Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jeli jsme do lesa přes řeku Střelu

  Boj o život svedl na rozbouřené řece v Rabštejně nad Střelou na Plzeňsku herec a režisér Tomáš Vorel. Minulou sobotu 1. června, kdy do kraje dorazila povodňová vlna, totiž strhl silný proud jeho dvoutunový terénní vůz, který se během chvíle ocitl pod vodou. Vorla a jeho kamarádku zachránili hasiči.

    Tomáš Vorel a jeho kamarádka zůstali uvěznění na střeše potopeného hummeru uprostřed rozvodněné řeky Střely. FOTO archiv Tomáše Vorla

  Tomáš Vorel a jeho kamarádka zůstali uvězněni na střeše potopeného hummeru uprostřed rozvodněné řeky Střely. FOTO archiv Tomáše Vorla

  Řeka Střela je prý pro Tomáše Vorla osudová. Koupe se tu každý den už dvacet let, v létě, v zimě, i když je řeka zamrzlá.

  Jeli jsme večer cestou do lesa přes řeku Střelu, tak jako tam jezdím léta. Důvěřoval jsem svému hummeru. Váží dvě tuny, ještě nikdy mě nezradil. Tu řeku jsem přejel už tisíckrát. V polovině řeky však auto začalo klesat do bahna, zabíralo naprázdno, nořilo se stále hlouběji, a když byla voda přes přední haubnu, motor se zastavil, líčí režisér Divadla Sklep a řady dnes kultovních filmů.

  FOTO archiv Tomáše VorlaJeli jsme večer cestou přes řeku Střelu. FOTO archiv Tomáše Vorla

  Pak ale přišla povodňová vlna, řeka se zvedla o půl metru a auto se pomalu začalo posunovat po proudu. Elektronika blikala a pípala, stěrače stíraly, ale okna nešla otevřít. Voda stoupala až k hrudníku. Volal jsem do vesnice pro traktory. Pak se okénka najednou sama otevřela a my vylezli na střechu. Traktory z vesnice přijely, ale nikdo se neodvážil vjet pro nás do řeky, pokračoval Vorel.

  FOTO archiv Tomáše VorlaVoda pomalu stoupala až ke střeše. FOTO archiv Tomáše Vorla

  Mezitím přijeli hasiči a policie, ale nedostali se k řece na louku, protože byla úplně rozmáčená a rozbahněná. Voda pomalu stoupala až ke střeše. Auto se začalo otřásat a posunovat. Stěrače stále stíraly. Už byla tma a my úplně zmrzlí drželi jsme se střechy a dělali humor, abychom se z toho nezbláznili, popsal umělec. Hasiči nám ze břehu hodili provazy a my si navlékli záchranné vesty. Pak nafukovali člun, ale nemohli na řeku, protože nešlo přehodit lano na druhý břeh. Házeli lano, na jehož konci bylo uvázané kladivo! Nakonec se jim podařilo hodit lano s kladivem k nám na auto a já ho pak hodil na druhý břeh. Když lano napnuli, přijeli k nám na člunu a my přestoupili na břeh. Byli jsme zachráněni. Takže hasičům tímto děkuji, vzkázal svým zachráncům. Jel slavit narozeniny, skončil ale v řece na člunu.

  FOTO archiv Tomáše Vorla

  Nikdy nelze předvídat, co silný proud vody způsobí. FOTO archiv Tomáše Vorla

  Údajně mířil ke kamarádovi na bývalý mlýn, který stojí právě v malebném zákoutí řeky Střely. Měli zde naplánovanou oslavu šestapadesátých režisérových narozenin. Zavolal jsem mu ze střechy auta, jestli má už připravené víno. On že jo. Tak jsem mu řekl, ať nejprve najde nějaké dlouhé lano a jde nás vysvobodit, jinak z oslavy nebude nic. Ze břehu nám hodil lano a my jsme se připoutali a přemýšleli jsme, že skočíme do proudu a on nás přitáhne. Ale hasiči nám to zakázali, že je to prý jistá smrt. Tak jsme je poslechli, popsal Tomáš Vorel. Jeho auto je dodnes pod vodou, protože na místě je stále ještě vzedmutá hladina řeky. Takže čekáme, až klesne hladina a traktor ho vytáhne, končí vyprávění Vorel.

  Auto je pod vodou... FOTO archiv Tomáše Vorla

  Auto je pod vodou… FOTO archiv Tomáše Vorla

  Přejíždění rozvodněné řeky je risk, vzkazují hasiči. Místa v řekách, která běžně lze projet i osobním autem, jsou v době povodně velmi nevyzpytatelná a nebezpečná. Nikdy totiž nelze předvídat, co silný proud vody způsobí, varovala mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková. Lidé, kteří takto hazardují, riskují nejen svůj život, ale také životy záchranářů, kteří jim pak v těchto dramatických situacích pomáhají. A i když lidé mnohdy velmi riskují, nemohou po nich záchranné složky chtít, aby potřebný výjezd hasičů, policie či záchranky zaplatili.

  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/auto-tomase-vorla-strhla-reka-strela-v-rabstejne-f6k-/domaci.aspx?c=A130607_090748_plzen-zpravy_pp

  • Autor:
  • Publikováno: 8. června 2013

  Komentáře k článku: Jeli jsme do lesa přes řeku Střelu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,