Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jubilejní Poděbrady jinak

  Konzervatoř Brno prostřednictvím svého ředitele iniciovala reakce odborníků, odborů i podněty k ministerstvu školství. Zareagovala také HA.

  Dobrý den, pane řediteli,

  Herecká asociace je oborovou, odborovou platformou, která hájí práva na svobodnou uměleckou tvorbu – ve všech disciplínách herecké praxe.

  V tomto smyslu se snažíme podporovat studenty herectví, abychom jim ozřejmili, s jakými úskalími se mohou po absolvování středních či vysokých škol setkat. Spolupráce s uměleckými školami bývá velmi vstřícná, proto jsem byl velmi překvapen Vaším velmi ostrým způsobem, jakým jste zhodnotil studentku 3. ročníku herectví pro její zájem zúčastnit se 55. ročníku festivalu poezie a prózy v Poděbradech (nad kterým má HA záštitu) s vlastním výběrem textů uznávaného básníka Egona Bondyho. Přes určitá místa v textu, která nekonvenují všeobecnému vkusu, si plnoletá interpretka vybrala s velkým pochopením k tomu, co chce vyjádřit, právě tuto cestu…

  Pane řediteli, osobně jsem byl jejímu výkonu v Poděbradech přítomen a byl jsem velmi překvapen jeho zralostí a schopností interpretovat složité záchvěvy výpovědi dívky, kterou život vystavil nelehkému údělu. Diváci naslouchali bez dechu, bez jakýchkoli poznámek i k velmi pro někoho nepřijatelným vulgaritám, které se však vzhledem ke kontextu celé interpretace stávaly i nadále výsostnou poezií.

  Proto si Vás dovolím jménem prezidia HA, které bylo seznámeno s Vaším velmi ostrým odsouzením jejího vystupování (i přes to, že nereprezentovala Konzervatoř Brno, ale sama sebe, přes to, že získala velmi prestižní Cenu ČRo, a přesto, že byla odborníky z celé republiky velmi pozitivně ohodnocena), vyzvat, abyste zvážil svůj postup a přijal ocenění Vaší studentky jako důkaz svobody uměleckého vyjádření na výsostné úrovni (zaručené Listinou lidských práv a svobod a evropskými směrnicemi svobody slova a vyjadřování – zvláště ve smyslu umělecké tvorby).

  V těchto kontextech je pro nás naprosto neuvěřitelné, že jste sáhl k potrestání pedagožky Vaší konzervatoře za to, že studentce nezabránila se festivalu zúčastnit. Domníváme se, že Vaše výtka a odebrání osobního ohodnocení jsou kroky naprosto nepřiměřené. Umělecké školství má za cíl vychovávat v studentech tvůrčího ducha – ať už prostřednictvím hudby, nebo mluveného slova. Za to si studentka i její pedagožka zaslouží spíše uznání a pochvalu.

  Ať se Vaší škole nadále daří vychovávat tak inspirativní studenty…

  S pozdravem

  MgA. Jiří Hromada

  prezident HA


  Komentáře k článku: Jubilejní Poděbrady jinak

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,