Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  Ve dnech 26.–28. září se uskuteční druhý ročník Festivalu českého divadla ve Francii – z Česka sem dorazí dvě oceňované české inscenace, Deník zloděje divadelní společnosti Masopust a Požitkáři Divadla Na zábradlí; kromě toho se představí současní čeští dramatici, pět úryvků poprvé přeložených her přinesou Dramatické jednohubky, text Ondřeje Novotného To léto bude jako scénické čtení inscenován celý.

  Divadlo Na zábradlí představilo nové logo z dílny Aleše Najbrta, divadlo se v něm ve variaci vrací k původnímu slavnému logu Libora Fáry.

  Příběh inspirovaný disidentskými léty Václava Havla natáčí podle vlastního scénáře režisér Slávek Horák; pracovní název snímku zní Havel a pro titulní roli byl vybrán Viktor Dvořák, který postavu Havla hraje také v divadle Rokoko v inscenaci Čapek; dále se ve filmu objeví Anna Geislerová v roli Olgy Havlové a Martin Hofmann v roli Pavla Landovského.

  V rámci Antické Štvanice si na ostrově zahrál roli několika bohů Petr Reif a v představení byl využit i starý autobus divadla Bufet; jak herec prozradil, tento Autobuf by měl najít stálé útočiště právě na ostrově Štvanice.

  Na internetovou videoplatformu vstupuje do premiéry Příběh špionky, který líčí osudy britské špionky Melity Norwoodové, jež pracovala čtyřicet let pro sovětské tajné služby; po boku slavné Judi Denchové se objevuje také česká herečka působící v Londýně Tereza Srbová.

  První místo v žebříčku na anketní ceny People’s Choice Awards za rok 2019 mají komiks Avengers: Endgame a seriál Hra o trůny, bez šance nejsou ani filmy Toy Story 4: příběh hraček a Captain Marvel či seriály Stranger Things a Teorie velkého třesku; vítězové budou známi 10. listopadu.

  Šanci na literární Bookerovu cenu mají letos už dříve ocenění Salman Rushdie a Margaret Atwoodová, jejichž nové knihy se ocitly mezi šesticí finalistů, kromě nich jsou ve hře Američanka Lucy Ellmannová, Britka Bernardine Evaristová, Nigerijec Chigozie Obioma a turecko-britská autorka Elif Shafaková; vítěz bude oznámen 14. října v Londýně.

  První premiérou této sezony ve studentském divadle DISK bude Euripidův Orestés v režii Štěpána Pácla, v němž se představili studenti absolventského ročníku činoherního herectví pražské DAMU; první premiérou katedry alternativního herectví bude projekt Tinky Avramové Rockets and Bombs, jehož tématem je hledání vlastní identity v dnešní společnosti; celkem DAMU v této sezoně představí osm premiér.

  Studenti brněnské JAMU zahájili ve Studiu Marta sezonu klasickým komediálním titulem Poprask na laguně v režii Aleše Bergmana.

  Se Žebráckou operou Václava Havla se doslova roztrhl pytel, jako první vystartuje tato gangsterská groteska v Městském divadle Brno v režii Hany Burešové 14. září, o týden později v Městském divadle Zlín v režii Patrika Lančariče a v pražském divadle ABC ji uvedou v říjnu v režii Davida Radoka.

  Osm let po premiéře muzikálu Osmý světadíl uvedli v Divadle Kalich ve světové premiéře už druhý muzikál s písněmi legendární skupiny Elán pod názvem Voda (a krev) nad vodou; kromě skupiny Elán jsou autory Peter Pavlac a režisér-choreograf Ján Ďurovčík.

  Adaptace knihy Josefa Pánka Láska v době globálních klimatických změn, oceněné Magnesií Literou, se dočká scénické verze v režii mladého Ondřeje Štefaňáka 25. září v Meet Factory.

  A Studio Rubín přechází dočasně do rukou režisérky Lucie Ferencové, která nahradí Dagmar Radovou, t. č. na mateřské dovolené; na netradiční tiskové konferenci, přenášené Českým rozhlasem, představil tým Rubínu program na novou sezonu, jehož součástí jsou výhradně české premiéry – jako první se 17. září představí Tumor: Karcinogenní romance.jas

  • Autor:
  • Publikováno: 16. září 2019

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,