Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Jednou větou

  Soubor Městských divadel pražských pilně hostuje v rozmanitých částech Evropy. V posledním měsíci hráli v Norimberku, Lublani, dostali cenu na festivalu v Drážďanech, rozezkoušeli nové inscenace v Augsburgu a Berlíně a letošní pohostinská představení ukončili v transylvánském Kolozsvári Állami Magyar Színház.

  Cenu Ferdinanda Vaňka získal dvojnásobný vítěz Ceny Alfréda Radoka píšící pod pseudonymem S.d.Ch. (vlastním jménem Miloslav Vojtíšek) za hru Strážce památníku aneb Zapomenutý jednorožec.

  Na post děkana FAMU pro období 2020–2024 kandidovali Andrea Slováková, Čestmír Kopecký, Jan Štern a Ondřej Zach – novou děkankou byla zvolena Andrea Slováková. Všechny koncepce jsou zveřejněny na webu fakulty (https://www.famu.cz/cs/1047/).

  Galerie Smečky pod názvem Zdeněk Burian: Vlastní cestou představuje dílo nejvýznamnějšího představitele ilustrace dobrodružné literatury a jedné z ikon v oblasti uměleckých rekonstrukcí pravěkého světa; výstava trvá do 15. února 2020.

  Cenu Miloslava Švandrlíka, kterou uděluje Obec spisovatelů za nejlepší humoristickou knihu roku, získal Ivan Kraus za publikaci vzpomínek a zamyšlení Soukromý Hollywood; v sedmém ročníku soutěže získali zvláštní cenu poroty Ivan Mládek a Petr Zajíc za knihu Ivan Mládek obrazem i slovem.

  Český filmový průmysl získal dalších 500 milionů korun na pobídky; takzvané vratky, v nichž se zpětně vyplatí pětina částky u nás utracené, mají zabránit odchodu zahraničních štábů do jiných zemí poté, co se 800 milionů určených na letošní rok vyčerpalo již v červenci a zájemce o natáčení v Česku bylo nutné odmítat.

  Nositel dvou Oscarů Robert De Niro získá čestnou cenu za celoživotní dílo od profesního sdružení amerických filmových herců Screen Actors Guild – ceremoniál se odehraje 19. ledna 2020.

  Moderátor Ricky Gervais bude 5. ledna 2020 provázet, již popáté, udílením Zlatých glóbů, filmových cen zahraničních kritiků působících v Hollywoodu; čestnou cenu Cecila B. DeMillea dostane herec Tom Hanks.

  O cenu české hudební kritiky Apollo se bude ucházet sedm interpretů a kapel: Vojtěch Dyk, raper Hugo Toxxx, skupina Khoiba, Vladimír Mišík, projekt Zvíře jménem podzim, skupina vypsaná fiXa a písničkářka Margo.

  Národní galerie Praha připravuje na příští rok výstavy výtvarníků Rembrandta van Rijna a Mikuláše Medka, retrospektivu sochaře Kurta Gebauera, výstavu o brutalistní architektuře či přehlídku buddhistického umění.

  Nabarvené ptáče získalo nominaci International Press Academy na cenu Satellite Award za nejlepší cizojazyčný film, jeho soupeři budou jihokorejský Parazit, francouzští Bídníci nebo španělská Bolest a sláva; vítěz bude vyhlášen v únoru 2020.

  Ve Slezském divadle v Opavě se 5. prosince sešli řešitelé mezinárodního projektu Let’s sing. Za podpory programu Kreativní Evropa budou v několika evropských městech (Opava, Řím, Karditsa, Bacau) studovat žáci na školách sborové party oratoria Josepha Haydna Vzkříšení, které bude v těchto městech scénicky provedeno na podzim roku 2020 se sólisty vzešlými z mezinárodní pěvecké soutěže. jas

  • Autor:
  • Publikováno: 26. prosince 2019

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,