Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Jednou větou

  Výstava O létání a jiných snech v pražském Centru současného umění DOX, věnovaná tvorbě mezinárodně uznávaného ilustrátora Petra Síse, se od zahájení 13. září 2019 těší nebývalé návštěvnické pozornosti; návštěvníci se mohou seznámit s pěti autorskými knihami Petra Síse: Ptačí sněm, Zeď – Jak jsem vyrůstal za železnou oponou, Tři zlaté klíče, Robinson a Pilot a Malý princ, které spojuje téma svobody, respektive jejího hledání, ztráty a důležitosti; výstavu doposud vidělo 65 000 návštěvníků, pro velký zájem ji DOX prodlužuje do 10. února.

  Festival OPERA 2020, který nabízí výběr z nejzajímavějších operních inscenací z celé České republiky i ze Slovenska, potrvá do 2. března 2020, zahrnuje celkem 19 inscenací, většina představení se odehraje na scénách Národního divadla, festival ale expanduje i do dalších divadelních i nedivadelních prostor; výjimečné festivalové výkony budou opět oceněny tzv. Libuškami, čestnými cenami festivalu – porota kritiků (ve složení Helena Havlíková, Radmila Hrdinová, Olga Janáčková, Josef Herman a Ivan Žáček) i diváci (prostřednictvím ankety) vyberou nejlepší festivalovou inscenaci a ocení výjimečné pěvecké a herecké výkony.

  Originální multifunkční prostor Divadlo Za komínem vznikl rekonstrukcí tovární haly z počátku 20. století a nachází se ve strategicky výhodné lokalitě, v Humpolci, na dálnici D1 mezi Prahou a Brnem; variabilní divadelní prostor pojme až 150 sedících diváků a slavnostní otevření divadla proběhlo 17. ledna; divadlo disponuje vlastním souborem a nabízí prostor také jako stagionu k rozmanitému kulturnímu využití.

  Animované loutkové drama s názvem Dcera, které vytvořila Daria Kashcheeva, studentka Katedry animované tvorby FAMU, a které vzniklo v koprodukci se společností MAUR film, postoupilo mezi pět finalistů v kategorii Best Animated Short Film (nejlepší animovaný krátký film) – Dcera je tak jediným českým animovaným filmem, který se za posledních několik dekád probojoval do finále o Oscara.

  Devátý ročník soutěžní přehlídky současné taneční tvorby BALET 2019 ovládlo divadlo J. K. Tyla v Plzni s inscenací Zkrocení zlé ženy v choreografii Aleny Peškové; vedle hlavní ceny putuje do Plzně čestné uznání Janu Kučerovi za původní baletní kompozici a cena za sólistický výkon Gaëtanu Piresovi; uspěl také Pražský komorní balet s inscenací Kytice: cenu za nejlepší choreografii získal Petr Zuska, za výtvarné řešení Jan Dušek a za novou baletní skladbu Ondřej Brousek; cena za nejlepší kolektivní výkon putuje do Ostravy. jas


  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,