Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Jesenické zážitky duši povznášející

  Umění je stejně kouzelné, stejně pro život nezbytné, ať již se realizuje v hlavním městě nebo v okrajových částech naší republiky. Krásné slovo, hudba, tanec, divadlo – prostě všechny múzy. Vždy je zde přítomno něco ze slovního základu dívat se i divit se obsaženého ve slově divadlo, i když jde jen o lidovou etymologii.

  Aby se však tento „div“, který hluboce zasáhne lidské emoce, mohl realizovat, je potřeba kvalitních umělců, obětavých mecenášů a schopných organizátorů.

  Kromě monotematických jsou v poslední době oblíbené i tzv. komponované večery. Na ně jsou zváni lidé, kteří ve svém oboru dosáhli výjimečných úspěchů.

  Karolína Cingrošová Žmolíková zastoupila v roli moderátorky svého zdravotně indisponovaného otce. Foto Melodia Art

  Jeden takový večer zažilo 3. listopadu jesenické publikum v Kapli, bývalém svatostánku voršilek. Konal se pod názvem S Václavem Žmolíkem nejen o umění. V životě však dochází k paradoxům, takže nehledě  na uvedený název zastoupila svého zdravotně indisponovaného otce jeho dcera, operní pěvkyně Karolína Cingrošová Žmolíková. Pořad měl ale řadu dalších vzácných hostů – na prvním místě uveďme bývalou Miss ČR a Europe Moniku Brzeskovou Žídkovou, jejímiž rytíři byli prof. Václav Pačes a ing. Cyril Svozil. A aby slovo nebylo jen „vlaštovicí sirou“, jak se kdysi vyjádřil básník Jaroslav Vrchlický, o hudební doprovod se postarali Jiří Hrubý (klavír) a houslistka Viola Lukášová, zázračné dítě, wunderkind, teprve čtrnáctiletá, která však svým výkonem předčí mnohé absolventy  uměleckých škol.

  Paní Monika okouzlila přítomné nejen krásou bývalé Miss ČR a Europe. Foto Melodia Art

  Paní Monika okouzlila přítomné nejen krásou bývalé Miss ČR a Europe, ale i rozhledem, s nímž odpovídala na otázky moderátorky a publika. Diváci ocenili zvláště její mimořádný vztah k rodnému městu a kraji, jejichž rozvoji věnovala a věnuje spoustu své energie a sil.

  Pan profesor Pačes, jeden z našich nejvýznamnějších vědců, genetik a biochemik, byl možná posluchači zprvu pasován na suchého a málo srozumitelného. Foto Melodia Art

  Pan profesor Pačes, jeden z našich nejvýznamnějších vědců, genetik a biochemik, byl možná posluchači zprvu pasován na suchého a málo srozumitelného. Opak byl pravdou! Jeho výklad byl nejen srozumitelný i pro laiky, ale také velmi vtipný a lidský. Slyšet a vidět takto erudovaného hosta bylo pro diváky nezapomenutelným zážitkem.

  Podnikatel a mecenáš Ing Cyril Svozil (vlevo) reaguje na otázky moderátorky. Foto Melodia Art

  Podnikatelskou sféru a výjimečnou osobnost regionu představoval ing. Cyril  Svozil. Na Jesenicku je po desetiletí znám jako významný mecenáš podporující mladou generaci tvůrců. Bez jeho pomoci by se neuskutečnily desítky, možná stovky akcí, protože – řečeno jeho slovy – mladé je třeba podpořit především v křehkém období dospívání, kdy ne všichni mají stejnou startovní čáru do života.

  Potlesk klavíristy Jiřího Hrubého čtrnáctileté houslistce Viole Lukášové byl dlouhotrvající. Foto Melodia Art

  Radostnou atmosféru večera doplnila hudba. Mistrovství klavíristy Jiřího Hrubého je už v Jeseníku všeobecně známé a uctívané, ale výkon houslistky Violy Lukášové byl nečekaný a strhující. Na konci zvedl ze židlí celý sál včetně samotných hostů, kteří oba hudebníky ocenili dlouhotrvajícím potleskem.

  Přejme si tedy, aby podobných večerů nám bylo dopřáno absolvovat hodně. Jde o zážitky duši povznášející. /Více zde./


  Komentáře k článku: Jesenické zážitky duši povznášející

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,