Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Jiráskovo divadlo letos opravené nebude

  Rekonstrukce Jiráskova divadla v České Lípě nabrala zpoždění, letos ještě hotová nebude. Stavba se také zhruba o šest procent prodraží, zatím podle odhadů přijde zhruba na 170 milionů korun. Pořád je to ale výrazně méně, než projektanti původně odhadovali, řekl českolipský místostarosta Martin Brož (ANO). Původní odhady v roce 2020 počítaly, že rekonstrukce budovy přijde bezmála na 200 milionů korun, v soutěži se ji ale podařilo zlevnit.

  Na svém místě zůstala při rekonstrukci pouze část budovy s velkým divadelním sálem, divadelním barem a dalšími prostory, kde před rekonstrukcí skladovali místní ochotníci svůj fundus. Nová budova bude kompletně bezbariérová. Foto: archiv

  Jiráskovo divadlo vzniklo ve 30. letech minulého století přestavbou městské tělocvičny z roku 1907. Budova už ale měla špatnou vzduchotechniku i statiku. O rekonstrukci se ve městě mluvilo téměř 30 let. Radnice původně zvažovala výstavbu nové divadelní budovy, na projekt za 300 až 400 milionů korun se však nepodařilo získat dotace. Uvažovalo se také o přesunu divadla do kulturního domu Crystal. Nakonec se ale vrátili k myšlence budovu Jiráskova divadla zrekonstruovat.

  Stavební firma Metrostav, která zakázku vyhrála, převzala klíče od budovy na začátku listopadu 2020 a začala s rekonstrukcí. K zemi šla vstupní část – foyer včetně šatny, toalet, pokladny a horního patra se vstupem na balkon. Nový vstup vznikl v proluce v Panské ulici. Ve dvoře museli dělníci vyhloubit jámu pro technické zázemí. Firma musela vybourat nové otvory a prostupy, sundala i rozměrný lustr a osvětlení stěn v hlavním sále, které se ale po renovaci vrátí zpět.

  Stavbu také provází archeologický průzkum, při kterém objevili mimo jiné středověké jímky na vodu. I to je podle starostky Jitky Volfové (ANO) důvod, proč se stavba protahuje. Původní termín dokončení byl září 2022, uzavírali jsme dodatek, teď je termín dokončení do konce ledna příštího roku s tím, že musí proběhnout kolaudace. Hotové to bude včetně vybavení, řekla Volfová. U podobných rekonstrukcí nejsou podle ní komplikace ničím výjimečným. Vždy se něco objeví, dodala.

  Na svém místě zůstala při rekonstrukci pouze část budovy s velkým divadelním sálem, divadelním barem a dalšími prostory, kde před rekonstrukcí skladovali místní ochotníci svůj fundus. Nová budova bude kompletně bezbariérová. Kromě velkého divadelního sálu, jehož kapacita zůstane zachována, vzniknou v budově další menší prostory pro pořádání komornějších akcí. V přízemí bude nová divadelní kavárna, jejíž provoz bude nezávislý na provozu divadla. Budova bude mít i moderní osvětlení a ozvučení.

  • Autor:
  • Publikováno: 17. května 2022

  Komentáře k článku: Jiráskovo divadlo letos opravené nebude

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,