Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  V pražském Paláci Akropolis proběhl osmihodinový Art Maraton, v němž se vystřídaly tři desítky muzikantů a performerů.

  Ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni Martin Otava pověřil vedením souboru opery s účinností od 1. srpna 2020 dirigenta Jiřího Petrdlíka, který tak vystřídá dosavadního šéfa opery Tomáše Ondřeje Pilaře – ten oznámil svůj odchod po dohodě s ředitelem DJKT na začátku února 2020.

  Mezinárodní hudební festival Český Krumlov se posouvá z letního na podzimní termín, ve dnech 18. září – 3. října chce návštěvníkům nabídnout tuzemské pěvce, instrumentalisty, orchestry a komorní soubory.

  Vítězem ankety Audiokniha roku 2019 se stala Dědina, groteska ze současné vesnice z pera Petry Dvořákové – v osmihodinové adaptaci pod vedením Jitky Škapíkové mohou posluchači slyšet hlasy sedmi herců různých generací mluvících autentickým nářečím; cenu za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova získal herec Jiří Dvořák, svými hlasovými výkony uspěli i Jan Vlasák a Anna Kameníková, v divácké anketě nejvíce hlasů získala audiokniha Michelle Losekoot a Elišky Vyhnánkové Jak na sítě v interpretaci Terezy Dočkalové.

  Filmaři natáčejí v liduprázdné metropoli přírodopisný dokument Planeta Praha, jehož hrdiny jsou zvířata; projekt navazuje na snímek Planeta Česko.

  Noc kostelů, při níž se veřejnosti ve večerních a nočních hodinách otevírají chrámy, katedrály, kaple a další sakrální památky, se z 5. června přesouvá na 12. června.

  Velké filmové festivaly po celém světě, které kvůli pandemii posunují termíny konání, hledají možnosti, jak své snímky divákům představit – několik významných světových festivalů, mimo jiné v Cannes, Benátkách, či Karlových Varech, spojilo síly s YouTube a ve dnech 29. května – 7. června chtějí ve společné online akci We Are One: A Global Film Festival zdarma nabídnout celovečerní filmy, dokumenty a krátké artové filmy; úmysl mnohým tvůrcům nevyhovuje, takže je otázkou, které snímky se na této platformě představí.

  Divadlo X10 uvede 18. května další ze série kurátorovaných večerů zaměřených na propojení a vzájemnou komunikaci mezi obory a žánry – virtuální live stream s názvem Y: DesigingWorlds se zaměří na téma nezávislých tištěných médií, tzv. zinů, a diváci jej budou moci sledovat na sociálních kanálech Divadla X10. jas

  • Autor:
  • Publikováno: 12. května 2020

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,