Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Jsme otevření, přátelští a plni respektu

  Poslední srpnový týden si pro sebe již tradičně rezervují Olomoucké divadelní prázdniny. Program 6. ročníku festivalu nabídne v pěti dnech celkem šest představení.

  mdo dipra2015 plakatWEB

  V areálu Vlastivědného muzea v Olomouci vystoupí vedle pravidelných hostů (činohra Moravského divadla, Divadlo Tramtarie, Slovanský tyátr) také Divadlo Mazec a pardubické Divadlo Do Houslí.

  Fakt, že uvádíme jiné olomoucké i mimoměstské divadelní soubory na našem festivalu, budiž dokladem toho, že jsme otevření, přátelští a plni respektu ke všem kolegům, kteří přispívají k divadelnímu umění a kultuře v našem městě a kraji, uvedl ředitel Moravského divadla Olomouc Pavel Hekela.

  Festival zahájí v pondělí 24. srpna Divadlo Tramtarie. Na tomto milém festivalu budeme vystupovat již popáté, a ať už se hrálo v sále Václava III. či pod širým nebem na nádvoří Vlastivědného muzea, vždycky přišlo hodně diváků, tak pevně věříme, že tomu letos nebude jinak. Tento rok uvedeme v rámci festivalu drama Karla Čapka R.U.R. Tato inscenace patřila v minulé sezoně Divadla Tramtarie mezi vůbec nejúspěšnější, sdělil umělecký šéf divadla Vladislav Kracík.

  Mezi tradiční hosty přehlídky patří také Slovanský tyátr pod vedením Zdeňka Vévody. Publiku představí inscenaci Naši furianti. Po Maryše jsme zpracovali další české realistické drama. Tentokrát se jedná o čistokrevnou komedii, respektive grotesku, ve které sledujeme cosi jako dějiny české mentality. Chtěli jsme se na Naše furianty podívat novou optikou, zbavit je idylického finále, uvedl Vévoda.

  Na přehlídce se znovu představí také Hudebně-dramatické studio, tentokrát s originálním pohledem na žánr sci-fi. Představení HoRUR je netypické a žánrově značně rozkročené. Pohybujeme se na pomezí sci-fi a hororu s příměsí černého humoru. Celé je to o lidech a jejich ambicích, které však mnohdy vedou do slepých uliček, popsal inscenaci vedoucí studia Václav Málek.

  Pořadatelské Moravské divadlo Olomouc nabídne úspěšnou tragikomedii pro tři herečky Královny. Naopak festivalovým nováčkem je Divadlo Mazec, které pod vedením režiséra Petra Klára uvede černou grotesku Valérie aneb Slepičí mor. Předpokládaným „tahákem“ letošního programu je komedie Výročí Divadla Do Houslí, pod kterou jsou podepsaní Michaela Doleželová a Roman Vencl, tvůrci diváckých hitů Když se zhasne, Najdeme se na Ztracené i zmíněných Královen. Výročí je vůbec první divadelní text, který jsme s Míšou kdy napsali. Tenkrát nám bylo osmnáct a zvládli jsme to napsat za víkend bez jakýchkoliv předchozích zkušeností s psaním divadelních her. Vzniklo originální komediální leporelo, které oslovuje všechny věkové generace a bezezbytku mapuje úskalí a stereotypy rodinného života, řekl Vencl.

  Všechna představení se odehrají pod širým nebem na nádvoří Vlastivědného muzea v Olomouci, v případě nepříznivého počasí v přilehlém sále Václava III.

  ODP-poster

  PROGRAM:

  24.8. ve 20.00: R.U.R. (Divadlo Tramtarie)
  25.8. ve 20.00: Výročí (Divadlo Do Houslí)
  26.8. ve 20.00: Valérie aneb Slepičí mor (Divadlo Mazec)
  27.8. ve 20.00: Naši Furianti (Slovanský tyátr)
  28.8. v 16.00: HoRUR aneb Jak se to zvrtlo (Hudebně dramatické studio při MDO)
  28.8. ve 20.00: Královny (Moravské divadlo Olomouc)

  Vstupenky na festivalová představení jsou v prodeji v Informačním centru v podloubí radnice a na webových stránkách pořadatele festivalu, Moravského divadla Olomouc. Záštitu nad divadelní přehlídkou převzal náměstek primátora Pavel Urbášek.

  • Autor:
  • Publikováno: 18. srpna 2015

  Komentáře k článku: Jsme otevření, přátelští a plni respektu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,