Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  Cenu 9. ročníku české hudební kritiky Apollo si z pražského klubu Roxy odnesl rapper Hugo Toxxx za album 1000; zvítězil nad nominovanými Vladimírem Mišíkem, Vojtěchem Dykem, skupinami Khoiba, Vypsaná Fixa, Zvíře jménem Podzim a Margo.

  Při příležitosti Roku slovenského divadla připravil bratislavský Divadelný ústav ve spolupráci se Slovenským národním muzeem výstavu věnovanou století zdejšího profesionálního divadla, která bude k vidění v prostorách Bratislavského hradu až do 4. října 2020.

  Výtvarnice Paulina Skavova představuje v Galerii UFFO Trutnov vlastní sochařskou tvorbu s tématem lovu; výstava měla premiéru v Opavě a bude putovat do Alšovy jihočeské galerie a Galerie Arcimboldo v Praze.

  Supraphon vydal kompilaci nahrávek Nového orchestru Jaroslava Ježka vedeného dirigentem Zoltánem Liškou; dvojalbum Život je jen náhoda přináší většinou nevydané snímky (47 skladeb nahraných v letech 1987–2000) z dvacátých až čtyřicátých let minulého století.

  Hlavním vítězem celosvětové soutěže 48 Hour Film Project, v jehož rámci mají tvůrci během dvou dnů vymyslet, natočit a odevzdat výsledný snímek, se poprvé v historii stal český tým, a to filmem Popojedem režisérů Janka Cingroše a Jana Chramosty; mezinárodní úspěch Češi umocnili vítězstvím v nové soutěži World Film Challenge, na kterou se tým Electric Dinosaur Films kvalifikoval díky druhému místu na pražském 48 Hour Film Project.

  Čestný titul doctor honoris causa a zlatou medaili Univerzity Hradec Králové za mimořádný přínos v oblasti českého jazyka a literatury převezme 25. března oblíbený herec a moderátor Marek Eben a stane se tak již desátým čestným doktorem této univerzity.

  Do Rady Českého rozhlasu byl ve středeční tajné volbě Poslanecké sněmovny zvolen galerista Marek Pokorný, od poslanců získal 135 hlasů; svého mandátu se ujme 27. března 2020.

  Český rozhlas odkoupil archiv nakladatelství Triga z pozůstalosti prof. Václava Riedlbaucha; archiv obsahující především unikátní notové materiály i nahrávky české hudby představuje významnou akvizici pro rozhlasové hudební nakladatelství.

  Podobně jako některé italské soubory a orchestry začínají umělci sdílet některá současná i starší představení na Facebooku, například Tantehorse nabízí na vimeo.com záznam Dante: Light in the Drarkness, La Putyka zase na mall.cz nové představení Memories of Fool. jas

  • Autor:
  • Publikováno: 16. března 2020

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,