Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Jednou větou

  Sochařský festival Sculpture line představující sochy a výtvarné objekty předních domácích i mezinárodních tvůrců pod širým nebem, v ulicích Prahy a dalších měst naší republiky, startuje začátkem června, sochy budou na vybraná místa umisťovány postupně; více na https://www.sculptureline.cz/cs.

  Výsledky divácké ankety o nejoblíbenější pardubické herce vyhlašuje Východočeské divadlo tradičně na Divadelním bále, který se letos kvůli pandemii nekonal; jména byla oznámena 28. května na prvním představení po koronavirové pauze na Kunětické hoře – v kategorii hereček po třinácté zvítězila Petra Janečková, titul nejoblíbenějšího herce po jedenácté získal Ladislav Špiner.

  Ostravská skupina Tamala se zpívající herečkou Pavlou Gajdošíkovou nahrála CD pod názvem InVerze, kromě Gajdošíkové jsou na albu garážového rocku slyšet Tomáš Rossi, Lukáš Hradil a Honza Drozd.

  Cirqueon, Damúza a spolek Probuďme Nusle společně přichystali několik divadelně-cirkusových nedělí v nuselském vnitrobloku Mečislavova – hrají každou neděli od 24. května do 21. června vždy v 15.00 a v 18.00 hodin; vstupné je dobrovolné a vítané, kapacita s ohledem na vládní opatření omezena na maximálně 100 osob.

  Americký básník a spisovatel Lawrence Ferlinghetti (1919) oslavil sté narozeniny vydáním nového románu Malý chlapec (Little Boy), který v angličtině právě vydalo nakladatelství Penguin Random House – jde o kaleidoskop vzpomínek a fragmentů, jejichž prostřednictvím se autor ohlíží za svým životem a celým 20. stoletím.

  Mezinárodní festival tance, cirkusu a fyzického divadla Movefest Ostrava, pořádaný Kulturním centrem Cooltour, se uskuteční 7.–11. října.

  Cyklus online diskusních setkání pod názvem Jak na scénické umění online pořádá Institut umění – Divadelní ústav 8.–11. června vždy od 10 do 12 hodin na platformě Zoom – jejich tématem je zpřístupňování tvorby prostřednictvím digitálních médií, které se rozšířilo v době karantény, otevřelo řadu metodologických otázek, vyvolalo obavy z úbytku živých produkcí v budoucnosti a zároveň klade nové nároky na umělce i kulturní pracovníky působící ve sféře scénických umění.

  Švestkový Dvůr v jihočeských Malovicích otevírá v červnu své brány divákům i umělcům na rezidencích; před začátkem prázdnin zde uvede dva premiérové projekty a inscenace festival TANEC PRAHA v regionech, v srpnu se uskuteční divadelní site-specific projekt v okolí Malovic.

  Zlatá Pecka v Chrudimi, festival založený pěvkyní Dagmar Peckovou, vstoupí do čtvrtého ročníku až na podzim – potrvá osm dní a nabídne deset hudebních, filmových a divadelních produkcí; změny zaznamenají návštěvníci v termínu, ale také v dramaturgii – letošní motto bude znít: S hudbou kolem světa za 8 dní.

  Ministryně kultury Slovenské republiky Natália Milanová na základě výsledku výběrového řízení jmenovala od 1. června do funkce generálního ředitele Státního divadla Košice choreografa a režiséra Ondreja Šotha, který působil i v Čechách.

  V Muzeu Blatná je do konce srpna k vidění Souborná výstava loutek, kostýmů a scénografie Marka Zákosteleckého. jas

  • Autor:
  • Publikováno: 10. června 2020

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,