova Procesu, díla, které možná znáte ze seznamů povinné literatury jako temnou a depresivní četbu. A nebo také ve světě černé grotesky, která snad nikdy nebyla tak aktuální, jako nyní. Proces je možná překvapivě komickou zprávou o bezvýchodném usilování člověka zmítaného byrokratickým peklem. S ironickým nadhledem Kafka popisuje marnost veškerého snažení o dobrání se smyslu svého zatčení, o nalezení logiky v rozhodování autoritativních institucí. Co je to Proces? A kdo z nás ho neprožívá?

  Inscenace je určená nejen dospělým, ale také středoškolskému publiku. Může se tak stát nejen prostředkem, jak se seznámit s povinnou četbou k maturitě, ale hlavně by měla studentům nabourat často zavedenou představu o nedotknutelnosti a archaičnosti “klasiky”. Zdánlivě temný spisovatel Kafka se tu ukazuje jako komický autor, který přesně pojmenovává absurditu své i naší situace.

  Bývalý šéf Činoherního studia z Ústí nad Labem a kmenový režisér pražského Spolku Kašpar z Divadla v Celetné Filip Nuckolls v Polárce režíruje již podruhé. Proces na repertoáru vystřídá Vnitřního nepřítele, inscenaci, která středoškolákům přibližuje problematiku extremismu. Stejně jako na Vnitřním nepříteli spolupracují na Procesu výtvarník Jan C. Löbl a hudebník Ondřej Švandrlík. Dramatizaci Kafkova textu pro Polárku napsal Vladimír Fanta, dramaturgem je “domácí” Karolina Ondrová. V hlavní roli Josefa K. se představí nová posila hereckého souboru Petr Hanák.

  V sobotu 31. 10. 2020 bude před sedmou hodinou večerní na webu i facebooku divadla k dispozici odkaz na stream předpremiéry. Její záznam zde bude k vidění pouze do půlnoci téhož dne. Diváci, kteří chtějí divadlo podpořit či mu prostě symbolicky poděkovat za představení, si budou moci vybrat z několika cenově odstupňovaných kategorií virtuální vstupenky. Pomohou tak Divadlu Polárka přečkat těžké časy a po otevření nadále tvořit.

  • Autor:
  • Publikováno: 29. října 2020

  Komentáře k článku: Kafkův Proces uvede online Divadlo Polárka

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,