Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jihočeské divadlo slaví stovku spolu s Evitou

  V únoru Jihočeské divadlo zahájilo oslavy stých narozenin první divadelní přehlídkou v Praze s názvem Jižní spojka. V hlavním městě představili pět inscenací a na jedno představení dovezli pražské diváky do Českých Budějovic. Navštívilo je celkem 1530 diváků v divadlech DISK, NoD, ABC, JD a FORUM Karlín. Oslavy tohoto významného jubilea budou pokračovat až do konce léta 2020: na programu je Evita, Noc s Andersenem, sousedská slavnost, kniha, výstava a osmihodinová imerzivní inscenace Camp Q.

  Sté narozeniny by letos oslavila i argentinská ikona Eva María Duarte de Perón známá jako Evita. Eva byla druhá manželka argentinského prezidenta Juana Dominga Peróna a první dáma Argentiny od roku 1946 až do své smrti v roce 1952. Její příběh zaujal slavnou autorskou muzikálovou dvojici Tim Rice – Andrew Lloyd Webber, kteří ho přenesli do světoznámého muzikálu. Ten od premiéry v londýnském West Endu v roce 1978 získal celosvětovou oblibu a dočkal se i filmové podoby s popovou ikonou Madonnou a Antoniem Banderasem v hlavních rolích. V Jihočeském divadle ožije příběh této ženy v režii Lumíra Olšovského poslední březnový víkend. V roli Evity se diváci mohou těšit na známé muzikálové zpěvačky Michaelu Gemrotovou a Michaelu Noskovou. Premiérová uvedení 29. 3. a 5. 4. v DK Metropol.

  Pestrý program si až do konce sezóny 2018/2019 pro své příznivce připravil Ateliér 3D – kreativní a edukační centrum Jihočeského divadla. Poslední březnový pátek se Ateliér 3D a Malé divadlo již podruhé připojí k evropskému projektu Noc s Andersenem, který má v Evropě, ale i v České republice tradici již od roku 2000. Letos se inspirujeme příběhem Kořínkova noční čepice z knížky Při nejzazším moři, která zahrnuje nevydané původní české překlady sedmi příběhů Hanse Christiana Andersena z pozůstalosti překladatele Františka Fröhlicha, doplňuje šéfka ateliéru 3D Michala Piskačová.

  29. květen bude patřit čtvrtému ročníku sousedské slavnosti Posousedsku IV., v rámci níž Stejskalka a Široká počtvrté otevřou svou náruč, bez aut a beze spěchu. Na letošní slavnosti pokračuje divadlo ve spolupráci s místními organizacemi, institucemi a společnostmi nebo také s provozovateli podniků v sousedství, představí výstupy z celoročních divadelních kurzů Ateliéru 3D, otevře výstavu ke stoletému výročí, vystoupí sbory českobudějovických škol, i letos se do programu zapojí Jihočeské muzeum, nebudou chybět komunitní procházky, dobročinný charakter vnese spolupráce se Střediskem pro ranou péči, Cyklobudějovice zde zakončí opět svůj projekt Do práce na kole, představí se zážitkový program Napříč divadelní Evropou, který připravuje Ateliér 3D ve spolupráci s brněnským divadlem Polárka a Hradeckým divadlem Drak, akce se zúčastní také společnost Post Bellum prostřednictvím regionální pobočky Paměť národa.

   

  U příležitosti sta let Jihočeské divadlo připravuje knihu. Naším záměrem je zmapovat klíčové momenty historie Jihočeského divadla. Kniha bude nejen pro ty, kteří divadlem prošli, pracují v něm nebo jej více či méně pravidelně navštěvují. Chceme potěšit i ty, kteří naše divadlo díky této knize teprve objeví. Obzvláště pro ně by měla být připravovaná publikace průvodcem. Vytyčili jsme si, že kniha nemá být pouze uctivou poklonou na křídovém papíře, ale také, a to především, hravou a vizuálně atraktivní publikací, do které se nebudou bát nahlédnout ani studenti nebo rodiče spolu se svými ratolestmi, vysvětluje Michala Piskačová. Křest knihy je plánován k příležitosti ukončení výstavy ke sto letům Jihočeského divadla v Jihočeském muzeu na říjen 2019.

  Výstavu k příležitosti sta let Jihočeského divadla připravuje Ateliér 3D ve spolupráci s Jihočeským muzeem, které nabídlo své výstavní prostory k dispozici od června do října 2019. Výstava bude členěna do dvou částí, první bude v konzervativnějším duchu představovat klíčové momenty a osobnosti Jihočeského divadla v průřezu deseti dekád. K vidění zde budou zajímavé a vzácné dokumenty, archiválie z fondu Jihočeské muzea, Jihočeského divadla i ze soukromých sbírek.

  Druhá část výstavy bude především zážitková. Dopřejeme zde návštěvníkům nahlédnout ´za oponu´, vstoupit do světa snů a iluzí, ´přičichnout´ k tomu, co je to magie divadla, osahat si některé divadelní profese. Na této části konceptu spolupracuje výtvarnice Jitka Nejedlá a bývalá ředitelka písecké Sladovny Tereza Dobiášová, říká Michala Piskačová, která je společně s Helenou Stejskalovou z Jihočeského muzea garantem této výstavy. K výstavě připravujeme doprovodný program doplněný o dílny Ateliéru 3D, doplňuje. Výstava bude určena široké veřejnosti, vhodná bude především pro rodiny s dětmi. Poprvé bude výstava otevřena ve středu 29. 5. během pouliční slavnosti Posousedsku, oficiální vernisáž se uskuteční 31. 5. 2019 v podvečer.

  Jihočeské divadlo spolu s Divadlem LETÍ a Tygrem v tísni bude se svým vítězným projektem reprezentovat Českou republiku na největší světové výstavě scénografie a divadelní architektury, Pražském Quadriennale 2019. Unikátní projekt s názvem Camp Q bude osmihodinová imerzivní inscenace, pro kterou v rámci Pražského Quadriennale vybudují Divadlo LETÍ, Tygr v tísni a Jihočeské divadlo adaptační tábor pro uprchlíky z vesmíru nejprve na pražském ostrově Štvanice a v září 2019 i na českobudějovické náplavce. Na celém projektu v současné době pracuje jedenáct scénografů, čtyři režiséři a bude v něm vystupovat cca osmdesát účinkujících. Propojení autorů, herců a scénografů je u imerzivního divadla tohoto typu, o který se pokoušíme, zcela unikátní. Není to tak, že scénograf čeká, jaké mu přijde ´zadání´ a herci čekají, do jakého kostýmu se obléknou. Je to živý proces a vzájemná diskuse, doplňuje režisérka Martina Schlegelová.

  Střet kultur a hledání styčných bodů mezi nimi je pro nás zásadním tématem. Odpovídá tomu i proces vzniku. Na scénáři se podílí katalánští autoři, pro něž je téma uprchlictví mnohem hmatatelnější problematikou než pro náš kontext, říká David Košťák, jeden z autorů scénáře Campu Q.

  V rámci vstupenky na představení, která zahrnuje vstup do areálu prožije každý divák dobrodružnou noc zcela po svém. Svůj pohyb si po jednotlivých částech instalace každý divák řídí sám a skládá si tak svůj vlastní příběh. Světová premiéra 6. 6. 2019 ve 21:00, reprízy 8. a 10. 6. 2018 ve 21:00 na ostrově Štvanice a 13. a 14. září 2019 ve 21:00 na českobudějovické náplavce. Podrobné informace o projektu na www.campq.cz, více o akcích Jihočeského divadla na www.jihoceskedivadlo.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 20. března 2019

  Komentáře k článku: Jihočeské divadlo slaví stovku spolu s Evitou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,