Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jiráskovo divadlo Hronov

  Ve svatém městě českých ochotníků se divadlo hraje od roku 1827, amatérský soubor působí v Hronově dodnes. Na začátku dvacátých let minulého století se v hlavách místních obyvatel zrodila myšlenka vybudovat na počest nejvýznamnějšího hronovského rodáka Aloise Jiráska divadelní stánek. Hlavní architekt, taktéž pocházející z Hronova, Jindřich Freiwald, vytvořil honosnou budovu s novoklasicistním nádechem. Jejího otevření 28. září 1930 se však Jirásek nedožil, zemřel o šest měsíců dříve.

  Budova je centrem hronovského společenského dění, vedle divadelních představení zdejších amatérů a hostujících divadel se zde konají takřka všechny důležité městské kulturní akce – přednášky, plesy, vystoupení ZUŠ atd. V roce 1999 byl k budově Jiráskova divadla přistavěn moderní multifunkční sál, pojmenovaný po dalším z místních rodáků Josefu Čapkovi, pro nedostatek financí však dodnes není zcela dokončen. Již tehdy se také plánovalo přenést do novostavby sídlo Městského úřadu. V roce 2018 vedení města oživilo plány na dokončení stavby a přenesení úřadu, což vyvolalo odpor části místních občanů, kteří by veřejné finance nasměrovali do podstatnějších věcí. Vysoké náklady nakonec zaskočily i samotné iniciátory projektu a dostavba Sálu Josefa Čapka se znovu odložila.

  Od roku 1931 se sem na festival Jiráskův Hronov v prvním srpnovém týdnu sjíždějí nejlepší amatérské divadelní soubory, aby zde poměřily své „múzické svaly“. V divadlech je tradičním problémem klimatizace. Většina z nich má tu výhodu, že v nejteplejších letních dnech nehrají, k nám ale v srpnu díky festivalu přijíždí nejvíc lidí v roce. V noci po představeních se tak snažíme vzduch intenzivně čistit, ale stav to samozřejmě není ideální, říká ředitelka Kulturního a informačního střediska Hronov Markéta Machová.

  Kapacita hlavního sálu Jiráskova divadla je 411 míst, v patře budovy je pak k dispozici Malý sál pro 70 diváků. Sál Josefa Čapka pojme 600 sedících, při koncertech až 1 000 stojících návštěvníků.

  Jiráskovo divadlo, vlevo Sál Josefa Čapka FOTO Dana Čecháková

  Hlavní sál Jiráskova divadla FOTO Dana Čecháková

  Osobní lóže Aloise Jiráska FOTO Dana Čecháková

  Sál Josefa Čapka, vstupní foyer FOTO Dana Čecháková

  Sál Josefa Čapka, technická kabina FOTO Dana Čecháková

  Ve spolupráci s divadelním oddělením Národního muzea


  Komentáře k článku: Jiráskovo divadlo Hronov

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,