Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Kontext Zprávy

  Ji.hlava zve na online speciál k Ukrajině

  Dokumentární Ji.hlava spouští speciál na podporu Ukrajiny. Od pondělí do soboty nabídne výběr snímků, které přiblíží mentalitu postsovětských zemí. Dokumentární film má pro orientaci ve světě klíčovou roli, říká ředitel ji.hlavského festivalu Marek Hovorka. Filmy bude možné zhlédnout na DAFilms.cz, každý den bude jeden z vybraných snímků zdarma.

  Ji.hlava stojí na straně Ukrajiny, jejíž nezávislost a bezpečí ohrožuje ruská armáda. Proto jsme ve spolupráci s VOD portálem DAFilms připravili speciál ‚Ji.hlava pro Ukrajinu‘, který od pondělí do soboty nabídne výběr filmů, každý den jeden z nich navíc zdarma. Filmy přibližují mentalitu postsovětských zemí a jsou pro české i zahraniční diváky dobrou příležitostí k porozumění kořenům současné krize, říká Marek Hovorka.

  Ji.hlava pro Ukrajinu nabídne například snímek Moje babička z Marsu běloruského filmaře Alexandera Mihalkoviche, který přibližije osud „bábušky“ Ziny, původem Ukrajinky, která žije na Ruskem ovládaném Krymu a odtržena od rodiny se snaží rozhodnout, zda zde má zůstat.

  Ve filmu Můj neznámý vojín se ukrajinská režisérka a absolventka FAMU Anna Kryvenko, skrze osud svého dědečka, zamýšlí nad tím, jaké to je být okupantem.

  Provinční městečko E ruského režiséra Dmitryho Bogolyubova odhalí mentalitu ruského města Jelňa, ve kterém stále přetrvává odkaz velké vlastenecké války. „Čas jako by tady zamrzl na konci osmdesátých let minulého století, což se odrazilo jak na vnější podobě města, tak na mentalitě lidí. Na hlavním náměstí se neustále konají nějaké mítinky, na nichž je pod rudými prapory oslavován Stalin, který vlastnoručně zvítězil nad fašismem, a i v běžných hovorech mezi sebou lidé s nostalgií vzpomínají na sovětské časy,“ uvádí autor filmu.

  Příběh zimní zahrady ukrajinského režiséra Simona Mozgovyie pak líčí příběh správkyně skleníku Valentiny, která dostává po pětačtyřiceti letech výpověď a ona i přesto o chátrající skleník pečuje.

  Stavební jáma ruského režiséra Andreye Gryazeva nabídne found footage fresku životů dnešních Rusů, kteří žijí v chudobě a bezradnosti na rubu oficiální propagandy.

  Ukrajinský film Tohle je válka, bejby režiséra Yurie Pupirina přiblíží několik dní ze života ukrajinských vojáků a dobrovolníků v zázemí doněcké fronty. Nejsložitější věcí při tvorbě filmu pro mě bylo vybrat si mezi osobními sympatiemi a touhou předložit co nejobjektivnější obrázek války, kterou jsem měl před očima, uvádí režisér.

  ///

  Speciál Ji.hlava pro Ukrajinu lze najít zde: https://dafilms.cz/program/1170-jihlava_for_ukraine.

  • Autor:
  • Publikováno: 8. března 2022

  Komentáře k článku: Ji.hlava zve na online speciál k Ukrajině

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,