Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Rozhovor

  Jiří Tichota: Spirituál kvintet stále jede

  Spirituál kvintet, nejstarší česká folková kapela, slaví padesáté páté narozeniny! Soubor, který vždycky dával naději na lepší zítřky, je stále plný energie. I té naděje. Naděje, že jednou budem dál…

  Kapelník Spirituál kvintetu Jiří Tichota. FOTO archiv

  Kapelník Spirituál kvintetu Jiří Tichota. FOTO archiv

  Jiří Tichota: Naštěstí jsme vždycky měli komu hrát

  rozhovor se zakladatelem Spirituál kvintetu Jiřím Tichotou

  Albové ohlédnutí k pětapadesátce jste pojali jinak, než k padesátým narozeninám. V boxu vychází vašich prvních osm alb plus dvě bonusová cédéčka a jedno DVD.

  Je to zejména shrnutí toho období, kdy jsme nahrávali u Supraphonu a Pantonu. Spolu se Supraphonem jsme si řekli, že bude zajímavé postihnout právě ta dnes už nejhůře dostupná alba. Ta myšlenka se mi moc líbila. Na můj návrh pak ještě přibyl bonus v podobě neúplného cédéčka současné sestavy Spirituál kvintetu s novými, dosud nenahranými písněmi a DVD s více než třemi hodinami nahrávek od té nejstarší po současnou sestavu kapely. Takže je to opravdu reprezentativní komplet.

  Současně je v onom boxu i CD s vašimi úplně prvními nahrávkami. Jsou posbírané ze starých vydaných nosičů, nebo jste je měl ve svém archivu?

  Tak i tak. Většina z nich byla nahraná na různých singlech, EP-čkách nebo samplerech, kde se vyskytovalo více interpretů. K tomu jsem přidal pár rarit z našich prvních krůčků, které jsem měl doma na magnetofonových páscích. Ty se bez velkých úprav přetočily na desku. A opravdu je na nich poznat, že to jsou nahrávky starší než padesát let.

  Spiritual-cover55

  Jak se díváte na vlastní „ohlížení“?

  Sentimentální někdy jsem, to ke stáří patří. Snad si v tom ale příliš nelibuji. Musím říct, že ohlížení nebo, řekněme, účtování, to je pro mě radostné. Spirituál kvintet byl zpočátku ještě jako kvartet institucí příležitostnou. Vznikli jsme především pro naše vlastní povyražení a pobavení pár kamarádů. Naplnit tehdy Divadlo Na zábradlí, kde jsme začínali, nebylo těžké, tam zase není tolik sedadel. A od tohoto soukromého bavení se Spirituál kvintet stal institucí, ze které žili rodiny členů po celou totalitu. A přežil i velmi kritické období po Listopadu, kdy se ukázalo, že už neplatí staré karty a rozdávaly se nové. My jsme patřili mezi ty party, které mohly dál hrát, protože měly komu. Aniž bychom se museli nějak zásadně přestrojovat. A tak to děláme dodnes. A pořád jsme pro řadu mých kolegů zdrojem obživy.

  To je asi dost náročné…

  Je to obživa se vším všudy. Na to, co je na věci těžké, jsme si zvykli. To je třeba cestování, nepohodlí nebo nutnost být k dispozici o sobotách, nedělích a svátcích. Jak zrovna osud zavelí. To cestování je náročné nejen proto, že se člověk unaví, ale i proto, že ten, kdo zrovna řídí, má v rukou osud dalších rodin. To je velká odpovědnost. V kapele jsme naštěstí nikdy neměli problémy s tím, že by třeba někdo pil a bylo nebezpečné sednout si k němu do auta. Ale kladů je určitě víc. Zaplať pánbůh, pořád jsme parta lidí, které baví stejná věc. A pořád máme potřebu setkávat se i mimo kapelu, třeba na oslavách narozenin. No a máme štěstí i na to, že na nás chodí lidi a taky je to pořád baví.

  Spirituál kvintet 2015. FOTO PETRA HAJSKÁ

  Spirituál kvintet 2015. FOTO PETRA HAJSKÁ

  Supraphonský komplet obsahuje i album nahrané pro firmu Artia. Ta za totality produkovala desky určené na vývoz za hranice…

  Tohle LP má zajímavý osud. Protože bylo určeno na export, natočili jsme je v angličtině. Byly to anglicky zpívané spirituály, deska se jmenovala Every Time I Feel the Spirit. Její éra ale skončila velmi záhy. Rumunsko si objednalo sedm tisíc výlisků, jenže rumunská cenzura, když zjistila, že to jsou náboženské písně, ji Artii vrátila. Když se rozneslo, že desku bratrské Rumunsko odmítlo, už se nikdo neodvážil nabízet ji jinam. Tak to tenkrát chodilo. Album tak zůstalo v archivu až do Listopadu 1989. Později jsme se k němu vrátili a doplnili je o dalších šest písní, aby to vydalo na regulérní cédéčko Hallelu!.

  Slavné je vaše vystoupení 17. listopadu 1990 s presidenty Václavem Havlem a Georgem Bushem…

  To byla nečekaná věc. Že si s námi tihle pánové zazpívají, jsme nevěděli ještě ani to odpoledne, co jsme vystupovali na Václavském náměstí. Nikdo nám to neřekl, i když, myslím si, Jirka Černý to tehdy věděl předem. On měl na starosti celé to odpoledne na Václaváku a chtěl po nás, abychom zazpívali písničku Jednou budem dál. My už jsme ji v té době nezpívali, měli jsme jí dost. Navíc jsme si říkali, proč máme Bushovi zpívat zrovna to, co v Americe slýchá od demonstrantů. Ale Jirkovi jsme vyhověli. Byli jsme na pódiu, přišel za námi nějaký muž v baloňáku a řekl: udělejte uličku, dodržujte odstup! Zeptali jsme se proč, on jen odsekl thank you, otočil se a zmizel. My jsme tedy drželi uličku a najednou žádný odstup nebyl, a vedle nás stáli dva prezidenti. To byl opravdu šok. A je zajímavé, pro mě až neuvěřitelné, jak je tenhle okamžik televizně zaznamenán. Existují záběry, jak Bush s Havlem z našeho pódia odcházejí, ale není jediný záběr, jak s námi pánové prezidenti na pódiu zpívají.

  Spirituál kvintet v dobách svých počátků. FOTO archiv

  Spirituál kvintet v dobách svých počátků (Jiří Tichota druhý zprava, vlevo Karel Zich). FOTO archiv

  Hrozilo někdy rozpuštění Spirituál kvintetu?

  Co se týče zásahu státní moci, tak jednou. To byla ta známá Palachiáda. Spoustu problémů jsme měli i pak, přišly i zákazy, ale většinou regionální. Navíc – všichni jsme měli svá zaměstnání, tak bychom se holt živili jinak. Ale ještě jednou jsme měli opravdu namále. Týkalo se to pásma obrozeneckých písniček s názvem Kníže Hanka, které jsme připravili pro Divadlo Ateliér. Hodně nám tenkrát zavařil pověstný „majitel kultury“ plk. Trojan, který prohlásil, že máme protistátní texty. Dokázali jsme ale, že to jsou texty Karla Havlíčka Borovského, tak nám nakonec „jenom“ zakázali tohle pásmo a vyhodili nás z Ateliéru. Jinak se nám vlastně nikdy nic vážného nestalo. Nejhůř z nás dopadl Honza Thorovský, to byl ale jeho osobní průšvih. Rok po sovětské okupaci Československa ho chytli, jak odněkud sundavá sovětskou vlajku a vyhodili ho ze studia.

  Takže jste nikdy nelitoval, že jste se dal na dráhu profesionálního muzikanta?

  Bylo to moje rozhodnutí. Samozřejmě se někdy s nostalgií ohlédnu za svým původním muzikologickým oborem, starými notacemi, tabulaturami – mimochodem, byl jsem první, kdo sjezdil republiku, vyhledal je a sepsal, publikoval jsem o nich první studie. Ale s životem a partou Spirituálu jsem byl vždycky spokojen.

  Jiří Tichota. FOTO archiv

  Jiří Tichota. FOTO archiv

  Jste jediný žijící zakládající člen Spirituál kvintetu, tehdy kvartetu; jak často vzpomínáte na ostatní „otce zakladatele“?

  Teď ke stáří čím dál častěji a vděčně. Tenkrát jsme vůbec nemysleli, že kapela tu bude pětapadesát let! Ti mí tři kolegové ale brali celou věc ohromně vážně. Dneska mi připadá, že právě v téhle době byla moje role kapelníka nejjednodušší. Všichni řekli: něco dělej, dělej to, jak chceš, my ti do toho nebudeme mluvit. A skutečně to tak bylo! Co jsem řekl, to se dělalo. Jak jsem řekl, tak se to dělalo. Navíc další z těch zakladatelů, Ivo Mach, byl výborný manažer, začal pro nás shánět vystoupení a brzy jsme se prosadili v televizi i na festivalech.

  Dnes je tedy těžší vést kapelu?

  Jen o to, že už nikdo z nás není úplný začátečník. Kvintet je sestavou ostřílených muzikantů, někdy i jinde současně také kapelníků. Takže je často více názorů. Ale v muzice samozřejmě hlasování moc nepomáhá, nakonec to musí někdo rozhodnout. Naštěstí se ale domluvíme vždy. Samozřejmě i já si někdy nejsem něčím jistý a pak se ptám. Ale vraťmě se k počátkům – my jsme nemluvili Machovi do jeho manažerské práce, ostatní nemluvili mně do mojí kapelnické práce. Tohle je formálně podstata profesionality. Každý má svou roli, tu plní co nejlíp, a do těch ostatních nebublá. Mnohé amatérské spolky skončí právě proto, že všichni mluví do všeho.

  Takže je důležité pevné vedení.

  Moje rada mladým kapelám zní: rozdělte si svoje pravomoci a ty dodržujte. Každý má právo na omyl, i kapelník se může mýlit, ale nese za to odpovědnost. Když se na jeho rozhodování podílejí všichni, je těžké najít, kde se stala chyba.

  Spirituál kvintet je stále na cestě. FOTO archiv skupiny

  Spirituál kvintet je stále na cestě. FOTO archiv skupiny

  Co nyní Spirituál kvintet chystá?

  Kvintet stále jede, máme vlastně neustálé turné. Vyvrcholení oslav pětapadesátky přijde na koncertech 15., 16. a 17. října v pražské Lucerně se zcela mimořádnými hosty (vedle bývalých členů). Koncerty ozdobí paní Dagmar Pecková, Hradišťan a první den i Jarek Nohavica. O další budoucnosti by ale asi měl mluvit někdo mladší z kapely. Já už svoji činnost v Kvintetu považuji za víceméně dokončenou. Je jenom otázka času, jak dlouho budu moci přispívat hraním a třeba i nějakou tou aranží. Závisí to na zdraví a taky na tom, jestli o to budou mít ostatní zájem. Ale myslím, že jsou plni chuti a energie, takže jistě budou pokračovat. Je otázka, jestli se to třeba neprojeví aspoň symbolickou změnou jména Spirituál kvintetu, přeci jenom už to bude bez zakládajícího člena… ale to vlastně není vůbec podstatné. Důležité je, že jde o skvělé muzikanty a výbornou partu. Určitě mají na to, aby ještě užívali muzikantského života a toho, co už Spirituál kvintet pro budoucnost svých členů vykonal.

  Spiritual-cover-box-1548

  /Převzato se svolením nakladatelství ze Supraphon on-line/

  ///

  Termíny koncertů Spirituál Kvintetu k aktuálním oslavám 55 let existence skupiny:

  3. 4. Praha, Divadlo Bez Zábradlí
  10. 4. Fulnek, Městské kulturní centrum
  11. 4. Týnec nad Sázavou, Společenské centrum
  13. 4. České Budějovice – Čtyři dvory, kostel Sv. Vojtěcha
  14. 4. Olomouc, kostel Panny Marie Sněžné
  17. 4. Praha, Kostel u Sv. Salvátora
  18. 4. Měřín, kostel
  25. 4. Jičín, Masarykovo divadlo
  26. 4. Praha, Divadlo ABC, koncert legend, Spirituál kvintet a Musica Bohemica
  2. 5. Vejprnice, kostel
  3. 5. Vsetín, Kulturní dům
  6. 5. Přelouč, Sál občanské záložny
  9. 5. Praha -Horní Počernice, hotel Svornost
  16. 5. Vrané nad Vltavou, kostel
  17. 5. Praha – Bohnice, Starobohnické posvícení
  22. 5. Kašperské hory, kostel
  23. 5. Svitávka
  1. 6. Ústí nad Orlicí, městská slavnost
  4. 6. Šumperk, Dům kultury
  11. 6. Praha, festival Vyšehraní
  13. 6. Kateřinská jeskyně
  14. 6. Bílá Voda, festival
  16. 6. Litoměřice
  19. 6. Loukovec, kostel
  20. 6. Dobrá voda u Hartmanic, kostel Sv. Vintíře,
  20. 6. Chotěšov, festival Chotěšovský slunovrat,
  21. 6. Brodek u Prostějova, zámek
  27. 6. Třeboň, festival Okolo Třeboně

  ///

  Ukázku z DVD, které je součástí boxu najdete zde: Spirituál kvintet – Kumbaya

   


  Komentáře k článku: Jiří Tichota: Spirituál kvintet stále jede

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,