Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jihočeské divadlo hledá ředitele

  Radní Českých Budějovic hledají nového ředitele Jihočeského divadla. Jiří Šesták rezignoval, protože se chce plně věnovat práci senátora. Z divadla odejde 31. října.

  Jihočeské divadlo České Budějovice. FOTO archiv

  Jihočeské divadlo České Budějovice. FOTO archiv

  Městská rada vyhlásila na funkci výběrové řízení. Vhodného kandidáta bude hledat odborná komise jmenovaná z řad osobností české kultury. Rada schválila i její složení. Pracovat v ní bude ředitel pražského Národního divadla Jan Burian, ředitel Městského divadla v Brně Stanislav Moša či ředitel Laterny Magiky Zdeněk Prokeš. Kromě dalších lidí z kultury to budou i zástupci všech zastupitelských klubů města. Uchazeči by měli do 28. února předložit své vize o fungování divadla.

  Nový ředitel by měl do funkce nastoupit k 1. listopadu, komise by měla svého kandidáta sdělit radě do 7. března, oznámil primátor Juraj Thoma (OPB). Uchazeč by měl minimálně pět let vykonávat řídící funkce, z toho minimálně tři roky v profesionálním divadle. Mimo jiné by měl dobře ovládat anglický nebo německý jazyk. Je to logická věc, protože Jihočeské divadlo partnersky komunikuje s divadlem v Pasově, šéfem baletu je Maďar a šéfem orchestru Argentinec, samozřejmostí je též morální a trestní bezúhonnost, řekl.

  Jihočeské divadlo má čtyři samostatně působící umělecké soubory – činohru, operu, balet a loutkohru. Balet vede Attila Egerházi, činohru do února Martin Glaser, který se stal ředitelem Národního divadla Brno. Nahradí ho režisérka Jana Kališová. Šéfem opery je Miloslav Veselý a hudebním ředitelem dirigent Mario De Rose. Loutkohru, jež se mění v Malou scénu, vede Zdeněk Jecelín. Šesták vede Jihočeské divadlo od roku 2004. Zřizovatelem Jihočeského divadla je město České Budějovice, které ho letos dotuje 87 miliony korun. V letních měsících je nedílnou součástí umělecké činnosti divadla pravidelné účinkování před otáčivým hledištěm v zámeckém parku v Českém Krumlově. Funguje od konce 50. let minulého století. Od února se stává ředitelem této scény Tomáš Froyda.

  /Pro i-DN z Divadlo.cz převzal, upravil a zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 24. ledna 2014

  Komentáře k článku: Jihočeské divadlo hledá ředitele

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,