Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  K zvýšení transparentnosti systému

  Senat-CR-logo-460x369

  VÝBOR PRO ZÁLEŽITOSTI EU SENÁTU

  a MÍSTOPŘEDSEDKYNĚ SENÁTU MILUŠE HORSKÁ

   

  Veřejné slyšení na téma:

   

  Partnerství nestátních neziskových organizací a veřejné správy

  při plánování a implementaci operačních programů v ČR

   

  10. 6. 2013

  Jednací sál Senátu Parlamentu ČR

   

  Výbor pro záležitosti Evropské unie Senátu PČR spolu s místopředsedkyní Senátu Miluší Horskou a ve spolupráci s asociacemi nestátních neziskových organizací (NNO) sdruženými v platformě Partnerství 2014+ svolal veřejné slyšení na téma Partnerství nestátních neziskových organizací a veřejné správy při plánování a implementaci operačních programů v ČR především proto, že toto partnerství fakticky nefunguje.

  Dosavadní zkušenost jednoznačně poukazuje na nevyváženost vztahu vychýlenou na stranu veřejné správy, která s organizacemi sdruženými v Partnerství 2014+ jedná z pozice dominantního partnera a nerespektuje ani skutečnost, že platforma zastřešuje více než 3.000 organizací s téměř 1.000.000 aktivních členů. Bez spolupráce partnerů by veřejná správa nebyla schopna řadu operačních programů efektivně využívat a mnohé ze svých úkolů by tak mohla plnit jen s velkými obtížemi nebo dokonce vůbec.

  Skutečně funkční partnerství neziskových organizací a veřejné správy by navíc výrazně přispělo k zvýšení transparentnosti dnes dost zdiskreditovaného systému využívání či někdy i zneužívání finančních prostředků, jež jsou v rámci operačních programů poskytovány jednotlivým subjektům. Takové partnerství může zároveň významně přispět ke snížení míry korupce v naší zemi, jež je často spojována právě s čerpáním finančních prostředků v rámci operačních programů.

  Veřejné slyšení bylo svoláno v době, kdy nastal ideální čas na zhodnocení dosavadního neuspokojivého vývoje a zároveň na vytvoření skutečně funkčního partnerství mezi NNO a veřejnou správou. Vyváženost nově definovaného partnerství NNO a veřejné správy, jeho korektnost, skutečné podílení se obou stran na rozhodovacích procesech a především transparentnost jsou možná nepodstatnějšími podmínkami k tomu, aby operační programy plánované na období 2014 – 2020 byly implementovány s větším úspěchem a v méně korupčním prostředí nežli tomu bylo dosud.

  Veřejné slyšení bude zahájeno blokem věnovaným pohledu představitelů Evropské komise (EK), Evropského parlamentu (EP) a Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV). Budou je zastupovat Erich Unterwurzacher z Generálního ředitelství EK pro regionální politiku, vedoucí zastoupení EK v ČR Jan Michal, poslankyně EP Zuzana Brzobohatá, a představitel EHSV Jan Olsson. Všechny bloky moderuje Yvona Kreuzmannová.

  V bloku věnovanému uplatňování principu partnerství vystoupí zástupci Ministerstva pro místní rozvoj Daniel Braun, Olga Letáčková a Miroslav Daněk, Roman Haken z EHSV, Tomáš Chmela (Sdružení místních samospráv) a Ondřej Marek (Asociace nestátních neziskových organizací).

  V odpolední části slyšení budou debatovat o problematice operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání Michal Zaorálek (MŠMT) a Aleš Sedláček (Česká rada dětí a mládeže), nad operačním programem Zaměstnanost se střetnou Vladimír Kváča z MPSV a Lukáš Curylo z Charity Česká republika, nad Integrovaným regionálním operačním programem Rostislav Mazal z MMR a Roman Málek z České rady dětí a mládeže.

  Debata nad programem Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost proběhne mezi Bedřichem Dandou z MPO a Ondřejem Paškem z CEE Bankwatch CZ, o programu Životní prostředí budou hovořit Vít Šumpela z MŽP a Júlia Sokolovičová ze Zeleného kruhu; podpora kulturních a tvůrčích odvětví bude tématem debaty Petry Smolíkové (MK) a Olgy Škochové (Za Česko kulturní).

  Kontakt:

  Jiří Krátký
  tel.: 777 140 513
  e-mail: kratkyj
  @senat.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 8. června 2013

  Komentáře k článku: K zvýšení transparentnosti systému

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,